قانون گذاران اروپایی نقض حقوق‌بشر در ایران را محکوم می‌کنند، حمایت سریع از اپوزیسیون دموکراتیک ایران

1396/9/16
بیانیه مطبوعاتی – بروکسل – ۶دسامبر ۲۰۱۷:

مریم رجوی در پارلمان اروپا

مریم رجوی در پارلمان اروپا

در روز چهارشنبه، ۶دسامبر ۲۰۱۷، به ابتکار ‹ «گروه دوستان ایران آزاد» در پارلمان اروپا که از حمایت چند صد نماینده پارلمان اروپا از گروه‌های سیاسی مختلف برخوردار است، یک کنفرانس به‌مناسبت روز جهانی حقوق‌بشر در پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شد. سخنران اصلی مریم رجوی ، رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران (NCRI) بود. دهها تن از نمایندگان پارلمان اروپا و تعداد زیادی از دستیاران پارلمانی، دیپلوماتها و روزنامه‌نگاران حضور داشتند. استروان استیونسون، سیاستمدار قدیمی اسکاتلند، یکی از سخنرانان مهمان بود.

ژرارد دپره، نماینده پارلمان اروپا از بلژیک که ریاست کنفرانس را برعهده داشت گفت: «ما اتحادیه اروپا، به‌ویژه نماینده عالی موگرینی را فرا می‌خوانیم که در مراوداتش با ایران موضوع حقوق‌بشر و حقوق زنان را در اولویت قرار دهد. ما به‌شدت از رویکرد او ناامید شده‌ایم که ذهنش فقط مشغول معامله هسته‌یی یا تشویق رفتن شرکتهای غربی به ایران است. ما از او و هم‌چنین از دولتهای اروپایی خود، از جمله دولت خودم در بلژیک، خواستار مشروط کردن روابط با ایران به تعلیق اعدام و پیشرفت روشن حقوق‌بشر هستیم».

مریم رجوی گفت: «این رژیم منابع استراتژیک خود را به‌طور کامل مصرف کرده است. از لحاظ اقتصادی، آنها در آستانه ورشکستگی قرار دارند. به‌لحاظ اجتماعی، آنها بیش از هر زمان دیگر ایزوله شده‌اند. آنها در استراتژی خود برای نابودی اپوزیسیون اصلی خود شکست خوردند و نتوانستند از انتقال اعضای مجاهدین خلق از زندان کمپ لیبرتی در عراق جلوگیری کنند».

خانم رجوی افزود:‌ «در چنین شرایطی، رژیم دو راه‌کار برای بقاء دارد: سرکوب و اعدام بیشتر در ایران و افزایش دخالتهایش در خارج از کشور. این نشان‌دهنده بحران اصلی داخلی رژیم است که با گسترش نفوذ خود در منطقه تلاش می‌کند تا آن را بپوشاند. در حقیقت، درصدد اجرای یک نمایش قدرت توخالی است تا جامعه بین‌المللی را از اتخاذ یک سیاست قاطع علیه آن برحذر دارد. رهبران رژیم به صراحت می‌گویند سوریه، عراق و یمن عمق استراتژیک رژیم هستند و اگر آنها بساط‌شان را جمع کرده و آن کشورها را ترک کنند با تهدید سرنگونی مواجه خواهند شد».

وی تأکید کرد: «تا زمانیکه جامعه بین‌الملل این رژیم را به‌خاطر رفتار مخرب خود مورد مؤاخذه قرار ندهد، آخوندها به ماجراجوییهای خطرناک خود ادامه خواهند داد. راه‌حل نشان‌دادن قاطعیت است، نه دادن امتیازات. متأسفانه اتحادیه اروپا ارزشهای خود را رها کرده تا تجارت با آخوندها را گسترش بدهد. اتحادیه اروپا چشم خود را به نقض فاحش حقوق‌بشر در ایران بسته است».

