سایت خبر فوری رژیم: چند عقب‌نشینی خطرناک دیگر از خطوط قرمز نظام درباره برجام

  • 1400/01/13

جلسه رسمی کمیسیون مشترک برجام

جلسه رسمی کمیسیون مشترک برجام

سایت خبر فوری رژیم-۱۳فروردین۱۴۰۰

جلسه رسمی کمیسیون مشترک برجام با حضور طرف‌های عضو توافق درباره بازگشت آمریکا به برجام در فضای مجازی برگزار شد.

اما برخلاف گزارشی که عباس عراقچی از این نشست ارائه داده بیانیه پایانی این نشست از چند عقب‌نشینی خطرناک دیگر از خطوط قرمز نظام درباره برجام حکایت دارد.

 

به‌دنبال برگزاری نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام ادامه گفتگوها به روز سه‌شنبه ۱۷فروردین در وین موکول شد.

رویترز روز جمعه ۱۳فروردین: مقامات غربی می‌گویند آمریکا و رژیم ایران هنوز توافق نکرده‌اند که حتی در مورد احیای برجام با یکدیگر دیدار کنند و تنها به‌طور غیرمستقیم از طریق کشورهای اروپایی در حال برقراری ارتباط هستند.

جواد ظریف: هدف لغو کامل تحریم‌ها و به‌دنبال آن اقدامات متقابل جمهوری اسلامی است و ضرورتی برای دیدار و گفتگو با آمریکا وجود ندارد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه: راهی که در پیش روی اعضای برجام قرار گرفته آسان نیست و نیاز به تلاش مضاعف دارد. اما طرفهای مذاکره راه درستی را در پیش گرفته‌اند.

وال استریت ژورنال: روز سه‌شنبه مقامات ارشد فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین و رژیم ایران به‌علاوه مقامات ارشد آمریکایی در پایتخت اطریش گرد خواهند آمد اما بگفتهٔ دیپلمات‌ها

فعلاً هیچ گفتگوی مستقیمی بین مقامات آمریکایی و رژیم صورت نخواهد گرفت.

 

-یک مقام ارشد آمریکایی در اشاره به ارتباطات صورت گرفته از طریق واسطین گفت، «آنها به ما پیغام دادند که شاید بهترین کار این باشد که هر یک از دو طرف یک ژست اولیه که راه را برای آن گفتگوها باز کند، انجام دهند. آنها خواهان کاهش میزانی از تحریم‌ها در عوض معکوس کردن برخی قدمهای اتمی هستند که در نقض برجام اتخاذ شده است. این ایدهٔ آنها بود و ما هم قبول کردیم» .

-مقامات ارشد آمریکایی به همتایان اروپایی خود هشدار داده‌اند اگر رژیم موارد نقض اتمی را تشدید کند، حمایت چندانی در کنگره برای دولت بایدن برای ازسرگیری توافق وجود نخواهد داشت.

 

 

ساعاتی پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام که روز جمعه ۱۳فروردین به شکل مجازی و در سطح معاون و مدیران کل وزیران خارجه اعضای حاضر در برجام برگزار شد، جواد ظریف وزیر خارجه رژیم اعلام کرد: در جلسه مجازی توافق شد که روز سه‌شنبه هفته آینده گفتگو در وین ادامه پیدا کند. هدف لغو کامل تحریم‌ها و به‌دنبال آن اقدامات متقابل جمهوری اسلامی است و ضرورتی برای دیدار و گفتگو با آمریکا وجود ندارد (خبرگزاری انتخاب رژیم).

 

رویترز روز جمعه ۱۳فروردین گزارش داد، مقامات غربی می‌گویند آمریکا و رژیم ایران هنوز توافق نکرده‌اند که حتی در مورد احیای برجام با یکدیگر دیدار کنند و تنها به‌طور غیرمستقیم از طریق کشورهای اروپایی در حال برقراری ارتباط هستند.

 

عراقچی، معاون وزیر خارجه رژیم نیز درباره مذاکره احتمالی با آمریکا در نشست بعدی گفت، هیأت جمهوری اسلامی هیچ مذاکره‌یی با هیأت آمریکا در هیچ سطحی نخواهد داشت. آمریکا در هیچ نشستی که جمهوری اسلامی در آن حضور داشته باشد، از جمله نشست کمیسیون مشترک برجام حضور نخواهد داشت و این قطعی است.

وی هم‌چنین گفت: برای بازگشت به برجام نیاز به هیچ مذاکره‌ای نیست و مسیر آمریکا کاملاً روشن است. آمریکا همان‌گونه که از توافق خارج شده و تحریم‌های غیرقانونی وضع کرد به همان صورت نیز می‌تواند به توافق برگردد. ما به‌محض لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی، گامهای جبرانی هسته‌یی را متوقف خواهیم کرد (خبرگزاری انتخاب رژیم ۱۳فروردین).

