۱۶بهمن ۹۹ – حکم تاریخی دادگاه آنتورپ در بلژیک محکومیت دیپلمات‌تروریست رژیم و ۳مزدور نفوذی وزارت اطلاعات رژیم آخوندی

 • 1400/11/16
دادگاه آنتورپ بلژیک – محکومیت دیپلمات تروریست رژیم و ۳مزدور نفوذی وزارت اطلاعات

۱۶بهمن ۹۹ – حکم تاریخی دادگاه آنتورپ در بلژیک

محکومیت دیپلمات‌تروریست رژیم و ۳مزدور نفوذی

وزارت اطلاعات رژیم آخوندی

 

محاکمهٔ یک دیپلمات تروریست

به‌خاطر بمب‌گذاری در حین مأموریت سیاسی

در تاریخ اروپا بی‌سابقه و نخستین محاکمه از این نوع

پس از جنگ جهانی دوم است

 

دادگاه علاوه بر حبس‌های سنگین و طولانی

تابعیت و پاسپورت مزدوران را هم باطل کرد

 

از بیانیه چهلمین سالگرد شورای ملی مقاومت ایران

برای نخستین بار در تاریخ اروپا یک دیپلمات بمب‌گذار به دام افتاد و به ۲۰سال زندان محکوم شد. محاکمهٔ اسدالله اسدی، دیپلمات ـ تروریست رژیم آخوندی که اداره و فرماندهی عملیات بمب‌گذاری در گردهمایی بزرگ مقاومت ایران در پاریس در تیرماه ۱۳۹۷ را برعهده داشت، به همراه سه مزدور هم‌دست وی، نسیمه نعامی، مهرداد عارفانی و امیر سعدونی، در دادگاه آنتورپ بلژیک در روزهای ۷و ۱۳آذر ۱۳۹۹ برگزار گردید.

برگزاری این دادگاه سرفصلی تعیین‌کننده در مورد حسابرسی از تروریسم چهل و دوساله رژیم آخوندی در خارج از مرزهای ایران به‌شمار می‌رود. اسدی وقتی که در ۷تیر ۱۳۹۷دستگیر شد، رئیس ایستگاه وزارت اطلاعات در اتریش (پایگاه مرکزی وزارت اطلاعات در اروپا) بود. اسدی مأمور با سابقهٔ وزارت اطلاعات و متخصّص مواد منفجره، که سال‌ها در عراق هدایت عملیات تروریستی علیه مجاهدین را برعهده داشت، شخصاً یک بمب شدید الانفجار TATP جاسازی شده در یک کیف دیپلماتیک را از تهران با یک هواپیمای مسافری شرکت هواپیمایی اتریش به وین آورد. او در ۷تیر در لوکزامبورگ بمب را برای کارگزاری در گردهمایی مقاومت در پاریس به مزدوران تحویل داد و روز ۱۰تیر در حال برگشت به وین در خاک آلمان توسط پلیس دستگیر شد. اسدی سپس در یک روند قانونی و قضایی برای تحقیق و محاکمه به بلژیک تحویل داده شد.

 

از نظر مقامات قضایی و اطّلاعاتی و امنیتی بلژیک تردیدی باقی نبود که توطئهٔ حمله جنایتکارانه به ویلپنت توسط رژیم آخوندی طراحی و برنامه‌ریزی شده بود. لوموند در ۱۹مهر ۹۹نوشت: «در اول اسفند ۱۳۹۸، جاک راس، رئیس سرویس اطلاعاتی بلژیک، به دادستان فدرال نوشته بود «حمله (به گردهمایی مقاومت) به نام (رژیم) ایران، و تحت رهبری آن طراحی شد. این، ابتکار شخصی اسدی نبود». روزنامهٔ بلژیکی د. مورگان نیز در تاریخ ۲۱مهر ۹۹نوشت: «در یادداشتی از شورای امنیت دولتی به‌نظر می‌رسد که این حمله توسط رژیم ایران برنامه‌ریزی و اجرا شده و اقدام شخصی نیست. علاوه بر این، اسدی به‌عنوان یک عامل مخفی سرویس اطلاعاتی [رژیم] ایران شناخته می‌شود». در همان روز، «کوریره دلّاسرا» در ایتالیا نوشت: شواهد به اندازۀ کافی و به وفور وجود دارد به‌نحوی که «بروکسل این ابتکار را به‌عنوان عملی فردی تلقّی نمی‌کند و [رژیم] تهران را مستقیماً متّهم می‌کند».

