رابرت مالی: آمریکا ابزارهای دیگری برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌یی دارد

  • 1400/08/03
رابرت مالی نمایندهٔ آمریکا در امور ایران

خبرگزاری رویترز روز سوم آبان نوشت: ایالات متحده می‌گوید تلاش برای احیای توافق هسته‌یی ایران در مرحله حساسی است.

رویترز در گزارشی از گفتگوی رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران با خبرنگاران درباره تأخیر رژیم ایران برای ازسرگیری مذاکرات نوشت: روز دوشنبه نماینده ارشد آمریکا در امور ایران گفت: اکنون تلاش‌ها برای احیای توافقنامه هسته‌یی سال۲۰۱۵ ایران در مرحله حساسی قرار دارد. او در ادامه گفت: دلایل تهران برای از سر نگرفتن مذاکرات قابل‌قبول و قانع کننده نیست.

رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفتگو با خبرنگاران گفت: واشنگتن به‌طور فزاینده‌یی نگران است که تهران بازگشت به مذاکرات را به تأخیر انداخته است. اما گفت: این کشور (آمریکا) ابزارهای دیگری برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌یی، دارد و در صورت نیاز از آنها استفاده خواهد کرد.

مالی با اشاره به این توافق که به‌طور رسمی برنامه جامع اقدام مشترک، نامیده می‌شود، گفت: ما در مرحله حساسی از تلاش‌ها هستیم، تا ببینیم آیا ما می‌توانیم برجام را دوباره احیا کنیم. ما یک وقفه چند ماهه داشته‌ایم و دلایل ارائه شده توسط مقامات ایران برای این‌که چرا در این وقفه قرار گرفته‌ایم، دیگر اصلاً قابل‌قبول و قانع کننده نیست.

مالی در عین‌حال گفت: پنجره برای از سرگیری پایبندی آمریکا و ایران به توافق در نهایت بسته خواهد شد. اما ایالات متحده حتی در حالی که این کشور گزینه‌های دیگر را برای جلوگیری از دستیابی تهران به بمب هسته‌یی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد، هم‌چنان خواستار تعامل دیپلماسی با رژیم ایران است…

 

 

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه سوم آبان در همین باره نوشت: ایالات متحده یک بار دیگر به ایران نسبت به سایر مراحل هشدار می‌دهد اما می‌گوید همیشه اولویت را به دیپلماسی می‌دهد.

راب مالی پس از سفر یک هفته‌یی خودش، به کشورهای اروپایی و کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس گفت: ایالات متحده گزینه‌های دیگری نیز دارد، هشداری که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه در اوایل ماه جاری در کنار همتای اسراییلی خودش که تهدید به (تأسیسات هسته‌یی) حمله کرده بود، بیان کرد.

مالی به خبرنگاران گفت: ما هم‌چنان دیپلماسی را دنبال خواهیم کرد، همان‌طور که در صورت مواجهه با جهانی که در آن نیاز به انجام آن داریم، گامهای دیگری را دنبال می‌کنیم.

وی گفت: پنجره دیپلماسی هرگز بسته نخواهد شد. اما درباره تمدید ویژه توافق هسته‌یی سال۲۰۱۵، مالی گفت: پنجره مذاکرات برای بازگشت به برجام برای همیشه باز نخواهد بود.

او گفت: این یک ساعت زمانی نیست، یک ساعت تکنولوژیکی است. در یک مقطع زمانی، برجام بسیار فرسوده خواهد شد، زیرا ایران پیشرفتهایی کرده است که قابل برگشت نیستند.

بایدن با پیشنهاد احیای دوباره توافقنامه سر کار آمد. اما شش دور مذاکرات غیرمستقیم با ایران به بن‌بست رسیده است، زیرا تهران بر لغو گسترده‌تر تحریم‌های آمریکا، فراتر از اقداماتی که ترامپ انجام داده است تأکید می‌کند.

مالی گفت: مردم گاهی از ایالات متحده، به‌خاطر صحبت در مورد طرح بی انتقاد می‌کنند. به‌نظر می‌رسد طرح بی که در حال حاضر در برابر چشمانمان اجرا می‌شود، همان طرح و برنامه ایران است، که مذاکرات را به تأخیر می‌اندازد و به برنامه هسته‌یی این کشور، شتاب داده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.