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در پایان این جلسه تأکید کرد، راهی که در پیش روی اعضای برجام قرار گرفته آسان نیست و نیاز به تلاش مضاعف دارد. اما طرفهای مذاکره راه درستی را در پیش گرفته‌اند (خبرگزاری رویترز -۱۳فروردین).

 

وال استریت ژورنال: به‌نقل از دیپلمات‌های ارشد غربی روز جمعه ۱۳فروردین نوشت، مذاکرات برای ابقای توافق اتمی ۲۰۱۵ برجام هفته آینده در وین با شرکت تمامی طرف‌ها صورت خواهد گرفت. این اولین تلاش جدی برای نجات توافق از زمانی است که پرزیدنت بایدن در ماه ژانویه به قدرت رسید.

مقامات ارشد فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین و رژیم ایران، به‌علاوه مقامات ارشد آمریکایی در پایتخت اطریش گرد خواهند آمد. اما بگفتهٔ دیپلمات‌ها، فعلاً هیچ گفتگوی مستقیمی بین مقامات آمریکایی و رژیم صورت نخواهد گرفت… .

یک مقام ارشد آمریکایی در اشاره به ارتباطات صورت گرفته از طریق واسطین گفت، ”آنها به ما پیغام دادند که شاید بهترین کار این باشد که هر یک از دو طرف یک ژست اولیه که راه را برای آن گفتگوها باز کند، انجام دهند. آنها خواهان کاهش میزانی از تحریم‌ها در عوض معکوس کردن برخی قدمهای اتمی هستند که در نقض برجام اتخاذ شده است. این ایدهٔ آنها بود و ما هم قبول کردیم“ .

 

وال استریت ژورنال افزود: تماس‌ها بین واشنگتن و رژیم ایران که از طریق فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه، چین و اتحادیهٔ اروپا صورت می‌گرفت، ادامه یافت.

بنا به گفتهٔ مقامات غربی درگیر این گفتگوها، اولین فشار برای یک راهگشایی دو هفته پیش صورت گرفت که سه قدرت اروپایی بعد از مشورت با واشنگتن به رژیم ایران ترتیبی را پیشنهاد کردند که یک میلیارد دلار از دارائی‌های منجمد رژیم ایران در کره‌جنوبی به این رژیم داده خواهد شد که آنها خرج خرید اقلام انسان‌دوستانه می‌کردند. در عوض، تهران به‌عنوان گام اولیه، خطرناک‌ترین گام‌های تکثیر اتمی خود را منجمد می‌سازد که تولید اورانیوم با غنای ۲۰% است.

رژیم ایران این پیشنهاد را رد کرد و خواستار آزاد کردن تمامی درآمدهای صادراتی منجمد شده خود در خارج که ۳۰میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، در عوض یک توقف یک ماهه در تولید اورانیوم ۲۰% بود. واشنگتن این را قبول نکرد…

 

این منبع هم‌چنین نوشت: طی روزهای اخیر، یک پیشنهاد دیگر که مورد قبول آمریکا بود به ایران داده شد. این پیشنهاد که پلیتیکو آنرا گزارش کرده این بود که رژیم تولید اورانیوم با غنای ۲۰% و کار روی سانتریفوژهای پیشرفته را متوقف سازد…

در عوض، واشنگتن اجازه خواهد داد تا برخی از پول‌های منجمد شده به رژیم ایران بازگردد و معافیتهایی صادر شود که به این رژیم امکان صدور قانونی میزانی از نفتش را بدهد. این پیشنهاد سریعاً توسط تهران رد شد.

این مقام آمریکایی گفت، ”در این نقطه، به‌نظر می‌رسد که آنها کمتر علاقمند به ژست‌های اولیه تا مشخص کردن این‌که یک بازگشت جامع به التزام به چه شکل خواهد بود، هستند. ما مشکلی با این مسأله نداریم چون همان دیدگاه اولیهٔ خود ماست“…

آمریکا باید ببیند که چگونه طی فاز‌هایی، تحریم‌های کلیدی روی انرژی، بانکداری و اقتصاد که قبل از توافق ۲۰۱۵ برقرار شده بود را معلق خواهد کرد. بهمین اندازه پیچیدگی سیاسی در این خواهد بود که آمریکا باید تصمیم بگیرد که از میان صدها تحریم جدید دولت ترامپ که اغلب بواسطهٔ نامگذاریهای تروریستی است، کدام‌ها را نگه خواهد داشت و رژیم ایران چه بهایی ما به ازاء آنها خواهد گرفت…

مقامات ارشد آمریکایی به همتایان اروپایی خود هشدار داده‌اند که اگر رژیم موارد نقض اتمی را تشدید کند، حمایت چندانی در کنگره برای دولت بایدن برای ازسرگیری توافق وجود نخواهد داشت.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.