 

در حکم دادگاه هم‌چنین آمده است: «تحقیقات بعدی، از جمله بهره‌­برداری از تلفنهای همراه و کامپیوتر توقیف شده، تجزیه و تحلیل پیامهای ایمیلی بازیابی شده و اظهارات متّهم ردیف اول و دوم، نشان می‌دهد که ارتباطات عمدتاً با متّهم ردیف چهارم از طریق ایمیل بوده است که در آن فیلمها یا کلیپهای صوتی در مورد فعالیت‌های اعضای مجاهدین خلق ارسال یا تحویل داده می‌شدند. از زبان کد در نامه­های الکترونیکی استفاده شده است، اما مشخّص است که متّهم ردیف اول و دوم اطلاعاتی در مورد فعالیت اعضای شورا و مجاهدین ارائه داده‌اند. علاوه بر این، تلفنهای همراه عملیاتی وجود داشت که فقط برای تبادل پیام کوتاه یا ملاقات با یکدیگر استفاده می‌شدند. این امر در مکانهای مختلف اروپایی، اغلب در خارج از اتریش، همیشه پس از بررسی این‌که هیچ دوربین مراقبتی و افراد زیادی وجود ندارد، انجام می‌شد. تبادل اطلاعات از طریق تلگرام نیز انجام می شد. به‌قول خودشان، اکنون دیگر حقوق آنها به‌طور منظّم‌تر پرداخت می‌شد. متّهم ردیف اول از پرداخت ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰یورو در هر سه تا چهار ماه صحبت کرد و در یک بازجویی دیگر او از پرداخت ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰یورو در ماه صحبت می‌کند. تجزیه و تحلیل ایمیلها نشان می‌دهد که متّهم ردیف اول و دوم با متّهم ردیف چهارم در مورد اجرتشان مذاکره کرده‌اند، به‌ویژه هنگامی که این مأموریت مشخّص به آنها داده شده است. واضح بود که متّهمان ردیف اول و دوم دنبال پاداش زیادی بودند. تجزیه و تحلیل حسابهای بانکی هر دو متّهم نشان داد که مبلغ هنگفتی پول نقد توسط هر دو متّهم واریز شده است. در خانهٔ آنها نیز مقدار زیادی پول پیدا شد».

– طبق حکم دادگاه، امیر سعدونی به ۱۵سال حبس، نسیمه نعامی به ۱۸سال حبس، مهرداد عارفانی به ۱۷سال حبس و اسدالله اسدی به ۲۰سال حبس محکوم شدند. سه متهم نخست به سلب تابعیت بلژیکی نیز محکوم شدند. دادگاه هم‌چنین حکم به مصادرهٴ مبلغی بالغ بر ۴۵۰هزار یورو داد که اسدی به سه متّهم دیگر در ازای همکاری­شان با اطلاعات رژیم ایران پرداخت کرده بود. حکم دادگاه می‌افزاید: فاکتهای اتّهامات به‌طور خاص جدی هستند. اقدام به‌قتل تروریستی یکی از جدی‌ترین جنایات در قانون کیفری بلژیک است (بیانیه چهلمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران – آذر۱۴۰۰).

 

 • مهرداد عارفانی که از اوایل دهه۶۰ در زندان به خدمت رژیم در آمده بود و سپس به اروپا اعزام شد از پوشش شاعری و ضدیت با خدا و مذهب برای ردگم کنی مزدوری رژیم آخوندی استفاده می‌کرد

 

بخشی از ماده ۸۳ بیانیهٔ چهلمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران:

