گردهمایی جهانی ایران آزاد؛ سخنرانی آلن ویوین، فرانتس بوگوویچ، رافائله فیتو، میلان زور، کیمو ساسی و ادوارد سولنس

  • 1400/05/04
آلن ویوین – فرانتس بوگوویچ – رافائله فیتو – میلان زور – کیمو ساسی – ادوارد سولنس

سخنرانی ۶وزیر سابق اروپایی از کشورهای فرانسه، ایتالیا، فنلاند، اسلوونی و ایسلند

 

آلن ویوین- وزیر پیشین امور اروپایی در دولت فرانسه

من با کمال میل به دعوت برای شرکت در گردهمایی جهانی برای یک ایران آزاد پاسخ مثبت می‌دهم.

نمایش مسخره انتخاباتی که توسط ولی‌فقیه برگزار شد، هیچ‌کس را فریب نمی‌دهد، نه در ایران و نه در هیچ کشور دنیا. رژیم حاکم در ایران فقط می‌خواست رئیس‌جمهور را عوض کند. انتصاب رئیسی مافوق‌ افراطی که دستانش آغشته به خون ایرانیان است به مقام ریاست‌جمهوری و انتصاب یک جلاد دیگر به‌عنوان رئیس قضاییه هیچ ربطی به رأی مردم ندارد؛ مردمی که به‌رغم فشارهای اعمال شده توسط حاکمیت به‌طور وسیعی از شرکت در انتخاباتی که نتیجه آن از قبل مشخص بود امتناع کردند.

امروز بیش از دیروز رژیم از نفس افتاده در حال دست و پا زدن در میان مشکلات بی‌پاسخی است که ناشی از مدیریتی است که مسئولیت تام و تمام آن با خود رژیم است.

 

تا زمانیکه در وسط قرن بیست و یکم چنین اندیشه واپسگرا و عملکردهای سیاسی وحشیانه قرون‌وسطایی آن هنوز وجود دارد، شهروندان ایرانی دست از مبارزه بر نخواهند داشت.

آنها در این مبارزه برای آزادی و بازسازی کشورشان تنها نیستند. در اقصی‌نقاط جهان، برای همه آنهایی که تسلیم فجایع روزانه نمی‌شوند، زمان آن فرا رسیده است تا در کنار مهین پرستان ایرانی بی‌محابا دست به‌عمل بزنند.

بیش از ۴۰سال است که سلطنت آخوندها سلطه خود را تنها با خشونت و کشتارهای تکرار شده صدها هزار زن و مرد ایرانی حفظ کرده است. اما شهروندان ایرانی با شجاعت و شرافت بر ادامه تظاهرات علیه دیکتاتوری پافشاری کردند و هر کدام در خانواده‌شان شهدایی را با افتخار بر می‌شمارند.

هیچ امکانی برای سقوط مستبدین نباید نادیده گرفته شود. زمان آن فرا رسیده است که یک حمایت مادی از مقاومت مردم ایران به‌عمل بیاید. باید تدابیر و ابتکارات حادثه‌ساز و نو را در دو زمینه که به‌نظر من ضروری و فوری هستند افزایش داد:

ابتدا پایان دادن و ریشه‌کنی دخالت‌های مسلحانه و مزدورپروی آخوندها در کشورهای منطقه مثل سوریه، عراق و لبنان که حق مسلم و خدشه‌ناپذیر حفظ امنیت خود و در دست گرفتن کامل حاکمیت خودشان را دارند. باید رایزنیها در این زمینه را بدون فوت وقت تحت نظارت ساختارهای بین‌المللی شروع کرد.

سپس پایان دادن به اعمال عامدانه جنگ‌افروزی رژیم در زمینه‌های هسته‌یی نظامی که بشکل خطرناکی خارج از کنترل می‌باشد و هم‌چنین انجام اقداماتی علیه گسترش موشکهای بالستیک و پهپادها که رژیم ایران به‌طور وسیعی صادر می‌کند تا کشورهای دیگر منطقه را بی‌ثبات کند.

بنظر می‌رسد که زمان آن فرا رسیده که ایرانیان، چه آنهایی که در تبعید هستند، چه آنهایی که در ایران می‌باشند، قدرت خود را با تشکیل یک دولت موقت جمهوری نشان دهند.

این کار با دو هدف انجام می‌شود: آماده کردن میهن خود برای تغییرات اجتناب‌ناپذیر و تشکیل یک نمایندگی مشروع از نظر افکار بین‌المللی و ساختارهای بین‌المللی.

