اجلاس دو روزهٔ شورای ملی مقاومت ایران؛ «اجلاس خوزستان به‌پاخاسته»

  • اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
  • 1400/04/30
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

اجلاس دو روزهٔ شورای ملی مقاومت ایران

«اجلاس خوزستان به‌پاخاسته»

اجلاس شورای ملی مقاومت ایران به‌مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس شورا، با حضور رئیس‌جمهور برگزیده برای دوران انتقال حاکمیت به مردم ایران برگزار شد.

این اجلاس دو روزه که از یکشنبه ۲۷تیر آغاز شده بود و در ۵۵نقطه در ۱۲کشور؛ فرانسه، آلمان، انگلستان، آمریکا، سوئد، نروژ، اطریش، هلند، بلژیک، ایتالیا، سوئیس و آلبانی جریان داشت؛ حوالی نیمه‌شب دوشنبه ۲۸تیر به پایان رسید.

در آغاز اجلاس، خانم مریم رجوی با گرمترین درودها به قیام‌آفرینان خوزستان و هموطنان عربمان در این استان، اجلاس شورای ملی مقاومت را «اجلاس خوزستان به‌پاخاسته» نامید و گفت: «خوزستان کارون و کرخه، خوزستان نفت و ثروت، در حاکمیت آخوندها خوزستان رنج و تشنگی است. اما حالا، با فریاد العطش به‌پا خاسته است. این عطش آب و عطش آزادی است که همه جا را فراگرفته است؛ از اهواز تا ماهشهر و دشت آزادگان و بستان و شاوور و کرخه و سوسنگرد و کوت عبدالله و حمیدیه و شوش. اجازه بدهید اجلاس میاندوره‌یی شورای ملی مقاومت را اجلاس خوزستان بپا خاسته نام‌گذاری کنیم و به‌یاد شهیدان مظلوم این قیام و به‌یاد فدیه‌های خوزستان رنج‌کشیدهٔ ما برای آزادی، یک دقیقه کف بزنیم».

خانم رجوی افزود: «امروز ۲۷تیر، از قضا همزمان با روز آتش‌بس تحمیلی به خمینی هم هست. آتش‌بسی که همین مقاومت با ارتش آزادیبخش ملی در سال۱۳۶۷ آن را بعد از یکصد رشته عملیات درخشان با فدیه‌های بسیار، به خمینی تحمیل کرد و خمینی آن را زهر آتش‌بس نام گذاشت. یک جنگ ضدمیهنی با یک میلیون کشته و دو میلیون معلول و مجروح فقط در طرف ایران با شعار فتح قدس از طریق کربلا. در این روزگار مردم ایران به‌سادگی و روشنی می‌گویند: دشمن ما همین‌جاست، دروغ میگن آمریکاست. در آن روزگار هم همه می‌دانیم که خمینی به دروغ می‌گفت دشمن ما عراق است و تنها این مقاومت بود که با شعار صلح و آزادی یارای ایستادگی در برابر آن دجالیت بزرگ و ریختن خون جوانان و تلف کردن منابع و سرمایه‌های ایران در تنور جنگ را داشت.

به راستی که تداوم و تکامل تاریخی راه مصدق بزرگ، تأسیس شورای ملی مقاومت ایران است که در ۳۰تیر۱۳۶۰ توسط مسئول شورا در تهران اعلام شد. از این‌رو به‌مناسبت سالگرد قیام ملی ۳۰تیر در سال۱۳۳۱ ابتدا به تجلیل از مصدق بزرگ می‌پردازیم و ادای احترام می‌کنیم به شهیدان و همهٔ هموطنانی که آن روز برای حمایت از پیشوای نهضت ملی ایران قیام کردند. مایه مباهات است که شورای ملی مقاومت در چهار دهه مبارزه بی‌امان با ارتجاع و استبداد دینی، مواریث دمکراتیک انقلاب مشروطیت و نهضت ملی ایران را ارتقا داده است. و جایگزین مناسبی عرضه کرده که خواست مردم ایران برای سرنگونی این رژیم و برپایی یک ایران آزاد را نمایندگی می‌کند. یک نظام دمکراتیک جمهوری، بر اساس رأی مردم و انتخابات آزاد با جدایی دین از دولت، با برابری و عدالت، با نفی تبعیض جنسی و قومی و دینی، که از خودمختاری ملیتهای تحت ستم در چارچوب وحدت و تمامیت ارضی ایران دفاع می‌کند. مبارزات بی‌امان این شورا و مسئول آن، در دفاع از مرزهای حیاتی جنبش آزادیخواهی ایران در برابر هجوم و تاراجگری استبداد وحشی و باندها و متحدان داخلی و خارجی آن دستاورد بزرگ مردم ایران است. راستی که این جایگزین بعد از ۴۰سال نبرد و مجاهدت بی‌وقفه، سرمایهٔ امروز و فردای ایران است».