در مورد متّهم شمارهٔ ۳ (مهرداد عارفانی) در کیفرخواست آمده است که عارفانی وقتی در سال۱۳۶۰ دستگیر شده با دژخیمان به همکاری پرداخت و باعث دستگیری شماری از هواداران مجاهدین شد. او بعداً به وزارت اطلاعات منتقل گردید. عارفانی در ارتباط مستمر با اسدی بوده و با فیلم و عکس و تجهیزات به جمع‌آوری و انتقال اطلاعات علیه مجاهدین مشغول بوده است. طبق اسناد به دست آمده، مهرداد عارفانی پیامهای کدشدۀ زیادی از اتریش داشته و با اسدی در کشورهای مختلف ملاقات داشته و از او پول می‌گرفته است. عارفانی از تلفن نوکیایی که داشته فقط با اسدی ارتباط می‌گرفته است. عارفانی باید کنترل می­کرده که نعامی و سعدونی کارشان را خوب انجام می‌داده‌اند یا نه؟ طبق اسناد، مرد اصلی روی زمین که تا آخر برنامه هم مانده بوده مهرداد عارفانی بوده است. اسدی منتظر عارفانی بوده که به او خبر بدهد و کنترل کند.

عارفانی به‌عنوان یک «سلول خفته» در پوشش نویسنده و شاعر و ضدیت با مذهب مأموریت خود را پیش می­برد.

هم‌چنان که دژخیم فلاحیان وزیر اطلاعات رفسنجانی گفته بود، بسیاری از عوامل اطلاعات از پوششهای خبرنگاری یا کارهای تجارتی استفاده می‌کنند. سوءاستفاده از عنوان هنرمند و لباس کشیش به‌جای قبای آخوندی نیز از ترفندهای همین رژیم برای سلولهای خفته است. (بیانیهٔ چهلمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران –آذر ۱۴۰۰)

 

 • وزارت اطلاعات قصد داشت پس از انفجار در گردهمایی مقاومت ایران امیر سعدونی را مشابه مسعود دلیلی پس از قتل‌عام در اشرف سر به نیست کند و به حساب مجاهدین بگذارد.

 • دلیلی راهنمای حمله وحوش و مزدوران به مقر فرماندهی در اشرف در حمله ۱۰شهریور ۱۳۹۲ بود.

 • وزارت اطلاعات مزدوران خدابنده و مصداقی را از قبل به همین منظور در زمان مقرر برای انفجاری که بمب آن باید هر چه نزدیکتر به خانم رجوی کار گذاشته می‌شد، در یک تلویزیون فارسی‌زبان تحت عنوان اعضای سابق مجاهدین به انتظار نشانده بود.

 

در روز ۱۴آبان ۹۸ یکی از همین مأموران (مزدور خدابنده) در همان تلویزیون فارسی زبان گفت:

«در سال۲۰۱۸وقتی که بمبگذاری قرار بود بشه توی ویلپنت فرانسه، تو جلسه مجاهدین مدارکی بیرون آمده که نشون میده که خود مجاهدین در این درگیر بودن، یعنی یک مقدار فیک نیوز درست شده بوده، یعنی یک کار اطلاعاتی شده که هم برای اونها مفید بوده و هم برای راست نیوکانسرواتیوها و راستهای اروپا و آمریکا». «تلویزیون اینترنشنال ۱۴آبان ۱۳۹۸»

مزدور مصداقی پس از قتل‌عام ۱۰شهریور ۱۳۹۲ در اشرف نیز کشتن و پوست کندن صورت دلیلی را که رژیم در پایان حمله انجام داد، به مجاهدین نسبت داده بود.

 

 • پلیس آلمان از خودرو دیپلمات تروریست دفترچه‌های متعددی ضبط کرد که فقط در یکی از آنها ۲۸۹ اسم و رد مزدورانی ثبت شده که در کشورهای مختلف اروپایی به آنها برای شیطان‌سازی علیه مجاهدین و جاسوسی و تروریسم پول می‌داد.

 

 • ۱۴۴ فقره از این ردها مربوط به مزدوران در آلمان است. دفترچه‌های متعددی از اسدی به دست آمده است.

