نبرد آفتاب علیه نیروهای جنگ‌افروز و سرکوبگر رژیم خمینی

  • 1393/01/09

نبرد آفتاب علیه نیروهای جنگ‌افروز و سرکوبگر رژیم خمینی

نبرد آفتاب علیه نیروهای جنگ‌افروز و سرکوبگر رژیم خمینی

هر روز از روزهای سال یادآور یک فراز از مبارزات این نسل علیه ارتجاع و تروریسم است. و هشتم فروردین، در خاطرات رزمندگان ارتش آزادی، به روزی افتخارآفرین در ضربه زدن به ماشین جنگی آخوندها محسوب می‌شود. ضرباتی که در راستای سیاست صلح مقاومت ایران، در نهایت با عملیات چلچراغ به اوج رسید و به گل گرفتن دهانهٔ تنور جنگ ضدمیهنی منجر شد.

نیمه‌شب‌ یکشنبه ۷فروردین۱۳۶۷، ارتش آزادیبخش ملی ایران، با‌شرکت ۱۵تیپ رزمی، از جمله تیپهای رزمی شیرزنان قهرمان مجاهد خلق، با یک تعرض عظیم و بی‌سابقه علیه قوای جنگ‌افروز و سرکوبگر رژیم خمینی، در جبهه‌یی به‌طول ۳۰کیلومتر در غرب شوش در استان خوزستان، به‌لشکر۷۷خمینی حمله کرد و آنان ‌را با ضربات کمرشکن و خردکننده‌یی در‌هم شکست. لشکر ۷۷خراسان از نظر فرماندهی، آموزش و تجهیزات مورد رسیدگی خاص رژیم بود، و ابزار بسیار مهمی در لشکرکشی به مناطق کردستان و کشتار مردم بی‌دفاع به‌شمار می‌رفت. لشکر۷۷خراسان در لحظه‌ای که مورد تهاجم قرار گرفت در آمادگی کامل به‌سر می‌برد، اما هیچ چیز نتوانست مانع رزم‌آوران ارتش آزادی برای وارد کردن ضربه‌ای خرد‌ کننده بر آن شود.

در این نبرد درخشان، ۱۰گردان لشکر نورچشمی خمینی، موسوم به لشکر۷۷خراسان، منهدم شد و ۵۰۸نفر از آنها به‌اسارت درآمدند.

در عملیات آفتاب ۱۵تیپ رزمی و پشتیبانی، از‌ جمله ۲تیپ رزمی شیرزنان ارتش آزادی، در ۳محور عملیاتی و ۹جبهه جداگانه، با قوای پیاده و زرهی دشمن وارد کار‌زار شدند. منطقه‌یی به‌وسعت ۶۰۰کیلومتر‌مربع از خاک میهن را به‌تصرف خود درآورده و قوای زبون رژیم خمینی را درهم‌ کوبیده و تار‌و‌مار کردند.

در جریان این عملیات پیروزمند دهها تانک و خودروهای زرهی، جنگ‌افزارهای سنگین، تجهیزات و مهمات رژیم خمینی، به‌ارزش ۱۰۰میلیون دلار، منهدم و نابود شد و ۴فروند تانک با کلیه تسلیحات و تجهیزات، یک نفربر زرهی و دهها قبضه توپ، توپهای ضدهوایی، خودرو و انبوهی سلاحهای سنگین و سبک به‌غنیمت گرفته شد. چندین‌هزار سنگر فرماندهی، اجتماعی، انفرادی، نگهبانی، آتشباری و مخابرات و بیش از ۱۰۰زاغه مهمات و ۱۲انبار بزرگ تدارکاتی به‌دست رزم‌آوران ارتش آزادیبخش افتاد و بخشی از آنها منهدم شد.