جهان به یک ایران جدید نیاز دارد؛ ایرانی آزاد، پرقدرت و صلح‌طلب که هر چه سریع‌تر جایگاه شایسته خود را در میان کشورهای دمکراتیک باز یابد. این خواست اکثریت عظیم مردم ایران است، به‌خصوص جوانانی که فقط عواقب دیکتاتوری را در زندگیشان دیده‌اند و طالب امید و کرامت هستند. بیایید این نسل جوان را در مسیر آزادی همراهی کنیم.

 

فرانتس بوگوویچ – نمایندهٔ پارلمان اروپا، وزیر کشاورزی اسلوونی (۲۰۱۳)

با درود. برای من افتخار بزرگی است که از طریق این پیام به‌اجلاس جهانی شما می‌پیوندم.

مقاومت ایران به‌مدت چهل سال است که بر روی این حرف ایستادگی کرده که این رژیم از درون اصلاح‌پذیر نیست. شما به‌طور خستگی‌ناپذیر جنایت‌های رژیم را افشا کردید و خانم مریم رجوی بارها گفتند که سیاست مماشات شکست‌خورده و تنها زبانی که این رژیم می‌فهمد زبان قاطعیت است. امروز با روی‌کار آمدن رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید رژیم، این حرف باید جدی گرفته شود.

گزارشگر ویژهٔ حقوق‌بشر سازمان ملل متحد برای ایران در ۲۹ژوئن۲۰۲۱ خواستار تحقیق مستقل در مورد اعدام هزاران زندانی سیاسی به‌دستور رژیم در سال۶۷ و نقش رئیسی به‌عنوان معاون دادستان (رژیم در) تهران شد. این شامل مشارکت مستقیم او در قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۶۷ می‌شود که اکثراً از سازمان مجاهدین خلق ایران بودند و هم‌چنین دستگیریها و کشتار اخیر معترضان در آبان۹۸.

مردم ایران خواهان تغییر دمکراتیک و ایجاد جمهوری دمکراتیک هستند که هر دو دیکتاتوری شاه و شیخ را رد می‌کنند.

مردم ایران از طریق قیامهای سراسری خود این خواسته‌ها را در شعارهای خود بیان کرده و بهای آن‌را پرداخته‌اند.

کسانی که بیهوده به‌امید یافتن میانه‌روها بر روی این رژیم سرمایه‌گذاری کردند، اکنون می‌توانند نتیجه این حقیقت ساده را ببینند: در یک دیکتاتوری آدمکش، میانه‌رو وجود ندارد.

در نتیجه، حالا که سراب مدره‌نمایی تمام شده، مردم ایران خواهان جایگزینی دیکتاتوری آخوندها با یک دموکراسی هستند. این آلترناتیو در جنبش خانم رجوی وجود دارد.

امروز، بیش از همیشه مهم است که ما به‌طور متحد از شورای ملی مقاومت ایران تحت رهبری خانم رجوی با برنامهٔ دمکراتیک ایشان حمایت کنیم که حقوق همهٔ شهروندان را تضمین می‌کند، فارغ از جنسیت، قومیت، دین، یا گرایشات سیاسی. این تنها جایگزین قابل اعتماد در برابر این رژیم است. از ادامهٔ حمایت‌های من برای یک ایران آزاد مطمئن باشید. متشکرم.

 

رافائله فیتو-رئیس مشترک محافظه‌کاران و رفرمیست‌ها در پارلمان اروپا، وزیر روابط با مناطق ایتالیا (۲۰۱۱)

عصر بخیر. مفتخرم که در این اجلاس جهانی آنلاین درباره ایران، مهمان شما باشم. من از رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران، خانم مریم رجوی و همه اعضای شورا برای دعوت تشکر می‌کنم. معتقدم که حضورِ امروز ما در اینجا همراه با سایر اعضای پارلمان اروپا، فرصتی است بسیار مهم برای تأیید مجدد تعهد مان، برای ایرانی متفاوت از آنچه امروز وجود دارد، برای جمهوری دمکراتیک، مبتنی بر جدایی دین و دولت و غیرهسته‌ای. تعهدی که اروپا و جامعه جهانی باید پس از انتخابات ۱۸ژوئن گذشته که منجر به گزینش ابراهیم رئیسی توسط علی خامنه‌ای شد بگیرند، رئیسی شخصیتی که در رأس رژیم ایران متهم به جنایات بیشمار علیه بشریت و حقوق‌بشر در بیش از سی سال گذشته است.