 

سازمان مجاهدین از این پیش‌تر فاش کرده بود، مزدورانی که در آلمان بر طبل‌های شیطان‌سازی علیه مجاهدین می‌کوبند، رایگان کار نمی‌کنند و رد آنها در دفترچه‌های رنگارنگ اطلاعات رژیم موجود است

از بیانیه چهلمین سالگرد شورای ملی مقاومت ایران:

-پلیس آلمان هنگام بازداشت اسدالله اسدی به مدارک و اسناد بسیاری دست یافت. از جمله، در اتوموبیل او یک دفترچهٴ ۲۰۰ برگ سبز رنگ پیدا شد که شامل رسیدهایی است که نشان می‌دهد اسدی پول نقد توزیع می‌کرده است. مقامات امنیتی آلمان هم‌چنان در حال بررسی این اسناد هستند؛ اسنادی که نشان می‌دهد این دیپلمات جمهوری اسلامی سفرهای زیادی در اروپا داشته است. او رهبری یک حلقهٔ بزرگ از کسانی را برعهده داشته که وظایف مختلف، از جمله، خبررسانی و جاسوسی در چندین کشور اروپایی را برعهده داشتند. در دفترچهٴ سبزی که به دست پلیس افتاده، در مجموع ۲۸۹ یادداشت دست­نویس وجود دارد که ۱۴۴ فقرهٴ آن به آلمان مربوط است.

سازمان اطلاعات آلمان توانسته برخی از اطلاعات را بر اساس داده هایGPS، رسیدهای سوخت‌گیری و رزرو هتل بررسی کند و دریافته است که اسدی همیشه پول نقد پرداخت کرده است. اسدی زیاد به آلمان سفر می‌کرد. به‌نظر می‌رسد او با افرادی دیدار می‌کرده که در این کشور استخدام شده بودند.

مورد دیگری که توجه پلیس را جلب کرده این است که او به هنگام دستگیری چندین قبض دریافت پول همراه داشته که پرداختهای نقدی را نشان می‌دهند. گیرندگان نیز با نامهای بسیار رایج ایرانی امضا کرده‌اند. به‌عنوان مثال، یکی از آنها ۲۵۰۰یورو دریافت کرده، دیگری ۵۰۰۰یورو و شخص دیگری دریافت یک لپ تاپ را تأیید کرده است. این‌ها مزد افرادی است که برای جاسوسی استخدام شده بودند.

ـ روز ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰، جلسهٔ مقدماتی رسیدگی به استیناف‌خواهی مجرمان در دادگاه استیناف آنتورپ برگزار شد. در این جلسه رژیم آخوندی در وحشت از یک شکست و فضاحت بزرگتر، از طریق وکلایش درخواست استیناف از محکومیت اسدی را پس گرفت و با تسلیم به حکم ۴فوریه ۲۰۲۱ دادگاه آنتورپ، محکومیت۲۰ سال زندان برای دیپلمات ـ تروریست رژیم قطعی شد. بررسی درخواست استیناف سه مزدور دیگر (نعامی، سعدونی و عارفانی) ادامه می‌یابد

ـ روز ۱۵بهمن۹۹ همزمان با اعلام حکم دادگاه دربارۀ دیپلمات بمب‌گذار رژیم آخوندی، اسدالله اسدی و مزدوران همدست او در آنتورپ بلژیک، یک گردهمایی بزرگ آنلاین با حضور خانم مریم رجوی و دهها شخصیت برجسته از کشورهای مختلف اروپایی و آمریکا و کانادا، هزاران تن از مجاهدین مستقر در اشرف۳ و هواداران و پشتیبانان مقاومت در سراسر جهان و در بیش از ۴۰کشور و ۳۰۰۰نقطه برگزار شد. «بیانیهٔ چهلمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران ۱۴۰۰»

 

 

برگزاری دادگاه استیناف برای رسیدگی به‌پروندهٴ ۳مزدور وزارت اطلاعات آبان و آذر۱۴۰۰

 

 • در سومین جلسه دادگاه استیناف دوکارشناس بمب در مورد تأثیرات تخریب بمبی که توسط اسدالله اسدی
 • به نسیمه نعامی و امیر سعدونی تحویل داده شده و قرار بود در گردهمایی بزرگ ویلپنت منفجر شود توضیح دادند
 • دیپلمات تروریست به مزدوران گفته بود بمبی را که او از تهران آورده هر چه نزدیکتر به خانم مریم رجوی کار بگذارند

دادگاه استیناف آنتورپ بلژیک طی ۴جلسه در روزهای ۲۶ و ۲۷آبان و ۱۸ و ۱۹آذر ۱۴۰۰ به پرونده سه مزدور اطلاعات آخوندی همدست اسدالله اسدی، دیپلمات تروریست بمب‌گذار رژیم آخوندی رسیدگی کرد.

