سخنگوی طالبان اعلام کرد در نشست همسایگان افغانستان در تهران شرکت نخواهند کرد

  • 1400/08/03
هیئت طالبان در نشست مسکو – عکس از آرشیو

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان روز یکشنبه دوم آبان به خبرگزاری «آریانا نیوز» افغانستان گفت که هیچ فردی از طرف طالبان در نشست تهران شرکت نخواهد کرد.

این در حالی که رژیم آخوندی برای برگزاری نشست همسایگان افغانستان در تهران بعد از نشست مشابهی در روسیه آماده می‌شود، طالبان اعلام کرده است که برخلاف نشست مسکو، در نشست تهران شرکت نخواهند کرد.

نشست «آینده افغانستان» روز ۲۸مهر در مسکو با حضور نمایند‌گان ۱۰کشور از جمله روسیه، چین، رژیم آخوندی و پاکستان برگزار شد.

روزنامه حکومتی شرق به‌تاریخ اول آبان نوشت: وزارت امور خارجه روسیه با نادیده‌گرفتن نظر جمهوری اسلامی، بیانیه‌یی را با عنوان بیانیه مشترک روی خروجی خود قرار داد.

روزنامه جمهوری نوشت: برای جمهوری اسلامی، به‌رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان، از خطای استراتژیک هم بالاتر است و باید آن را یک «ننگ» نامید. خط درست «نه ننگ نه جنگ» است.

روزنامه حکومتی شرق نوشت: در ساعات پایانی نشست مسکو در خصوص افغانستان توئیت دستیار وزیر امور خارجه از عدم دستیابی شرکت‌کنندگان به توافق برای صدور بیانیه خبر داد. این در حالی بود که وزارت امور خارجه روسیه دقایقی بعد با نادیده‌گرفتن نظر جمهوری اسلامی، بیانیه‌یی را با عنوان بیانیه مشترک روی خروجی خود قرار داد. شنیده‌ها از عدم رضایت و حتی اطلاع ایران برای صدور بیانیه خبر می‌دهد.

این منبع حکومتی می‌افزاید: علنی‌کردن مخالفت با صدور بیانیه مشترک، آشکار می‌کند که این مخالفت از سوی روسیه نادیده گرفته شده است. رخدادی مهمی که تاکنون از سوی کاظمی‌قمی رئیس هیأت ایرانی هیچ واکنش و اظهارنظری در پی نداشته است.

 

خبرگزاری حکومتی ایسنا ۲آبان نوشت: تلویزیون افغانستان سخنان مجاهد را به این صورت نقل کرد: «هیچ یک از نمایندگان دولت امارت اسلامی افغانستان در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان شرکت نخواهد کرد.»

طبق اعلام وزارت خارجه رژیم آخوندی، نشست همسایگان افغانستان قرار است چهارشنبه پنجم آبان با شرکت وزرای خارجه پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان به صورت حضوری در تهران برگزار شود. وزیر خارجه چین به صورت مجازی در نشست حضور می‌یابد و نماینده‌ای از روسیه نیز در نشست حو اهد بود اما هنوز روشن نشده که این مقام در چه سطحی است.

این گزارش می‌گوید: «از طالبان برای شرکت در این نشست دعوت به عمل نیامده است».

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.