کانال پیش ساخته‌ای که از طریق آن رئیسی به ریاست‌جمهوری رسیده است، نشانه آشکار اراده ولی‌فقیه برای گزینش رئیس‌جمهور جدیدی است که مایل به انجام هر کاری برای از بین بردن هر نوع مخالف و مخالفت باشد. از اولین اظهارات وی، ما به‌وضوح می‌فهمیم که او مباشر اوامر خامنه‌ای خواهد بود که بیش‌از‌پیش به هدایت سیاست هایش در داخل و خارج از کشور ادامه خواهد داد و هیچ شانسی برای ما در غرب وجود نخواهد داشت… … … … .

وضعیت حقوق‌بشر در ایران سالهاست به‌طور مداوم در حال وخیم شدن است و کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌توانند و نباید به مردم ایران، که تحت رژیم فعلی به‌شدت رنج برده‌اند، پشت کنند… … … … . . مردم ایران دیگر تمایلی به پذیرش و تأیید فساد گسترده و بی‌کفایتی کامل و اتلاف بی‌اندازه ثروت، ماجراجوییهای نظامی بی‌معنی و فعالیت‌های تروریستی، که کشور را به انزوا کشانده است، را ندارند.

بنابراین ضروری است که از مردم ایران و مخالفان ایرانی که برای یک ایران آزاد، کثرت‌گرا و دمکراتیک می‌جنگنند، حمایت کامل شود. فقط به این ترتیب شمارش معکوس روزهای رژیم فعلی ایران شروع خواهد شد. رژیم این را خوب می‌داند و به همین دلیل است که سرکوب بی‌رحمانه در داخل کشور به تدریج در حال افزایش است. تعامل با دستگاه سیاسی فعلی هیچ آینده‌ای ندارد، چرا که آنها فقط به حفظ قدرت علاقه دارد. بنابراین برای حمایت از تحولات واقعی در ایران، ما باید به حمایت از مخالفان ایرانی متعهد شویم و باید همکاری و تقویت روابط خود را برای منافع مردم ایران از حقوق‌بشر از صلح و امنیت در منطقه و فراتر از آن، انجام دهیم.

برای انجام این کار، همکاری و همبستگی بین دو طرف اقیانوس برای مذاکره‌کنندگان اروپایی و آمریکایی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است تا موضع مشترکی برای رسیدگی به سیاست‌های گستاخانه و تهاجمی رژیم ایران از جمله برنامه موشکی بالستیک آن و محکومیت شدید فعالیت‌های تروریستی در اروپا از جمله قتلهای مخالفان ایرانی نیز اتخاذ شود.

با آرزوی موفقیت در کارهایتان. متشکرم و مجدداً بر همکاری همه‌جانبه با شما تأکید می‌کنم.

 

میلان زور – معاون کمیسیون فرهنگ و آموزش پارلمان اروپا، وزیر آموزش و ورزش اسلوونی (۲۰۰۸)

خانم رجوی عزیز، دوستان عزیز و همهٔ کسانی که بیننده اجلاس ایران آزاد از داخل ایران، هستید.

به‌عنوان رئیس مشترک گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، به‌همهٔ شما گرم‌ترین سلام‌هایم را تقدیم می‌کنم. ممنونم که دعوتم کردید.

گروه دوستان ایران آزاد در سال‌های گذشته بسیار فعال بوده است، آن‌هم به‌رغم پاندمی و همهٔ محدودیت‌ها.

ما به‌دقت اوضاع ایران را دنبال کردیم و به‌طور مستمر به‌موضوعات فوری نقض حقوق‌بشر توسط رژیم ایران پرداختیم.

در یکی از جلسات بریفینگ، ما یک جلسهٔ بسیار آموزنده و موفق با خانم مریم رجوی داشتیم. این جلسات بسیار مهم هستند، چرا که برای آگاهی ما نسبت به‌اوضاع ایران و جلب حمایت گسترده‌تری در میان اعضای پارلمان اروپا در بروکسل به‌ما کمک می‌کنند.

بگذارید به‌صراحت اعلام کنم که من کاملاً از خواسته‌های مردم ایران حمایت می‌کنم که می‌خواهند در یک کشور آزاد، با ثبات، فراگیر و دمکراتیک زندگی کنند. من قویاً بازداشت خودسرانه معترضان، شکنجه زندانیان و اعدامهای دسته‌جمعی توسط رژیم ایران را محکوم می‌کنم.

در دنیای مدرن این تماماً غیرقابل‌قبول است. ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا جلوی این نقض فاحش حقوق‌بشر را بگیریم. به‌همین دلیل من به‌طور مداوم کمیسیون و شورای (اتحادیه اروپا) را فراخوانده‌ام که نقض حقوق‌بشر را به‌عنوان هستهٔ اصلی همکاری دوجانبه با ایران مطرح کنند و تحریم‌های هدفمندی را علیه ناقضین حقوق‌بشر اعمال کنند.