در جلسه اول دادگاه استیناف آنتورپ بلژیک که روز چهارشنبه ۲۶ آبان۱۴۰۰برگزار شد دادستان کیفرخواست خود علیه سه مزدور را قرائت کرد و به‌دنبال آن وکیل مدافع مقاومت ایران و هم‌چنین حسین عابدینی به‌عنوان شاکی سخن گفتند و سپس وکلای مزدوران امیر سعدونی و نسیمه نعامی نکاتی را مطرح کردند

در جلسه دوم که روز پنجشنبه ۲۷آبان ۱۴۰۰ برگزار شد یکی از وکلای رژیم در ارتباط با مهرداد عارفانی که از سوی وزارت اطلاعات تحت پوش نویسنده شاعر و فعال حقوق‌بشر در سلول خفته تروریستی رژیم جا داده شده بود سخنرانی کرد و با طرح ترفندهای مختلف تلاش کرد چنین وانمود کند که مهرداد عارفانی برای رژیم جاسوسی می‌کرده اما تروریست نبوده و درخواست تجدید نظر و تخفیف در حکم این مزدور کرد.

در جلسه سوم که روز پنجشنبه ۱۸آذر ۱۴۰۰ برگزار شد، دادگاه توضیحات دو متخصص مواد منفجره از آلمان و بلژیک را در مورد میزان تاثیرات تخریبی بمبی که برای منفجر کردن گردهمایی بزرگ مقاومت توسط اسدی از ایران به اروپا منتقل شده بود، استماع کرد. متخصص آلمانی گفت: قطعات بمب در صورت انفجار مثل گلوله عمل می‌کنند و این می‌تواند تأیید کند که ساخت بمب حرفه‌یی بوده است. قطعات بمب طوری ساخته شده بود که می‌توانست به‌صورت ترکش پرتاب شود و موجب خسارات جانی گردد و حتی موج انفجار نیز می‌توانست مرگ‌آور باشد. متخصص دیگر که از کشور بلژیک بود تصریح کرد این یک بمب حرفه‌یی بود و اگر منفجر می‌شد یک توپ آتشین ایجاد می‌کرد که همه چیز پیرامون را می سوزاند.

کارشناس بلژیکی گفت قدرت کشندگی این بمب در شعاع ۵۳متر در مساحتی نزدیک به ۹هزار مترمربع محاسبه شده، اما دامنه و آثار تخریب بسیار گسترده‌تر بود. بمب در تهران طوری ساخته شده بود که از ددکتور بدون هیچ مانعی عبور کند

وی هم‌چنین گفت پلیسی که در فاصله ۷۲ متری بود از ناحیه چشم مجروح شد. این در حالی است که انفجار کامل هم صورت نگرفته بود.

وکیل شورای ملی مقاومت و شاکیان در قسمتی از جلسه استماع با نشان‌دادن عکس‌های جمعیت در سالن ویلپنت که از جمله شامل بچه‌های خردسال می‌شد تأکید کردند با توجه به این مسأله، میزان خسارت وارده در صورت انفجار بسیار گسترده بود.

در چهارمین جلسه که روز جمعه ۱۹آذر برگزار شد، ابعاد بیشتری از تاثیرات مخرب و کشنده بمب توسط کارشناس مواد منفجره که برای شهادت در دادگاه حاضر شده بود، افشا شد. وی انفجار بمب در حالت‌های مختلف را مورد بررسی قرار داد و در هر حالت در مورد تبعات کشندگی آن توضیح داد. (آنتورپ بلژیک- چهارمین جلسه دادگاه استیناف)

 • جلسه بعدی دادگاه استیناف در روز جمعه ۱۳اسفند ۱۴۰۰برابر با ۴مارس ۲۰۲۲ در آنتورپ برگزار می‌شود.

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.