گرانی نان، از خزنده تا جهنده

  • بر گرفته از سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
  • سخن روز
  • 1400/04/28

سخن روز

سخن روز

این بار نان!… آخرین غذای باقی مانده در سفره‌های خالی مردم ایران هم از گزند چپاولگران حاکم در امان نماند.

گران شدن نان را اتحادیه نانوایان سنتی تهران اعلام کرد و استانداری رژیم هم آن را به اتاق اصناف ابلاغ نمود. آن هم در شرایطی که در عمل طی چند ماه گذشته رژیم بدون اعلام رسمی و بی‌سر و صدا و به‌طور خزنده، چند بار نان را گران کرده است.

زمزمه‌های گرانی نان از ماههای پایانی سال گذشته به‌گوش رسید. از نیمهٔ اردیبهشت۱۴۰۰ رژیم بدون اعلام رسمی نان را گران کرد. در نخستین اظهارنظر علنی، رئیس اتحادیه نانوایان کرج روز ۲۶اردیبهشت گفت: «تصویب شده است که نرخ نان در انواع مختلف تا ۵۰درصد افزایش یابد». همان زمان در مانوری از پیش طراحی شده، مقام‌های رژیم افزایش قیمت نان را تکذیب کردند و همزمان رژیم با یک پروپاگاندای شیادانه تلاش کرد افزایش قیمت نان را به گردن نانوایان زحمتکش بیندازد و گفت آنها به‌صورت خودسر اقدام به افزایش قیمت نان کرده‌اند. این در حالی است که نانوایان زحمتکش بارها اعلام کرده‌اند تورم بالای قیمت آرد، آب، برق و سایر هزینه‌های جاری نانوایی‌ها به جایی رسیده که درآمدشان حتی کفاف خرج آنها را نمی‌دهد و با وجود پیگیریهای زیاد، حاکمیت آخوندی برای مهار افزایش افسارگسیختهٔ قیمت هزینه‌های نانوایی‌ها، هیچ اقدامی نمی‌کند.

 

سیاست گران کردن نان در عمل و اعلام نکردن رسمی آن باعث شد حتی رسانه‌های حکومتی اعتراف کنند «قیمت نان، پنهانی گران شد!» (خبرگزاری حکومتی مهر-۲۵ اردیبهشت) و پرسیدند: «چرا افزایش قیمت رسماً اعلام نمی‌شود؟» (همان منبع).

علت روشن است. رژیم می‌داند افزایش قیمت نان می‌تواند به‌مثابهٔ یک چاشنی انفجاری در جامعه، همانند افزایش قیمت بنزین در سال۹۸ عمل کند. از این رو «سیاست کنترل قیمت نان، یکی از اهداف اساسی دولت است تا به‌وسیلهٔ آن نارضایتی مردم از نرخ افسارگسیختهٔ تورم و مشکلات معیشتی را کنترل کند» (خبرگزاری ایلنا-۲۵ اسفند۹۹). البته منظور از «کنترل قیمت نان» گران نکردن آن نیست، بلکه پیاپی گران کرده اما تا چندی پیش گردن نمی‌گرفت و با دروغ و شانتاژ تلاش می‌کرد مردم را در ابهام قرار دهد.

 

اکنون با اعلام رسمی افزایش قیمت نان توسط استانداری رژیم در تهران، روشن است دیگر جایی برای پنهان‌کاری وجود ندارد. گران کردن رسمی نان در شرایطی است که سایر گرانی‌های افسارگسیخته کمر مردم را شکسته و بر اساس آمار چند بار کوچک شدهٔ وزارت صمت، قیمت ۲۵کالا در اردیبهشت امسال ۲ تا ۵برابر شده است. قیمت برنج، روغن و… بیش از ۱۰۰درصد افزایش داشته و ۴۰کالا مانند چای، شکر، حبوبات، لبنیات، برنج و گوشت بیش از ۵۰درصد گران شده‌اند (روزنامهٔ حکومتی جهان صنعت ـ ۲۷تیر).

 

در زمانی که اعتراضات اجتماعی و خیزش‌های مردمی هر روز از گوشه‌یی از ایران آخوندزده فوران می‌کند، گران کردن نان «حکم فشرده شدن هر چه بیشتر فنر اجتماعی را دارد» (رسالت-۲۸تیر) و نشان می‌دهد به‌خاطر فساد و دزدی‌های گسترده، تا کجا کفگیر خامنه‌ای و رژیمش به ته دیگ خورده که مجبورند در ادامهٔ دست کردن در جیب مردم محروم، نان را هم از سفره‌های آنها بربایند و به‌دست خود فتیلهٔ یک چاشنی شدیدالانفجار دیگر را روشن کنند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.