ابراهیم رئیسی و عاملان اصلی جنایات علیه مردم ایران باید با عواقب تمام جنایاتی که علیه بشریت مرتکب شده‌اند، روبه‌رو شوند.

امروز می‌خواهم همبستگی و حمایت عمیق خودم را از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر شما، خانم رجوی و برنامهٔ ۱۰ماده‌یی شما برای ایران آزاد تجدید کنم.

در آخر، بگذارید به‌شما اطمینان بدهم که شما دوستان خوبی در پارلمان اروپا دارید و گروه دوستان ایران آزاد هم‌چنان از آرمان شما حمایت خواهد کرد.

ما در کنار شما و مردم ایران خواهیم ایستاد تا زمانی که ایران به‌جامعهٔی آزاد، صلح‌طلب و دمکراتیک تبدیل شود. متشکرم.

 

 

کیمو ساسی –وزیر ترابری فنلاند (۲۰۰۳)، وزیر تجارت خارجی (۲۰۰۲)

دوستان عزیز، من در تمام عمرم یک مبارز حقوق‌بشر بوده‌ام؛ در فنلاند، در کشورهای اروپای شمالی و در شورای اروپا. نزدیک به‌دو دهه است که از مقاومت ایران حمایت می‌کنم. اکنون شاهد پیشرفت هستم، ولی ما هنوز راه طولانی تا رسیدن به‌دموکراسی در پیش داریم.

به‌خوبی به‌خاطر دارم وقتی خانم رجوی از پارلمان فنلاند بازدید کرد، مردم بسیار خوشحال بودند که بالأخره رهبری پیدا شده که در مورد حقوق‌بشر صحبت می‌کند و برنامه‌یی برای اجرای آن در ایران. ولی هیجان‌انگیزتر از هر چیز این بود که او یک زن بود. چیزی که برای ما در فنلاند علامت برابری بین زن و مرد و برابری بین ملیت‌هاست و هم‌چنین علامت صلح. ما باور داریم که زنان می‌توانند صلح را در جهان برقرار کنند.

ما می‌دانیم که حکومت ایران تمام تلاشش را به‌عمل می‌آورد تا اپوزیسیون را نابود کند. به‌همین دلیل هم اپوزیسیون سازمان مجاهدین در لیست تروریستی قرار گرفت. ما موفق شدیم آن لیست‌گذاری تروریستی را پاک کنیم؛ به‌کمک دادگاهها در آمریکا و هم‌چنین با تصمیم اتحادیه اروپا و ایالات متحدهٔ آمریکا.

ولی آنچه ما امروز در ایران می‌بینیم وحشتناک است. به‌تازگی انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد که دمکراتیک نبود. مردم نمی‌توانستند کاندیدای ریاست‌جمهوری بشوند. رئیسی گزینش شد با بدترین سابقهٔ حقوق‌بشر در بین رهبران جهان. این رخداد خوبی نیست. ورشکستگی اقتصادی در ایران ناشی از فساد رژیم است، چون نخبگان پول منابع نفت را به‌جیب خود می‌ریزند و هم‌چنین آن‌را خرج تروریسم در کشورهای همسایه می‌کنند. و وضعیت حقوق‌بشر بدتر از همهٔ سال‌های گذشته است.

هیچ حکومتی مردمی را که در فعالیت‌های اپوزیسیون شرکت می‌کنند، به‌قتل نمی‌رساند.

 

ایران متأسفانه تحت حاکمیت یک دیکتاتوری است. پس صحبت‌های «زیبا» و نرم کمکی نمی‌کند. تنها راه رو به جلو و ایجاد تغییر، انقلاب مردم است. به‌تصاویر دیوار برلین در سال۱۹۸۹ نگاه کنید؛ اگر یک ملت متحد و فعال وجود داشته باشد که ارادهٔ تغییر کرده باشد، هیچ ارتشی نمی‌تواند یک ملت متحد را شکست بدهد. حال نوبت اتحادیه اروپاست که طبق انتظارات عمل کند. یعنی این‌که این اتحادیه باید از حقوق‌بشر دفاع کند و حق ندارد به‌قیمت حقوق‌بشر در موضوع اتمی یا سایر موضوعات قرارداد ببندد. این اتحادیه باید از اپوزیسیونی حمایت کند که خواهان دموکراسی و حقوق‌بشر در ایران است. ولی بسیار مهم است که اتحادیه اروپا همه جنایات رژیم ایران را به‌همهٔ فروم‌های بین‌المللی ارائه دهد تا تضمینی وجود داشته باشد که این افراد نتوانند از روند دادگاه بین‌المللی و از مسئولیت کشتار مردم فرار کنند. و بعد البته باید تعهدی به‌جوانان ایران بدهیم. به‌آنها بگوییم وقتی شما از دموکراسی برخوردار باشید، از حقوق‌بشر، حکومت قانون و یک اقتصاد کارای بازار برخوردار باشید، آن‌وقت شما عناصر پایه‌یی پیشرفته‌ترین نظامهای اجتماعی را دارید و این ابزاری برای ساختن آینده است.

