نامه کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک به وزیران خارجه کانادا، سوئد، انگلستان و اوکراین درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی

  • 1400/10/25
نامه کمیتهٔ کانادایی دوستان ایران دمکراتیک

نامه کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک

به وزیران خارجه کانادا، سوئد، انگلستان و اوکراین

درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی

 

پرونده رژیم ایران باید بلادرنگ به شورای امنیت

و دیوان کیفری بین‌المللی ارجاع شود

و کانادا فوراً سپاه پاسداران را در لیست تروریستی قرار دهد

 

کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک در نامه‌یی به وزیران خارجه کانادا، سوئد، انگلستان و اوکراین اعلام کرد: دیوان عالی دادگستری انتاریو در حکم ۱۳دی خود به درستی مشخص کرد که بر اساس شواهد و قرائن کارشناسی، سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی اقدامی عمدی و تروریستی بوده است و ولی‌فقیه خامنه‌ای، رئیس‌جمهور وقت روحانی و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران مسئول مستقیم این تلفات بودند. خانواده‌ها قبل از غرامت خواهان حقیقت و عدالت هستند. گروه هماهنگی بین‌المللی متشکل از کانادا، انگلستان، سوئد و اوکراین به درستی به این نتیجه رسیده است که مذاکره با رژیم ایران برای حسابرسی از عاملان و پیگیری عدالت و جبران خسارت بیهوده بوده و اکنون زمان استفاده از مکانیسم های دیگر برای حسابرسی از رژیم ایران است ما معتقدیم که ارجاع این پرونده با پشتوانه قوی دادگاههای کانادا و احکام آنها، به شورای امنیت و دادگاههای بین‌المللی مربوطه برای حسابرسی از رژیم ایران، بسیار دیر شده است. در داخل کشور، کانادا باید فوراً سپاه پاسداران را در فهرست نهادهای تروریستی قرار دهد. دولت هم‌چنین باید اجرای حکم دادگاه عالی انتاریو را با کمک به شناسایی و توقیف داراییهای رژیم ایران در کانادا برای جبران غرامت به قربانیان تسهیل کند.

در سطح بین‌المللی، چهار کشور حاضر در گروه هماهنگی نباید لحظه‌ای برای درخواست ارجاع پرونده به شورای امنیت سازمان ملل متحد و دیوان کیفری بین‌المللی و نام بردن و شرمساری علنی و قاطع عاملان آن از جمله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور رژیم رئیسی و فرماندهان سپاه درنگ کنند.

(نامه کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک ۲۴دی۱۴۰۰).

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.