ناقوس‌های آغاز سال

  • سایت سازمان مجاهدین خلق
  • 1400/01/15

سخن روز

سخن روز

از صبح یکشنبه، ۱۵فروردین، تجمع اعتراضی و سراسری بازنشستگان خشمگین در۲۳شهر کشور برگزار شد. این نهمین دور این اعتراضات سراسری طی ۳ماه گذشته و اولین اعتراض سراسری مردم به‌جان آمده در سال جدید است. آن هم در شرایطی که نیروهای سرکوبگر که از برگزاری این تجمع اطلاع داشتند، از روزها قبل هراسان به دست و پا افتاده و با اقدامات امنیتی-اطلاعاتی تلاش می‌کردند بازنشستگان و مردم معترض را بترسانند که در این اعتراضات شرکت نکنند.

اما این اقدامات نتیجهٔ معکوس داد و نخستین حرکت اعتراضی سراسری در سال جدید شکل گرفت. روندی که نشان می‌دهد سال۱۴۰۰ سالی پر جوش و خروش در سپهر سیاسی – اجتماعی ایران است، به‌ویژه در شرایطی که شدت «تورم مغز استخوان مردم را می‌سوزاند» (عباس آخوندی، وزیر پیشین رژیم-۱۵فروردین)، و «سفرهٔ مردم روز به‌روز تنگ‌تر می‌شود» و «صف‌های طویل مرغ و روغن و تورم لجام گسیخته» (علیرضابیگی، عضو مجلس ارتجاع-۱۵فروردین) و «شرایط بسیار بد گرانی، به‌ویژه بازار مرغ» که «مردم پس از گذشت ۴۲سال از عمر نظام باید با این وضعیت بد در صف‌های مرغ بمانند» (آصفری-عضو مجلس ارتجاع-۱۵فروردین)، در وضعیتی که «۱۲ میلیون حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد و جمعیت بالای فقیر در ایران موجب نگرانی جدی است و خانواده‌هایی وجود دارند که هیچ منبع درآمدی ندارند و این جمعیت زیاد است» (اسحاق جهانگیری-۱۵فروردین)، وضعیتی که چنان نفرت شدیدی علیه تمامیت رژیم ایجاد کرده که هشدارها از گوشه و کنار رژیم پیاپی به‌گوش می‌رسد که «مردم در فرصت مناسب عکس‌العمل نشان خواهند داد، احساس ظلم در مردم مالباختهٔ بورس، خشم و غضب از پیامدهای ناگوار حادثهٔ افزایش قیمت بنزین، تورم لجام گسیخته، صف طویل روغن و مرغ را نمی‌توان» نادیده گرفت و پیآمد خطرناک و انفجاری آن را در نظر نگرفت! (علیرضابیگی-۱۵فروردین).

 

و آن دیگری هشدار می‌دهد: «شرایط ایران مثل یک بمب ساعتی است و جرقه‌ای می‌تواند موجب خیزش عمومی شود» (قاسم شعله‌سعدی نماینده پیشین مجلس ارتجاع ـ ۳فروردین).

شعارهای اعتراض سراسری بازنشستگان، گوشه‌یی از نفرت انباشته در جامعه را نشان داده و دستگاه غارت، ستم و فساد آخوندهای حاکم را هدف قرار می‌دهد. آنها از جانب همهٔ مردم ایران فریاد می‌زدند: «تنها راه رهایی از سفره‌های خالی فریاد در خیابان» و «نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت، بسه فریب ملت». و رودرروی خلیفهٔ ارتجاع فریاد می‌زدند: «خیلی دروغ شنیدیم، ما دیگه رأی نمی‌دیم!»؛ و بدین ترتیب نشان دادند شعبده‌ها و مانورهای شیادانهٔ سران رژیم دیگر کارگر نیست.

 

امتداد اعتراضات سراسری که از زمستان سال۹۹ پس از وقفه‌ای یکساله (به‌خاطر کرونا، متحد ولایت) دوباره آغاز شد نشان می‌دهد خامنه‌ای و دستگاه سرکوبش توانایی جلوگیری از آن را ندارند و مجبورند دندان روی جگر بگذارند و شاهد گسترش آن باشند. چرا که می‌دانند اگر با سرکوب عریان بخواهند جلو اعتراضات سراسری را بگیرند، تنها باعث عمیق‌تر شدن و رادیکال‌تر شدن اعتراضات می‌شوند؛ از طرف دیگر خامنه‌ای و رژیمش مانده‌اند اگر کاری نکنند، با گسترش دامنهٔ اعتراضات سراسری چه خواهند کرد؟ به‌ویژه که این تجربه را دارند که اعتراضات اجتماعی، در ادامه و استمرار خود، به انفجار بزرگی مانند قیام دی۹۶، تابستان۹۷ و آبان و دی۹۸ منجر خواهد شد.

این وضعیت آن هم در شرایطی که رژیم در محاصرهٔ بحرانهای بین‌المللی، اقتصادی، اجتماعی و جنگ گرگها گرفتار شده، ناقوس‌های خطرناک مرگ را در آغاز سال نو برای رژیم به‌صدا در آورده است!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.