اجلاس شورا، قیام تشنگان در خوزستان و آتش گشودن پاسداران ولایت خامنه‌ای به روی معترضان به‌ویژه هموطنان عربمان در این استان را، مانند قیام سوختبران بلوچ درسراوان، نه اعتراضی مقطعی و محلی، بلکه شعله کشیدن آتش قیام و فوران خشم فرو خوردهٔ مردم به ستوه آمده در سراسر ایران ارزیابی کرد.

شورا به مردم و جوانان به پاخاسته خوزستان به‌ویژه جوانان مقاوم در سوسنگرد و دیگر شهرهای استان، وهم‌چنین مردم خرم‌آباد و لرستان درود فرستاد و خواستار حمایت و پشتیبانی مردم سایر مناطق و استانها از آنها شد. شورا به جامعهٔ بین‌المللی فراخوان داد از خیزشهای مردم ایران علیه دیکتاتوری فاسد و غارتگر آخوندی که حتی آب را از مردم ایران دریغ می‌کند، حمایت کنند.

اعضای شورا تأکید کردند که این خیزشها از شکست استراتژی شوم خامنه‌ای برای جلوگیری از قیامها با فرصت سازی از کلان تلفات کرونا خبر می‌دهد و نشانه‌های روشنی از غلیان شرایط عینی و موقعیت انقلابی است؛ به‌خصوص که کانون‌های شورشی با عملیات فزایندهٔ ضداختناق و تهاجمهای بی‌وقفه به مراکز سرکوب و جنایت، آتش قیامهای آبان و دیماه ۹۸ را شعله‌ور نگهداشتند.

در این روزها سرکردگان رژیم حاکم و اعضای مجلس آخوندی یکی پس از دیگری خیزشهای خوزستان را به قیامهای آبان ۹۸و دیماه ۹۶ متصل و مرتبط می‌دانند و از خطر تکرار «فتنه» های بزرگتر به خود می‌لرزند.

شورا سایر تحولات و رخدادهای میهنمان، به‌ویژه مختصات سیاسی رژیم پس از بیرون آوردن رئیسی، جلاد منفور قتل‌عام ۶۷، از صندوقهای نمایش انتخابات را مورد بحث و بررسی قرار داد. این نمایش که همزمان با تحریم ۹۰درصدی نمایش انتخابات و حذف و سلاخی رقبای حکومتی به روی صحنه رفت، چنان رسوا بود که رژیم در رقم سازیهای حکومتی نیز به ناگزیر، با اذعان به کسادی بی‌سابقه و کمترین درصد مشارکت در تاریخچه نمایشهای انتخاباتی سرو ته آن را هم آورد.

اعضای شورا سیاست انقباضی رژیم و تلاش برای یکدست کردن حاکمیت را اقتضای ماهیت قرون‌وسطایی و ضدتاریخی حاکمیت و اثبات نظرگاه شورای ملی مقاومت دانستند و تأکید کردند که گذشت زمان، هم درستی تحلیل شورا از ماهیت و هویت رژیم آخوندها، و هم اصالت و درستی انقلاب برای سرنگونی تام و تمام این رژیم را ثابت کرد.

تصریحاًت مکرر قطعنامه‌ها و بیانیه‌های شورا به‌خصوص در مقاطعی که مانورهای شیادانهٔ میانه‌روی و اصلاحات قلابی از رفسنجانی تا خاتمی و روحانی دود و دم به‌پا می کرد، اکنون در برابر دید و قضاوت عموم است و افشاگر تلاشهای شکست‌خوردهٔ رژیم.