ریچارد چارنسکی، معاون رئیس پارلمان اروپا، گفت: «تا زمانی که اعدام در ایران ادامه یابد، تا زمانی که آزادی بیان در ایران سرکوب شود، تا زمانی که اقلیتهای مذهبی از جمله مسیحیان و مسلمانان سنی در ایران سرکوب شوند، ما نمی‌توانیم و ما نباید رابطه عادی با این رژیم داشته باشیم. گروه غیررسمی ما، دوستان ایران آزاد، همیشه گفته است که در روابطمان با ایران، اروپا ابتدا باید حقوق‌بشر را در اولویت قرار دهد. ما نباید در این مورد سازش بکنیم». او افزود: «رژیم ایران واقعاً از اپوزیسیون ایران وحشت دارد و برای همین انبوهی انرژی و میلیونها یورو علیه اپویسیون دموکراتیک تحت رهبری خانم رجوی هزینه می‌کند».

اعضای پارلمان اروپا نقض سیستماتیک حقوق‌بشر در ایران، برنامه‌های موشک بالستیک رژیم و هم‌چنین مداخله و جنگ‌افروزی در منطقه را محکوم کردند. بسیاری از آنها حمایت خود از پلاتفرم 10ماده‌یی خانم رجوی برای آینده ایران را ابراز نمودند. نمایندگان پارلمان اروپا بر روی موارد زیر تأکید کردند:
۱. اروپا نباید چشم بر نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران ببندد. سفر به تهران توسط مقامات اروپایی و نمایندگان پارلمان اروپا، در عمل به نفع ناقضین حقوق‌بشر در ایران است.

۲. پرونده اعدام، شکنجه و قتل طی ۳۸سال گذشته توسط رژیم و به‌ویژه قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸باید به شورای امنیت سازمان ملل‌متحدارجاع شود و مقامات رژیم و مسئولان این جنایتها باید مورد حسابرسی قرار گیرند.

۳. همه نشانه‌ها بیانگر این است که رژیم ایران با بحرانهای گسترده مواجه است. مردم ایران از طریق اعتراضات مکرر نشان داده‌اند که به‌دنبال تغییر رژیم هستند. زمان آن فرا رسیده است که اتحادیه اروپا در کنار مردم ایران برای خواست مشروعشان برای دستیابی به تغییر دموکراتیک بایستد. به‌رسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران برای پایان دادن و جبران سیاستهای فاجعه‌بار قبلی ضروری است. تجربه نشان داده است که این رژیم قادر به اصلاح نیست.

۴. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC) بخش اصلی اقتصاد ایران را تحت کنترل دارد. سپاه پاسداران برای مردم ایران گرسنه و فقر به ارمغان آورده است و مسئول قتل‌عام مردم سوریه، عراق و یمن است. تمام معاملات اقتصادی با سپاه پاسداران و شرکتهای وابسته آن باید متوقف شود و باید در لیست سیاه قرار داده شود. ضروری است که سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان مزدور آن از منطقه اخراج شوند.

نمایندگان پارلمان اروپا از نماینده عالی اتحادیه اروپا خواستند که هرگونه روابط با ایران را مشروط به بهبود وضعیت حقوق‌بشر، متوقف کردن اعدامها و پایان دادن به دخالت در کشورهای همسایه و برنامه موشک بالستیک خود بکند، در غیراین صورت چنین روابطی رودر روی ارزشهای اروپا و صلح و ثبات در منطقه و جهان خواهد بود.

دفتر ژرارد دپره، نماینده پارلمان
رئیس دوستان یک ایران آزاد
پارلمان اروپا

دوستان یک ایران آزاد (FoFI) یک گروه غیررسمی در پارلمان اروپا است که در سال ۲۰۰۳تشکیل شد و از حمایت ۳۰۰تن از نمایندگان پارلمان اروپا از گروه‌های مختلف سیاسی برخوردار است.