تیر ۷۸ ـ قیام دانشجویان و مردم تهران علیه حکومت آخوندی

  • 1393/04/30
۱۸تیر ۱۳۷۸- ۹ژوئیه‌۱۹۹۹:

در ساعتهای اولیه‌ بعد از نیمه‌شب ۱۸تیر سال ۱۳۷۸جمع کثیری از دانشجویان در خوابگاه دانشجویی امیرآباد تهران به‌ یک تظاهرات ضدحکومتی دست زدند و علیه اختناق حاکم شعار دادند.

مدتی بعد‌، یکانهای ویژه ضدشورش با محاصره منطقه، با گاز اشک‌آور و باتون و سلاح، به ‌خوابگاهها هجوم آوردند و دانشجویان را به‌طرز وحشیانه‌ای مورد ضرب وجرح قرار دادند. ۳تن از دانشجویان در جریان حمله پاسداران به‌کوی دانشگاه کشته، بیش ‌از ۱۰۰۰‌تن زخمی و حدود ۱۰۰۰‌تن نیز توسط پاسداران دستگیر شدند.

متعاقب آن دانشجویان خواستار استعفای وزیر کشور خاتمی گردیدند.

روز ۱۹تیر، هزاران دانشجو در حالی‌که شعارهای مشهور تظاهرات مردمی علیه رژیم شاه، ‌”می‌کشم، می‌کشم، آن که برادرم کشت” و ”توپ، تانک، مسلسل، دیگر اثر ندارد” را تکرار می‌کردند به‌ تظاهرات علیه رژیم پرداختند.

در این تظاهرات نیز یک دانشجو با شلیک پاسداران از ناحیه چشم مجروح شد و ساعتهایی بعد به‌شهادت رسید. در این روز تعداد کشته‌ها به‌ ۷نفر رسید.

دامنه ‌این قیام که به ۱۷‌شهر کشور رسید در تبریز به ‌کشته‌شدن یک دانشجو، مجروح‌شدن دهها تن و دستگیری صدها دانشجوی دیگر انجامید.

این تظاهرات در روزهای بعد با همراهی صدها هزار نفر از جوانان و مردم تهران اوج دیگری پیدا کرد و محل نمایش دجالگرانه ‌نماز جمعه ‌رژیم در دانشگاه تهران نیز به ‌آتش کشیده شد.

مردم و دانشجویان شعار می‌دهند:

”حکومت آخوندی برکنار‌ـ برکنار”، ”بچه‌ها قیام شروع شد، ۲۰سال سکوت تمام شد”، ”وای به‌روزی که مسلح شویم”.

دار و دسته‌ خاتمی می‌خواستند خود را به‌ این قیام شکوهمند و دانشجویان، نزدیک نشان دهند. اما دانشجویان با پاسخ نه و گو شمالی دادن به ‌مقامات رژیم که به‌ میان دانشجویان می‌رفتند دست رد به‌سینه‌ آنان زدند. از‌ جمله موسوی لاری وزیر کشور خاتمی مضروب و عمامه‌اش پرتاب شد و دانشجویان او را با خفت و خواری از صحنه بیرون انداختند.

شورای عالی امنیت رژیم به‌ریاست خاتمی، در اطلاعیه‌های متعدد، تظاهرات را غیرقانونی خواند و جواز سرکوب قیام دانشجویان و مردم را صادرکرد. روزنامه ‌حکومتی کیهان ضمن ابراز وحشت از این قیام از ورود سازمان‌یافته‌ مجاهدین در این قضایا» خبر داد و از قول عوامل رژیم نوشت:

”آنها می‌خواهند به‌جای آرم جمهوری اسلامی،‌ آرم شیر و خورشید بر پرچم ایران نقش ببندد”.

یادآوری می‌شود، پرچم شیر و خورشید نشان، مصوبه شورای ملی مقاومت و مربوط به ‌مردم و مقاومت ایران است.

خامنه‌ای، ولی‌فقیه جنایتکار رژیم پس از چند روز سکوت،‌گفت:

دشمن امنیت ملی ما را هدف گرفته است، امنیت ملی از همه چیز واجب‌تر است. دشمنان اصلی ما طراحان این قضایا هستند”.

دانشجویان نیـز در پاسخ شعار دادند:

”خامنه‌ای حیا کن رهبری را رها کن‌! مرگ بر استبداد، زنده باد آزادی”‌!

