خبرگزاری فرانسه: سازمان ملل ادعای روسیه مبنی بر برنامه سلاحهای بیولوژیکی اوکراینی-آمریکایی را رد می‌کند

  • 1400/12/21

خبرگزاری فرانسه ۲۰اسفند در گزارشی نوشت: روز جمعه پس از آن که سفیر مسکو به دیپلماتها گفت که آمریکا و اوکراین تحقیقاتی انجام داده‌اند تا از خفاشها برای هدایت جنگ بیولوژیک استفاده کنند، کشورهای غربی روسیه را متهم به پخش کردن تئوریهای توطئه «وحشی» در سازمان ملل نمودند.

مسکو ۱۵ عضو شورای امنیت را به جلسه‌ای فراخواند تا ادعاهای ساخته شده و بی‌پایه قبلی خود را مبنی بر این‌که واشنگتن در تحقیقات سلاحهای بیولوژیک در اوکراین سرمایه‌گذاری کرده است را تکرار کند.

خبرگزاری فرانسه افزود: «واسیلی نبنزیا Vassili Nebenzia» سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که «کی یف» شبکه‌ای از ۳۰ آزمایشگاه را که «آزمایشات بیولوژیکی بسیار خطرناک» را انجام می‌داده است، اداره می‌کرده و هدف آن پخش «پتوژنهای ویروسی» از خفاش به انسان بوده است.

«نبنزیا» به زبان روسی و بدون ارائه هیچ شواهدی گفت که این پتوژنها شامل: طاعون، وبا، و سایر بیماریهای کشنده می‌شوند.

او به دیپلماتها گفت که «آزمایشاتی در جریان بوده تا پخش بیماریهای خطرناک با استفاده از پاراسیتهای فعال مثل شپش و کک صورت بگیرد».

واشنگتن و «کی یف» وجود آزمایشگاههای با قصد تولید سلاحهای بیولوژیک در کشور را رد کرده‌اند.

«ایزومی ناکامیتزو Izumi Nakamitsu» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور خلع‌ سلاح در این جلسه گفت که سازمان ملل «در رابطه با هیچگونه برنامه سلاحهای بیولوژیک در اوکراین اطلاعی ندارد».

سفیر بریتانیا در سازمان ملل، «باربارا وودوارد Barbara Woodward» گفت که روسیه از شورای امنیت برای ادای «یک سری از تئوریهای توطئه وحشی، کاملاً بی‌پایه و غیرمسئولانه» استفاده کرده است.

او گفت: «بگذارید به زبان دیپلماسی بگویم» : اینها مزخرف است. حتی یک ذره از شواهد معتبر وجود ندارد که اوکراین برنامه سلاحهای بیولوژیک داشته باشد.

«لیندا توماس گرینفیلد Linda Thomas-Greenfield» سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت که آمریکا به اوکراین در اداره تأسیسات سلامت عمومی برای کشف بیماریهای مثل کوید-۱۹ کمک کرده است.

وی توضیح داد: «این کاری است که با افتخار، بسیار تمیز و رو انجام شده است. این کار تماماً برای حفاظت از سلامت مردم بوده است و مطلقاً هیچ ربطی به سلاحهای بیولوژیک ندارد».

«توماس گرینفیلد» روسیه را متهم کرد که «تنها به هدف دروغگویی و پخش اطلاعات غلط» درخواست جلسه را داده است.

او گفت که آمریکا «عمیقا نگران» است که روسیه فراخوان به جلسه را به‌عنوان بخشی از «تلاشهای پرچم دروغ» برای استفاده از سلاحهای شیمیایی خودش در اوکراین، داده است.

او گفت: «روسیه سابقه دارد که کشورهای دیگر را به دروغ متهم به همان نقض‌هایی می‌کند که خودش مرتکب می‌شود».

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.