سومین روز حمله روسیه به اوکراین – نبردها در کی‌یف

  • 1400/12/07
آثار درگیریهای سنگین در کی‌یف

آخرین تحولات اوکراین

خبرگزاری رویترز گزارش کرد (۷اسفند):

یک شاهد به رویترز گفت که صدای آژیر حمله هوایی در کیف شنیده می‌شود. مقامات اوکراین اوایل روز شنبه گفتند که یک ساختمان مسکونی در این شهر مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

– سخنگوی ارتش فرانسه گفت فرانسه تجهیزات نظامی دفاعی در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. سخنگوی ارتش فرانسه روز شنبه گفت که فرانسه تصمیم گرفته است تجهیزات نظامی دفاعی به اوکراین برای حمایت از این کشور در برابر تهاجم روسیه ارسال کند و افزود که موضوع ارسال تسلیحات تهاجمی در دست بررسی است.

-جمهوری چک سلاح و مهمات به ارزش ۸.۶ میلیون دلار به اوکراین ارسال می‌کند.

– زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید ما سلاحها را زمین نمی‌گذاریم. رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید این لحظه حیاتی برای تصمیم‌گیری درباره عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا است.

– رئیس‌جمهوراوکراین: نیروهای روسیه حملات موشکی به شهرهای اوکراین انجام می‌دهند.

– مقامات نظامی و یک شاهد به رویترز گفتند که نیروهای روسی روز شنبه حملات موشکی و توپخانه‌یی را به شهرهای اوکراین از جمله کی‌یف پایتخت انجام دادند، جایی که تیراندازی در نزدیکی ساختمانهای دولتی در مرکز شهر شنیده شده است.

رویترز- مقامات اوکراین از شهروندان خواسته‌اند تا از کی‌یف در برابر پیشروی نیروهای روسی دفاع کنند و به مقابله با آنها کمک کنند. این بدترین بحران امنیتی اروپا در دهه‌های اخیر می‌باشد.

– شهردار کی‌یف گفت: ۳۵نفر، از جمله دو کودک، در درگیریهای شبانه در کی‌یف تا ساعت ۶صبح مجروح شدند.

– اوکراین می‌گوید دو کشتی تجاری توسط موشکهای روسیه در نزدیکی بندر اودسا مورد اصابت قرار گرفته‌اند.

 آمریکا پوتین و مقامات ارشد روسیه را به‌دلیل حمله به اوکراین تحریم کرد- دولت آمریکا روز جمعه (۷اسفند) به کشورهای اروپایی در تحریم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و سرگیی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیوست، زیرا کشورهای غربی به‌دنبال افزایش فشار بر مسکو برای توقف تهاجم این کشور به اوکراین بودند. جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌یی گفت: ما با متحدان و شرکای بین‌المللی خود متحد هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که روسیه بهای سنگین اقتصادی و دیپلماتیک را برای تهاجم بیشتر خود به اوکراین می‌پردازد. در صورت لزوم، ما آماده‌ایم هزینه‌های بیشتری را به‌دلیل رفتار انزجار‌آور روسیه در صحنه جهانی تحمیل کنیم.

– وزیر خارجه اوکراین خواستار تحریم نفت روسیه و انزوای کامل روسیه شد.

– سخنگوی وزارت امور خارجه لتونی در واکنش به تحریم‌های آمریکا و کشورهای غربی علیه روسیه گفت: «فشار بر روسیه باید از آنچه تاکنون اعلام شده افزایش یابد». او گفت سفارت اوکراین در مسکو تخلیه و به لتونی منتقل شد.

خبرگزاری فرانسه: لهستان، لیتوانی و آلمان روز شنبه درباره تحریمهای روسیه گفتگو خواهند کرد.

توئیتر وزارت‌خارجه فرانسه – در سازمان ملل و در همه مجامع، فرانسه به بسیج شرکای خود برای حمایت از اوکراین و مردم اوکراین ادامه خواهد داد. 

