هشدار آمریکا به رژیم ایران: عدم همکاری با آژانس می‌تواند گفتگوهای ناظر بر احیای برجام را به مخاطره اندازد

  • 1400/03/18
آژانس بین‌الملی انرژی اتمی

به‌دنبال گزارش رافائل گروسی درباره ممانعت رژیم ایران از نظارت‌های آژانس که روز ۱۷خرداد در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمریکا با انتشار بیانیه‌یی از رژیم ایران خواست امکان بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فراهم سازد.

آمریکا هشدار داد، عدم همکاری در این زمینه می‌تواند گفتگوهای ناظر بر احیای برجام را به مخاطره اندازد.

دویچه‌وله نوشت: خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۸خرداد با انتشار گزارشی از وین، به بیانیه آمریکا اشاره کرده است.

آمریکا از رژیم ایران خواسته است تا زمینه نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌یی را فراهم سازد. در این بیانیه آمده است که عدم همکاری رژیم ایران می‌تواند گفت و گوها و مذاکرات ناظر بر احیای برجام را به مخاطره بیندازد.

در این بیانیه آمریکا از ایران خواسته است که از انجام هر اقدامی که مانع از دسترسی و گردآوری اطلاعات لازم درباره فعالیت‌های هسته‌یی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی گردد، جدا خودداری ورزد.

در بیانیه آمریکا آمده است که چنین اقدامی از سوی رژیم ایران می‌تواند دست‌کم به‌طور جدی باعث پیچیده شدن بازگشت ایران به تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا گردد.

آمریکا این بیانیه را به اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارسال کرده است. کشورهای غربی از صدور قطعنامه شورای حکام درباره عدم همکاری رژیم آخوندی با بازرسان آژانس در شرایط کنونی چشم‌پوشی کرده بودند.

 

توافق بر سر همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیراً تا روز ۲۴ژوئن تمدید شده بود. توافقی که امکان بازرسی محدود به سایت‌های هسته‌یی ایران را فراهم می‌سازد. آمریکا خواستار ادامه نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌یی ایران شده است.

رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) از عدم پاسخگویی شفاف رژیم ایران در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌یی در چهار مرکز هسته‌یی سخن گفته بود.

در گزارش آژانس آمده بود که رژیم ایران درباره منشاء آثار یافت‌شده اورانیوم در تورقوزآباد و هم‌چنین در مرکزی در اصفهان به پرسش‌های آژانس پاسخ نداده است.

رژیم آخوندی در واکنش به اظهارات گروسی، آژانس را متهم به «سیاسی‌کاری» کرده و گفته است که چنین گزارشهایی می‌تواند به مذاکرات کمیسیون مشترک برجام آسیب برساند.

در واکنش به اظهارات کاظم غریب‌آبادی، نماینده رژیم آخوندی در سازمانهای بین‌المللی در وین، ایالات متحده آمریکا بیانیه‌یی منتشر کرده است.

گفته می‌شود کشورهای غربی صدور چنین قطعنامه‌یی را در شرایط کنونی به زیان پیشبرد مذاکرات کمیسیون مشترک برجام تشخیص داده بودند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.