عباس آخوندی: با بگیر و ببند و اسلحه مشکلات حل و فصل نمی‌شود

  • عباس آخوندی

۱۴۰۰\۰۱\۰۵

عباس آخوندی

عباس آخوندی، وزیر پیشین راه و شهرسازی دولت آخوند روحانی در گفتگویی با سایت خبرآنلاین رژیم به‌تاریخ ۵فروردین درباره نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم گفت: ولله بالله به پیر به پیغمبر با بگیر و ببند و اسلحه مشکلاتی چون تورم حل نمی‌شود.

آخوندی در جنگ و دعوای باندی اصولگرا و اصلاح‌طلب باند موسوم به اصول‌گرایان امروز را یکسری نهادهای شبه‌نظامی معرفی کرد.

وی درمورد عدم مشارکت مردم در انتخابات مجلس رژیم گفت وقتی برای انتخابات مجلس ۴۸درصد مشارکت می‌شود و برای انتخابات تهران کمتر از ۱۶درصد یعنی جامعه فرو نپاشیده است؟

عباس آخوندی افزود: کسانی که می‌خواستند مسأله امنیت کشور را حل کنند به‌گونه‌یی رفتار کردند که دولت از حیز انتفاع ساقط شد. دولت وقتی نتوانست به تعهداتش عمل کند باید انتخابات زودرس برگزار می‌کرد.

وقتی ۵ دولت داشته باشیم دیگر دولت تشکیل نمی‌شود. الان چندین دولت دارد بر آن حکمفرمایی می‌کنند و کشوری با یک دولت نیستیم.

اگر مبنای اقتدارتان را سلاح گذاشتید معلوم است که منطق شما تمام شده و ته کشیده است. از سال ۸۴ به بعد گفتند ما خیلی مقتدر هستیم چون اسلحه داریم. شما به‌محض این‌که گفتید من مقتدر هستم و اسلحه دارم به این معنا بود که منطقتان تمام شده است و دیگر منطق ندارید.

وی به جنگ و دعوای رأس نظام در دولت و مجلس رژیم اشاره کرد و گفت: اگر بنا این باشد که من حق هستم و هرکس با من نباشد ناحق است همین جامعه‌یی می‌شود که الآن در آن هستیم. شرایط به جایی رسیده است که دولت حتی نمی‌تواند لایحه به مجلس دهد؛ لایحه بودجه می‌دهد اما آنها بودجه دیگری می‌نویسند، لایحه تعارض منافع می‌دهد طرح دیگری می‌نویسند، لایحه انتخابات می‌دهد آنها طرح دیگری می‌نویسند.

مگر پدیده دو دولتی شاخ و دم دارد؟ دولت لایحه مدیریت تعارض منافع می‌دهد و آنها اعلام وصول نمی‌کنند و می‌روند برای خودشان طرح دیگری می‌نویسند، دولت بودجه می‌دهد آنها برای خودشان طرح بودجه می‌نویسند. در بحث بودجه، قوانینی می‌گذارند که محیرالعقول است. مالیات بر تمام استفاده کنندگان از اینترنت و خط تلفن به نفع یک شرکت خصوصی‌سازی شده وضع می‌کنند که چیز عجیب‌و غریبی است. مسأله تعارض منافع در سطح قانون‌گذاری رسیده است یعنی قبلاً اگر تعارض منافع بین دو نفر بود الآن در سطح قانون‌گذاری رسیده است یعنی در واقع می‌روند دنبال نهادی که منافعشان را تأمین می‌کند. این‌که نشد نحوه حکمروایی در کشور.

الان تورم در چه وضعیتی است؟ تورم وحشتناک است. در این تورم وحشتناک یک وقتی شما می‌خواهید در مورد ریشه تورم بحث کنید؛ از طرفی تولید ناخالص ملی رو به کاهش است و از طرفی امکان تجارت ندارید، وقتی شما امکان تجارت ندارید تورم بالا می‌رود و این خیلی ساده است.

اگر می‌خواهید مسأله تجارت را حل کنید باید مسأله بانک را حل کنید و اگر می‌خواهید مسأله بانک را حل کنید باید مساله FATF را حل کنید، می‌خواهید مسأله تجارت را حل کنید باید بتوانید با کشورهای همسایه مشکلاتتان را حل و فصل کنید و بدون روابط سیاست خارجه نمی‌توانید آن را حل کنید،

عباس آخوندی درباره بحران تورم و گرانی در ایران گفت: از سال ۴۸ تا الآن می‌خواهند پوست هر کسی که گران فروشی می‌کند را بکنند، الآن ۵۰ سال است یعنی از زمان شاه می‌خواهند هر کسی که می‌خواهد گران فروشی کند را بگیرند، شما بیایید و روشی که نظام در رابطه با بحث تورم دارد را با روش شاه مقایسه کنید، دقیقاً یکی است، هم او دنبال قدرت سخت بود و هم اینها دنبال قدرت سخت هستند.

این مسأله در قاعده نظام بگیر و ببند حل نمی‌شود، هر چه آن را بگیر و ببندتر کنید آن را بدتر می‌کنید. الآن ۵۰ سال است که ما یک مطلب بسیار ساده را نمی‌توانیم در ایران قبول کنیم که وقتی سطح عمومی قیمتها افزایش پیدا می‌کند باید ریشه آن را پیدا کنید و ریشه آن در افزایش پایه پولی یا افزایش بدهی دولت یا موانع تجارت است. والله، بالله به پیر به پیغمبر با بگیر و ببند و با اسلحه مشکل حل و فصل نمی‌شود.

اخیراً می‌گویند بسیج هم می‌تواند برود و فلان کند. اگر آخر کار، شما اسلحه روی سر کسی گرفتید، در حالی‌که نقدینگی شما هزار میلیارد تومان شده است آن وقت مسأله تورم حل می‌شود؟ اگر قرار بود حل شود در این ۵۰ سال حل می‌شد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.