 

درگیری شدید میان نیروهای اوکراین و روسیه

درگیری شدید میان نیروهای اوکراین و روسیه

 

– ولودیمیر زلنسکی، رئيس‌جمهور اوکراین (۷اسفند) دریک پیام ویدئویی جدیدی اعلام کرد، به مقابله با حمله روسیه ادامه خواهد داد. او گفت: «ما سلاح را زمین نمی‌گذاریم و از کشورمان دفاع می‌کنیم.» او با لبخندی به مردم اوکراین «صبح‌به‌خیر» گفت و شایعات مبنی بر خروجش از کشور را رد کرد. آقای زلنسکی گفت: «من اینجا هستم. از این کشور باید دفاع کرد. سربلند باد اوکراین». رئیس‌جمهور اوکراین همچنین گفت، پیشنهاد آمریکا برای کمک به خارج شدن خود را رد کرده است. او به آمریکا پاسخ داد: «من به مهمات نیاز دارم، نه امکان تخلیه.»

جو بایدن رئيس جمهور آمریکا دستوری برای ارائه «کمک نظامی فوری» به اوکراین به مبلغ ۶۰۰ میلیون دلار صادر کرد.

رویترز بامداد شنبه (۷اسفند) گزارش داد که کاخ سفید از کنگره درخواست کرده با توجه به وضعیت اوکراین، بودجه ۶.۴ میلیاردی را تصویب کند. دولت بایدن می‌گوید بخشی از این بودجه، معادل ۲.۹ میلیارد دلار کمک انسان‌دوستانه، اقتصادی و امنیتی به اوکراین و همسایگانش خواهد شد.

رویترز (۶اسفند): فرستاده اوکراین به سازمان ملل متحد می‌گوید امشب باید استقامت کنیم، سرنوشت اوکراین همین الآن در حال تعیین شدن است.

خبرگزاری رویترز در ساعات اولیه بامداد روز شنبه ۷اسفند به نقل از شاهدان عینی گزارش داد صدای شلیک توپخانه در اطراف کی‌یف شنیده شده است.

رئیس جمهوری اوکراین ساعاتی پیش هشدار داد روسیه امشب «توجه ویژه‌ای» به کی‌یف دارد و نیروهایش ممکن است طی حمله‌ای پایتخت را در اختیار بگیرند.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: شبی که پیش رو داریم، از روز بسیار سخت‌تر و دشوارتر خواهد بود.

استرالیا به‌دنبال پیوستن به اقدام جهانی برای تحریم پوتین است.

اوکراین می‌گوید دو کشتی تجاری توسط موشک‌های روسیه در نزدیکی بندر اودسا مورد اصابت قرار گرفته‌اند.

رئیس‌جمهور گواتمالا گفت: به سفیر روسیه دستور بازگشت داده است، گواتمالا حمله روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند.

 

نیروهای مردمی خیابانهای کی‌یف را سنگربندی می‌کنند

نیروهای مردمی خیابانهای کی‌یف را سنگربندی می‌کنند

 

رئیس‌جمهور اوکراین پیشنهاد آمریکا برای خروج از اوکراین را رد کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد اطلاعاتی که مستقیما در جریان تماس میان مقامات آمریکایی و رئیس‌جمهور اوکراین بوده، به نقل از آقای زلنسکی گفت: «نبرد اینجا در جریان است و من به مهمات نیاز دارم، نه امکان تخلیه.»
رئیس جمهور اوکراین به دلیل ایستادگی‌اش در برابر حمله روسیه به طور گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی مورد تحسین قرار گرفته است.

 

محکومیت جهانی حمله به اوکراین

به گزارش خبرگزاری رویترز (۶اسفند)، خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعمال می‌کند.

خزانه‌داری آمریکا گفت: ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه افسر ارشد نظامی روسیه گراسیموف اعمال کرد. آمریکا تحریم‌های مسدود کننده‌ای علیه صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه اعمال می‌کند

خزانه‌داری آمریکا وزیر دفاع روسیه شویگو را نیز تحریم کرد.

 

وتوی قطعنامه شورای امنیت توسط روسیه

به گزارش رویترز (۶اسفند) روسیه روز جمعه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرد. در این قطعنامه حمله مسکو به اوکراین انزجار‌آور توصیف شده بود. این در حالی است که چین به این قطعنامه رأی ممتنع داد – اقدامی که کشورهای غربی آن را یک پیروزی برای نشان دادن انزوای بین‌المللی روسیه می‌دانند.

امارات متحده عربی و هند نیز رأی ممتنع دادند. ۱۱ عضو باقی مانده شورا رأی مثبت دادند. اکنون انتظار می‌رود پیش‌نویس قطعنامه توسط ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.