و آن‌وقت نوبت اتحادیه اروپا است که با مردم ایران همکاری کند و تمامی منابع را به‌مردم ایران بدهد؛ به‌جوانان برای ایجاد یک جهان بهتر، یک آینده بهتر برای ایران و مردم ایران.

این هدف ما است و این آن چیزی است که ما برای آن تلاش می‌کنیم. خیلی ممنون.

 

ادوارد سولنس – وزیر پیشین محیط‌زیست ایسلند

خانم رجوی گرامی، میهمانان محترم، رئیسی یکی از ۴عضو باندی است که نقش جدی در اعدام دهها هزار زندانی سیاسی و مخالفان در ایران را داشتند، آن‌هم بدون ارتکاب هیچ‌گونه جرمی، در اواخر دههٔ ۱۹۸۰. به‌حق می‌توان او را جلاد (رژیم) ایران نامید.

مردم ایران به‌طور گسترده انتخابات را تحریم کردند و مشارکت در پایین‌ترین نقطهٔ خود در تاریخ جمهوری اسلامی بود. آنها طی ۴دهه آموخته‌اند که رأی‌دادن در انتخاباتی که یک نمایش فریب است بیهوده است، هر کسی که ولی‌فقیه بخواهد بالا می‌کشد؛ چون انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران فقط برای نمایش برگزار می‌شود.

متأسفانه واکنش مطبوعات غربی بسیار سرد و سست بود.

انتخابات ریاست‌جمهوری به‌روشنی تمام نشان داد که هر گونه اصلاح در داخل حکومت مذهبی تخیلی بیش نیست؛ واقعیتی که مقاومت ایران بارها و بارها طی ۴دههٔ گذشته بر آن تأکید کرده است. بنا به‌دلایل مبهم، رهبران سیاسی غربی تصمیم گرفتند این واقعیت را نادیده بگیرند. کسانی که مدعی بودند، می‌خواهند عناصر به‌اصطلاح میانه‌رو را در داخل حکومت تقویت کنند، اکنون با رژیمی مواجهند که نقاب از چهره‌اش برداشته شده و رئیس‌جمهور آن جنایتکاری است که دستانش به‌خون مردم بی‌گناه آغشته است.

چنین افرادی امروز در ایران حکم‌رانی می‌کنند. آیا واقعاً انتظار داریم که کشورهای غربی به‌توافقی با آنها در مذاکرات اتمی یا هر نوعی از مذاکرات برسند؟ رژیم مذهبی به‌تحقیر کامل کشورهای دمکراتیک غربی می‌پردازد. آنها می‌خواهند هر گونه توافق سودمندی را به‌امضا برسانند، چون می‌دانند که می‌توانند به‌سادگی مفادی را که دوست ندارند بدون هیچ‌گونه عواقبی نادیده بگیرند.

 

به‌همین دلیل من به‌رهبران سیاسی می‌گویم: آیا واقعاً فکر می‌کنید که با یک حکومت دمکراتیک در ایران تعامل می‌کنید؟ خیر، با باندی از جنایتکاران در رأس حکومت ایران مواجهید که باید در برابر عدالت قرار گیرند.

در پایان، می‌خواهم حمایت و احترام کامل خودم را به‌شورای ملی مقاومت ایران و رهبر آن خانم رجوی ابراز کنم، به‌خاطر ایستادگی چشم‌گیر آنها در تلاششان برای برقراری دموکراسی در ایران؛ آنها اغلب به‌ناحق از سوی سیاست‌مداران غربی مورد قضاوت‌های نادرست قرار می‌گیرند. مطمئن باشید که وقتی آزادی به‌ایران برسد، از جنبش شما یاد خواهد شد و همهٔ جهان احترام زیادی را به‌خاطر فداکاریهای عظیم و پایداری‌اش، به‌آن خواهد گذاشت.

از توجه شما متشکرم.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.