آخوند حسن روحانی که در آن زمان در موضع دبیر شورای عالی امنیت هنوز نقاب اعتدال و اصلاحات بر چهره نداشت، روز ۲۳تیر پس از دستگیری و سرکوب وحشیانه جوانان، در حالی که دانشجویان را پست و مزدور و اوباش توصیف می‌کرد، در پاسخ به شعار خامنه‌ای حیا کن رهبری را رها کن دانشجویان وقیحانه گفت:

«ولایت،‌ مهم‌ترین رکن حکومت و نظام ما در قانون اساسی کشور ما است. اهانت به این رکن، اهانت به قانون اساسی است. اهانت به قانون‌گرایی است و اهانت به همه ارزش‌های انقلابی است.»

آخوند جنایتکار در این روز ـ پس از سرکوب وحشیانه جوانان ـ در منتهای وقاحت با اشاره به دانشجویان مجروح و دستگیر شده افزود:

افرادی که اتوبوس و اموال عمومی را آتش می‌زنند، آنها که ماشین بیتالمال را آتش می‌زنند و حتی اتومبیل شخصی افراد را از بین می‌برند، اینها چه عناصری هستند و دارای چه ماهیتی می‌باشند؟ بی‌تردید این افراد دشمن مردم ایران و ارزش‌های این مرز و بوم هستند، این اوباش حتی به مساجد هم تعرض کردند. ادامه این وضع برای نظام ما کشور ما و ملت ما قابل‌تحمل نخواهد بود. دیروز نسبت به این عناصر دستور قاطع داده شد، دیروز غروب دستور قاطع صادر شد تا هر گونه حرکت این عناصر فرصت طلب، هر کجا که باشد با شدت و با قاطعیت برخورد شود و سرکوب شوند. مردم ما شاهد خواهند بود که از امروز نیروی انتظامی، نیروی قهرمان بسیج حاضر در صحنه، با این عناصر فرصت‌طلب و آشوبگر چه خواهند کرد.
دشمنان خارجی، آنها که در این چند روز کف زدند و همچنین این عناصر پست و مزدور، بدانند اسلام در این کشور زنده است و زنده خواهند ماند. نیروهای امنیتی قدرتمند ما اعم از نیروی انتظامی، بسیج و سایر قوا و پرسنل بیدار وزارت اطلاعات در صحنه مقتدرانه خواهند بود. خوشبختانه اکثر این عناصر در ظرف دیروز و دیشب دستگیر شده‌اند. همه این افراد مورد بازجویی قرار خواهند گرفت. در میان این افرادی که دستگیر شده‌اند افراد شرور، جنایتکار و سابقه‌دار، وابسته به گروهک‌های معاند و ورشکسته، افرادی که به نوعی از سوی دستهای مشکوک تطمیع شده بودند همه اینها دیده می‌شوند که در فرصت مناسب ماهیت این افراد به مردم معرفی خواهد شد. بی‌تردید آنهایی که به آشوب و تخریب اموال عمومی و تعرض به نظام در این چند روز مشغول بوده‌اند، در دادگاههای صالحه ما محاکمه خواهند شد و طبق قوانین و مقررات به مجازات خواهند رسید.

 

 

شورای ملی مقاومت با صدور ۱۰اطلاعیه، مردم دنیا را در جریان جزئیات این قیام قرار داد. ایرانیان هوادار مجاهدین نیز در ۲۵شهر بزرگ دنیا دست به ‌تظاهراتهایی در حمایت از قیام دانشجویان زدند.

رئیس‌جمهور برگزیده‌ٔ مقاومت مریم رجوی طی پیامی گفت:

”مردم ایران ” جمعه خونین “ کوی دانشگاه را از یاد نخواهند برد “.

مسؤل شورای ملی مقاومت آقای مسعود رجوی نیز در پیامی در ۲۴تیرماه ۱۳۷۸گفت:

جمعبندی و برآیند سیاسی یک هفته قیام و مقابله جانانه در برابر غاصبان حق حاکمیت ملت، در یک کلام، اثبات مرحله سرنگونی رژیم زهرخورده آخوندی و ضرورت ریشه‌کن‌ کردن استبداد خون‌آشام مذهبی و جایگزینی یگانه آلترناتیو دموکراتیک و مردم‌ سالار است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.