جمهوری آذربایجان ۳۹نفر را به اتهام «جاسوسی» برای رژیم ایران بازداشت کرد

  • 1401/11/12
وزارت کشور آذربایجان

به دنبال حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و قتل یک افسر امنیتی این کشور، جمهوری آذربایجان ۳۹نفر را به اتهام «جاسوسی» برای تهران بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی آپا، وزارت کشور جمهوری آذربایجان اعلام کرد این افراد را که «در پوشش امور دینی» اقدامات «خرابکارانه و اخلالگرانه» انجام می‌دادند، در «عملیاتی ویژه» شناسایی و بازداشت کرده است.

بر اساس این گزارش، این افراد که خود را «مذهبی جلوه می‌دادند، در شبکه‌های اجتماعی به نفع رژیم ایران تبلیغات کرده و از آزادی اعتقادات مذهبی در کشورمان سوء‌استفاده کرده‌اند».

وزارت کشور جمهوری آذربایجان افزوده است این افراد، در واقع «به وظایف محول‌شده از سوی سرویس‌های ویژه ایرانی عمل می‌کردند و سنت تسامح شکل گرفته در آذربایجان را زیر پا» می‌گذاشتند.

 

آن‌طور که در بیانیه وزارت کشور جمهوری آذربایجان آمده، بازداشت شدگان با هدف «ایجاد تبعیض و درگیری فرقه‌یی بین مردم، در مراسم مذهبی شهروندان آذربایجانی شرکت کرده و در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشتند و از این طریق در جامعه ایجاد آشفتگی می‌کردند».

در این اطلاعیه هم‌چنین آمده که بازداشت شدگان، «اطلاعاتی» را که جمع‌آوری کرده بودند، «به سرویس‌های ویژه‌ای» که از آنها درخواست شده بود، منتقل کردند.
آن‌طور که خبرگزاری رسمی جمهوری جمهوری آذربایجان گزارش کرده، یکی از بازداشت شدگان، «مطلب باقروف» معروف به «حاجی مطلب»، مالک تلویزیون «اینترآذ» و «سلام نیوز» است که هر دو «هوادار» رژیم آخوندی به‌شمار می‌روند.

آن‌طور که آپا خبر داده، تلویزیون اینترآذ در سال۲۰۰۲ و سلام نیوز در سال۲۰۱۰ تأسیس شده است.

از طرفی وزارت‌خارجه جمهوری آذربایجان از ثبت شکایت خود علیه رژیم ایران در مجامع بین‌المللی خبر داد.

در پی حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که رئیس‌جمهوری آذربایجان آن را «تروریستی» نامید، وزارت‌خارجه این کشور در بیانیه‌یی گفته است: اسنادی را در اختیار دارد که نشان می‌دهد مقامات رژیم ایران تلاش کرده‌اند تا از افشای گسترده «حمله تروریستی به سفارت آذربایجان در تهران» به سازمانهای بین‌المللی که عضو آن است و تصمیمات بر اساس اجماع است، جلوگیری کند.

به گفته مقامات آذربایجان، باکو از «تمامی بسترهای بین‌المللی مربوطه برای محکومیت گسترده اقدام تروریستی علیه سفارت خود و مجازات عاملان این اقدام استفاده خواهد کرد».

پس از حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و کشته شدن مقام امنیتی سفارت و زخمی شدن دو نفر دیگر در روز هفتم بهمن، این کشور سفارت خود در تهران را تخلیه و کارمندان سفارتخانه را به کشورشان بازگرداند. مقامات آذربایجان از شهروندان خود خواستند تا از سفر به ایران خودداری کنند.

 

انهدام یک شبکه جاسوسی رژیم آخوندی در جمهوری آذربایجان

و دستگیری ۷جاسوس رژیم

به‌دنبال حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و قتل یک افسر امنیتی این کشور، جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه ۱۱بهمن اعلام کرد ۷جاسوس رژیم آخوندی را بازداشت کرده است.

خبرگزاری آپا آذربایجان نوشت عملیات ویژه علیه شبکه جاسوسی رژیم ایران امروز در باکو انجام شد در این عملیات ۷نفر بازداشت شدند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز با عنوان عملیات گسترده پلیس آذربایجان علیه «شبکه جاسوسی» رژیم ایران نوشت: این عملیات گسترده در باکو و دیگر شهرهای این کشور ادامه دارد.

پلیس آذربایجان در چارچوب عملیات فوق مراکز شبکه تلویزیونی انتراز «İnteraz» و خبرگزاری «سلام نیوز» وابسته به رژیم آخوندی را نیز بازرسی کرده است.

 

هشدار جمهوری آذربایجان در مور سفر به ایران تحت حاکمیت آخوندها

وزارت‌خارجه آذربایجان:

با توجه به وضعیت ناپایدار رژیم ایران و حمله تروریستی به نمایندگی دیپلماتیک کشورمان

به اتباع جمهوری آذربایجان توصیه می‌شود از سفر به ایران خودداری کنند

ترند – خبرگزاری رسمی آذربایجان ۱۱بهمن ۱۴۰۱ نوشت: وزارت‌خارجه آذربایجان به شهروندانی که قصد سفر به ایران را دارند هشدار می‌دهد. روز ۲۷ژانویه، حوالی ساعت۸.۳۰ به وقت باکو، حمله تروریستی مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران صورت گرفت. در نتیجه این اقدام تروریستی، اورخان عسگروف، رئیس سرویس امنیتی سفارت کشته و دو نفر مجروح شدند.
با توجه به وضعیت ناپایدار ایران و حمله تروریستی به نمایندگی دیپلماتیک کشورمان، به اتباع جمهوری آذربایجان توصیه می‌شود مگر در شرایط ضروری، از سفر به جمهوری اسلامی خودداری کنند. به کسانی که مراجعه می‌کنند توصیه می‌شود که احتیاط بیشتری را رعایت کنند

 

تلگرام حکومتی چند ثانیه ۱۱بهمن ۱۴۰۱ «وزارت‌خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌یی با ادعای این‌که وضعیت ایران ناپایدار بوده و با اشاره به حادثه روز جمعه، به اتباع خود توصیه کرد تا در صورت لزوم از سفر به ایران خودداری کنند و به کسانی که سفر می‌کنند نیز توصیه کرد نهایت احتیاط را داشته باشند!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.