معنی استمرار و گسترش قیام

بر گرفته از سازمان مجاهدین خلق ایران

  • سخن روز
  • 1400/05/11

سخن روز

سخن روز

ایران در شرایط انقلابی است. تمامی‌نمودها نشان می‌دهد یک دگرگونی بزرگ اجتماعی-سیاسی در پیش است. مهمترین نمود این وضعیت خیزشها و اعتراضات پیاپی طی ۳هفتهٔ گذشته است که به‌رغم تمامی تلاش‌های رژیم و بسیج دستگاه سرکوبش، نه‌تنها مهار نشده بلکه با هر چالش اجتماعی شعله‌ها از زیر خاکستر زبانه می‌کشد.

استمرار خیزشها بیانگر اشباع جامعه از خشم انفجاری است. اعتراضها دیگر محدود به قشر مشخصی نیست و تمامی اقشار جامعهٔ ایران را فرا می‌گیرد: پزشکان، کارگران، بازنشستگان، فرهنگیان، نفتگران، صنعتگران، کارمندان، دانش‌آموزان، هنرمندان و دانشجویان؛ وضعیت انقلابی جامعه به نقطه‌ای رسیده است که در برابر دشمن مشترک، یعنی اشغالگران حاکم، مرز میان اقشار فرو ریخته و اتحاد واقعی ملت شکل گرفته است. یکی از شاخصه‌های آستانهٔ تحول و انقلابی بزرگ در یک جامعه زیر حاکمیت دیکتاتوری. از همان نوع که در انقلاب ۵۷ شکل گرفت و از همان نمونه که تاریخ در انقلاب کبیر فرانسه شاهد آن بود و تمامی اقشار یک ملت تحت ستم و چپاول با اتحاد پیرامون آرمان آزادی و هدف براندازی هیأت حاکمه، متحد شدند؛ و امروز تکرار این وضعیت را در صحنهٔ اجتماعی-سیاسی ایران شاهد هستیم.

 

تنوع اقشار بپا خاسته و پراکندگی جغرافیایی خیزشها و محدودیت نیرویی دستگاه سرکوب رژیم و روحیهٔ درهم شکستهٔ آنها باعث شده خامنه‌ای و رژیمش توان مهار این قیام را نداشته باشند و هر بار شعله‌ها از گوشه‌یی زبانه می‌کشد.

تکرار خیزشها در تهران که یک بار از پاساژ علاالدین شروع شد و به‌سرعت به خیابانهای اصلی تهران و ایستگاههای مترو گسترش یافت؛ و تنها چند روز بعد در برابر تئاتر شهر این شعله دوباره زبانه کشید، گواه این واقعیت است. تهرانی که دستگاه سرکوب خامنه‌ای چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی روی آن متمرکز است و این روزها در وضعیت آماده‌باش کامل قرار دارند، اما باز هم توان کنترل از دست آنها خارج شده است.

هم‌چنین تاکتیک بستن جاده‌ها و خیابان‌ها در ابعاد زیاد توسط جوانان شورشی در شهرها و استانهای مختلف کشور، دستگاه سرکوب دشمن را کلافه و مستهلک کرده و می‌کند. در این تاکتیک، تحرک و انتخاب محل عملیات، دست بالا را به جوانان شورشی داده و ابتکارعمل را از نیروهای سرکوبگر گرفته است. بنا بر این این تاکتیک نشانهٔ مرحله گذار از قیامهای خودانگیخته به مرحله قیامهای سازمان‌یافته و هدایت شده است.

 

این وضعیت نشانهٔ تغییر تعادل میان مردم، کانون‌های شورشی و مقاومت ایران با رژیم آخوندی و دستگاه سرکوب آن است. تغییری جدی در تعادل‌قوا که حتی از چشم ناظران و دولتهای خارجی که به‌دقت وضعیت ایران را زیر نظر دارند، پنهان نمانده است. تغییر لحن در مواضع دولت آمریکا گواه آن است. در حالی که در روزهای نخست قیام دولت آمریکا حتی سرکوبگری رژیم را محکوم نکرد، اکنون وزیر خارجه‌اش در مصاحبه با شبکه‌های مختلف تأکید می‌کند: «ما در آرزوی شنیده شدن صدای مردم ایران و در کنار مردم ایران هستیم» و اقدامات رژیم در برابر قیام را محکوم می‌کند (بلینکن-۸مرداد).

آری، ایران با مردم به‌جان آمده‌اش، با مقاومت سازمان‌یافته‌اش و با جوانان و کانون‌های شورشی‌اش در آستانهٔ یک دگرگونی بزرگ تاریخی قرار دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.