عربستان سعودی خواستار همکاری فوری و شفاف رژیم ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

  • 1400/03/22
فعالیتهای اتمی رژیم ایران

روز جمعه ۲۱خرداد سفیر عربستان سعودی در اتریش اظهار داشت بر اساس گزارشها رژیم ایران نزدیک به دو سال است که از ارائه اطلاعات ۴ سایت هسته‌یی خود به آژانس طفره می‌رود (الشرق‌الأوسط ۲۱خرداد).
وی که نمایندگی کشورش را در آژانس انرژی اتمی برعهده دارد در طی سخنرانی خود در شورای حکام تأکید کرد که رژیم ایران هم‌چنان با عدم شفافیت به ادامه پنهان‌کاری هسته‌یی خود ادامه می‌دهد.

وی گفت: «ایران نتوانسته به بسیاری از پرسش‌ها دربارهٔ وجود آثار اورانیوم در مراکز هسته‌یی خود پاسخ دهد تخلفات (رژیم) ایران ادامه دارد، به‌ویژه با توجه به تعلیق پروتکل الحاقی و …».
سفیر عربستان تأکید کرد رژیم ایران باید به ادامه غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم و هم‌چنین نصب سانتریفوژهای پیشرفته توقف دهد زیرا تخلفات رژیم ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌یی مستمر از سوی مدیرکل آژانس گزارش‌شده است و این نقض توافقات برجامی است.
وی گفت رژیم ایران شفافیت ندارد و باید از تشدید تنش جلوگیری کند تا امنیت منطقه را در معرض تنش بیشتر قرار ندهد.

 

لوئیس بونو نماینده آمریکا در آژانس سه شنبه ۱۸خرداد، در رابطه با کارشکنی های رژیم ایران در همکاری با آژانس انرژی اتمی گفت : اقدامات (رژیم) ایران در محدود کردن فعالیت‌های تأیید و نظارت آژانس… از جمله در پروتکل الحاقی، فقط برقراری دوبارهٔ دیپلماسی و رسیدن به‌نتیجه‌یی را که (رژیم) ایران می‌گوید به‌دنبال آن است، سخت‌تر می‌کند.

نمایندهٔ آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در اجلاس شورای حکام، بر لزوم دسترسی بدون مانع آژانس به‌تأسیسات و فعالیت‌های اتمی رژیم تأکید کرد و دیکتاتوری آخوندی را به‌اجرای کامل پروتکل الحاقی فراخواند.

لوئیس بونو گفت: «اقدامات (رژیم) ایران در محدود کردن فعالیت‌های تأیید و نظارت آژانس… از جمله در پروتکل الحاقی، فقط برقراری دوبارهٔ دیپلوماسی و رسیدن به‌نتیجه‌یی را که (رژیم) ایران می‌گوید به‌دنبال آن است، سخت‌تر می‌کند.

وی با اشاره به‌موارد متعدد نقض برجام توسط رژیم که در گزارش آژانس مورد تأکید قرار گرفته، افزود: «به‌طور خاص (رژیم) ایران تعدادی از انواع سانتریفیوژها را فراتر از محدودیت‌های برجام نصب و راه‌اندازی کرده و سطح غنی‌سازی اورانیوم و تولید فلز اورانیوم نیز فراتر از سطح توافق برجام است. از زمان آخرین جلسه این هیأت، (رژیم) ایران هم‌چنین با غنی‌سازی اورانیوم تا غلظت ۶۰درصد از محدودیت‌های برجام فراتر رفته است.

همهٔ این مراحل و کاهش دسترسی آژانس… توسط (رژیم) ایران، نگرانی‌های قابل توجهی را نسبت به‌گسترش تسلیحات اتمی ایجاد می‌کند». (سایت نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ۱۸خرداد۱۴۰۰).

 

بلومبرگ روز ۲۰خرداد نیز در مطلبی درباره فعالیت‌های مخفی اتمی رژیم ایران و ممانعت از مانیتور سایتها توسط آژانس انرژی اتمی نوشت: اتحادیه اروپا و آمریکا اظهار داشتند که آنها به‌شدت نگران عدم شفافیت رژیم ایران نسبت به پیدا شدن ذرات اورانیوم در چند تأسیسات (هسته‌ای) اعلام نشده این کشور هستند و تهران را فراخواندند با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌طور کامل همکاری کند.

بلومبرگ افزود: این توبیخ می‌تواند روی دور ششم گفتگوها با هدف بازگرداندن توافق هسته‌یی سال۲۰۱۵ که فعالیت اتمی ایران را محدود می‌کند و به‌زودی در وین آغاز می‌شود سایه بیندازد و آن را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.