نبردهای دلاورانه رزمندگان ارتش آزادیبخش با نیروهای دشمن، برای اولین بار در طول روز بعد ادامه یافت. رژیم خمینی که فکر می‌کرد با بسیج نیروهای کمکی از محورهای مختلف می‌تواند، پاسخی به‌ارتش آزادیبخش بدهد، در تمام طول شب و صبح روز بعد یکانهای کمکی خود را به‌منطقه نبرد اعزام می‌کرد که کلیه آنها توسط شیرزنان و کوهمردان ارتش آزادی تار‌و‌مار شدند و باقیمانده آنها مجبور به‌ عقب‌نشینی شدند.

در جریان عملیات آفتاب، ۲تیپ رزمی شیرزنان ارتش آزادی، برای اولین بار به‌طور مستقل وارد نبرد با مزدوران خمینی شدند و با رشادتها و جسارتهای بی‌سابقه دمار از روزگار آنها درآوردند. دلاوری این شیرزنان مجاهد خلق، مورد توجه فراوان رسانه‌های خارجی قرار گرفت.

در این نبرد حماسی که تمامی لحظاتش سرشار از رشادت، جنگاوری و فداکاری رزمندگان ارتش آزادیبخش ملی و صحنه درخشش گوهر ناب عنصر مجاهد خلق بود، ۳۲تن از رشیدترین فرزندان خلق سرفرازانه به‌شهادت رسیدند و خون پاکشان را فدیه صلح و آزادی و رهایی مردم ایران از ظلمات رژیم خمینی کردند. این شهیدان قهرمان عبارتند از:

۱ـ عباس محسن‌زاده کاشانی از مشهد
۲ـ بهنام طاهریان از کرمانشاه
۳ـ سید عبدالحمید حسینی از لارستان
۴ـ جلیل درگاهی از قزوین
۵ـ بهزاد صالحی‌پور باورصاد از مسجدسلیمان
۶ـ احمد شربتی از گلپایگان
۷ـ اکبر صادقی آهنگری از تهران
۸ـ داریوش جعفری از تهران
۹ـ حسین تیموری از ارومیه
۱۰ـ شریف‌علی دوستی‌زاده از صومعه‌سرا
۱۱ـ علی اصغرزاده رودسری از رودسر
۱۲ـ اسماعیل آزیش از بندر ترکمن

۱۳ـ علی حسینی از سقز
۱۴ـ فریبرز سالک گیلانی از دزفول
۱۵ـ محمدعلی زنگی‌آبادی از جیرفت
۱۶ـ علی ظهوری از رشت
۱۷ـ محسن آماری از تهران
۱۸ـ محمدجواد درویش از تهران
۱۹ـ غلام‌عباس محمدپناه از نفت‌شهر
۲۰ـ محمدمهدی امانپورقرایی از مشهد
۲۱ـ علی شکوه‌زاده از تهران
۲۲ـ علی مریخی آهنگرکلایی از قائمشهر
۲۳ـ محمدحسن ابراهیمی از بیرجند
۲۴ـ علیرضا احمدزاده از چابکسر

۲۵ـ نادر شاهی‌آذر از تهران
۲۶ـ مرتضی طاهر‌اردبیلی ثانی از مشهد
۲۷ـ نصیر قائمی اقبال از گرگان
۲۸ـ محمودرضا بحرینیان از بهبهان
۲۹ـ ناصر حیدری از آمل
۳۰ـ مصطفی رحیمی‌نژاد تفرشی از تهران
۳۱ـ هادی آقابزرگی از آستانه‌اشرفیه
۳۲ـ مهرداد رضایی تهرانی از تهران

پیکرهای پاک این شهیدان پرافتخار توسط همرزمانشان به‌پشت‌جبهه انتقال یافت و روز چهارشنبه‌۱۰فروردین طی مراسم باشکوهی، بااحترامات نظامی توسط رزمندگان و فرماندهان ارتش آزادیبخش ملی، در خاکپای سرور آزادگان و امام و مقتدای تاریخی مجاهدان، سیدالشهدا حسین‌بن‌علی(ع)، تشییع و به‌خاک سپرده شد.
یاد این قهرمانان سرفراز، گرامی و راهشان پررهرو باد.