ابراز نگرانی شدید اتحادیه اروپا نسبت به فعالیتهای اتمی ناسازگار رژیم ایران با برجام

  • 1400/03/18
اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز ۱۷خرداد در بیانیه‌یی درباره فعالیتهای غنی‌سازی رژیم آخوندی نوشت:

اتحادیه اروپا به‌شدت نگران تصمیم رژیم ایران برای تعلیق اجرای اقدامات شفافیت پیش‌بینی شده در برجام، از جمله پروتکل الحاقی از تاریخ ۲۳فوریه ۲۰۲۱ است. این اقدام دسترسی و نظارت آژانس در مورد سایتها، فعالیت‌ها و اطلاعات مربوطه را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. علاوه بر این، رژیم ایران اظهارنامه‌های به روز ارائه نداده است و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی قادر به دستیابی به هیچ‌گونه دسترسی مکمل تحت پروتکل الحاقی نبوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی از بخش اساسی دانش خود در مورد فعالیت‌های ایران در مورد چرخه سوخت هسته‌یی ایران، از جمله تحقیق و توسعه با سانتریفوژهای پیشرفته محروم است. تصمیم ایران توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در تأیید این‌که مواد هسته‌یی و فعالیت‌ها در ایران صرفاً برای اهداف صلح‌آمیز باقی مانده است، محدود می‌کند.

 

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود را از ادامه اقدامات ایران ناسازگار با برجام و در مورد فعالیت‌های تحقیق و توسعهٔ گسترش سلاحهای هسته‌یی برگشت‌ناپذیر اعلام می‌دارد این اقدامات از جمله عبارتند از:
• ذخیره‌سازی مداوم اورانیوم غنی شده، که در حال حاضر ۱۶برابر مجاز برجام است.
• فعالیت‌های غنی‌سازی بالاتر از ۳.۶۷٪ که حداکثر سطح غنی‌سازی تعیین شده در برجام است، تا ۶۰٪. بنابراین (رژیم) ایران به اولین و تنها کشور در سراسر جهان تبدیل شده است که اورانیوم ۶۰درصدی در یک مرکز حفاظت‌شده از IAEA تولید می‌کند. این یک پیشرفت هشدار دهنده است.
– ادامه نصب و تست و ذخیره‌سازی اورانیوم با سانتریفوژهای پیشرفته.
• تولید بیش از ۲کیلو گرم فلز اورانیوم طبیعی و پیشرفت در نصب تجهیزات تولید فلز اورانیوم غنی شده تا ۲۰٪ در کارخانه ساخت صفحات سوخت (FPFP)؛ تکمیل نصب تجهیزات برای تولید فلز اورانیوم در مرکز تبدیل اورانیوم (UCF)، که اکنون آماده بهره‌برداری است.

 

اتحادیه اروپا در ادامه افزوده است:

اتحادیه اروپا کاملاً از تلاشهای مدیرکل آژانس برای حفظ فعالیت‌های تأیید شده و نظارت لازم بر تعهدات هسته‌یی ایران حمایت می‌کند.

ما قویاً از ایران می‌خواهیم که همه فعالیت‌های ناسازگار با برجام را برگردانده و بدون تأخیر، به اجرای کامل آن، از جمله کلیه اقدامات شفاف‌سازی برگردد و از تلاشهای شرکت‌کنندگان در برجام در رسیدگی به تمام موضوعات مربوطه در چارچوب برجام حمایت کند. (سایت یوروپا [ارگان اتحادیه اروپا]، ۱۸خرداد۱۴۰۰)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.