شورا در همین مبحث نتیجه‌گیری کرد که رژیم ولایت فقیه پس از گماشتن رئیسی در رأس قوه اجرایی و اژه‌ای در رأس قضاییه و پاسدار قالیباف در رأس مقننه و برچیدن بساط اصلاحات قلابی و به دور انداختن تمامی عرو سکهای خیمه شب بازی، به ظاهر یک دست و به‌قول خامنه‌ای «دولت جوان حزب‌اللهی» شده تا در برابر قیامهایی که نظام را تهدید می‌کند سد ببندد و بحران درونی را مهار کند. اما آینده نشان خواهد داد که رژیم در مقابل قیام و مقاومت سازمان‌یافته ضعیف‌تر و شکننده‌تر شده و بحران درونی آن نیز به‌دلیل تضاد مشتعل بین رژیم و خواست یک پارچه جامعه، سازش پذیر نیست.

در اجلاس شورا، گزارشهایی درباره برگزاری گردهمایی‌های جهانی ایران آزاد توسط خانم بدری پورطباخ همردیف مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران و شماری دیگر از دست‌اندرکاران ارئه شد.

هم‌چنین نمایندگیهای شورا گزارش فعالیت‌های خود را در کشورهای محل مأموریت به اطلاع شورا رساندند.

شورا برگزاری اجلاس جهانی ایران آزاد را که طی روزهای۱۹، ۲۰و ۲۱تیر در ارتباط زنده بین ۵۰هزار نقطه در ۱۰۵کشور با مجاهدین در اشرف۳ و با هموطنان و ۱۰۰۰ شورشگر در داخل ایران، بر گزارشد مورد بحث قرار داد و تلاشهای خلاقانه و خستگی‌ناپذیر برگزار کنندگان به‌ویژه در حل و فصل بی‌نقص ارتباطات را ستود که، به‌گفته متخصصان، حتی نسبت به ارتباطات بین۳۰هزار نقطه در گردهماییهای سال۹۹ یک جهش خارق‌العاده به‌شمار می‌رود.

در گردهمایی جهانی ایران آزاد، بیش از ۱۰۰۰ شخصیت سیاسی، ۱۱نخست‌وزیر، ۵رئیس پارلمان و ۷۰وزیر پیشین از کشورهای مختلف جهان، شامل ۳۳سناتور و نمایندهٔ کنگرهٔ آمریکا، ۳۰شخصیت برجستهٔ آمریکایی و۲۵۰قانونگذار از کشورهای اروپایی و عربی و کانادا شرکت داشتند.

اجلاس شورا حمایت چنین طیف عالیرتبه و متنوع سیاسی از برپایی یک جمهوری دمکراتیک و مبتنی بر جدایی دین و دولت و استقبال آنها از برنامهٔ ده ماده‌یی خانم مریم رجوی را که در بیانیهٔ دو حزبی اکثریت کنگرهٔ آمریکا هم خاطرنشان شده است، دستاوردی درخشان و گواه موقعیت و اعتبار جایگزین دمکراتیک رو در روی انزوای جهانی دیکتاتوری آخوندی ارزیابی کرد.

اعضای شورا در سخنان پیش از دستور خود بارز شدن قطب‌بندی سیاسی بین دیکتاتوری تکپایه ولایت فقیه با خامنه‌ای و جلاد قتل‌عام ۶۷ از یک‌سو و مقاومت سازمان‌یافته ویگانه جایگزین دمکراتیک (شورا) را نقطه عطفی در اعتلا و درخشش مرزبندی «نه شاه، نه شیخ» توصیف کردند. پوکیدن صنایع مونتاژ آلترناتیو چه از درون استبداد محتضر دینی یا نبش‌قبر دیکتاتوری سلطنتی و برملا شدن کارگردانی اطلاعات آخوندها و مزدوران نفوذی دشمن در فصل‌مشترک آنها، آن روی سکهٔ همین واقعیت است.

اجلاس شورای ملی مقاومت ایران با حضور ۱۳۲تن از ناظران و سخنرانی شماری از آنان برگزار شد. در اجلاس دو روزه در مجموع ۶۰تن سخنرانی کردند.

 

دبیرخانهٔ شورای ملی مقاومت ایران

۳۰تیر۱۴۰۰

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.