معنای جهت‌های معکوس کرونا در ایران و جهان

  • سخن روز
  • 1400/01/04

سخن روز

سخن روز

کرونا، بحرانی که بیش از یک سال جهان را درگیر کرده و مردم دنیا را با دغدغه مرگ مواجه کرده، چشم‌انداز پایان، یافته است. با ساخت واکسن و روند رو به‌گسترش واکسیناسیون عمومی و رایگان در کشورهای جهان، این ویروس مرگبار آرام آرام مهار می‌شود. چرا که «بزرگترین کارزار واکسیناسیون تاریخ در سراسر جهان در حال انجام است و تاکنون ۲۲۵میلیون دوز واکسن تأیید شده علیه کووید۱۹ در ۱۰۰کشور مختلف تزریق شده است» (خبرگزاری حکومتی ایسنا-اسفند۹۹).

یکی از نمونه‌های بارز این وضعیت، کاهش چشمگیر قربانیان کرونا در انگلستان است. در حالی‌که روز ۱۹دی۹۹ «به گزارش وزارت بهداشت انگلستان، ۱۳۲۵نفر به‌علت ابتلا به کرونا به کام مرگ رفتند» (ایرنا – ۱۹دی ۹۹) اکنون به یمن سیاست واکسیناسیون عمومی و اولویت این مهم برای دولت، آمار قربانیان این کشور در روز ۲فروردین «به ۱۷نفر کاهش یافته که کمترین آمار طی ۶ماه گذشته است» (رویترز-۲فروردین).

ایران، مسیری خلاف جهان

اما در میان بیش از ۱۹۰کشور جهان، تنها یک کشور استثناست، ایران! که در آن تعداد ابتلا و مرگ و میر روند صعودی طی می‌کند.

در ایران آخوندزده، ایران قربانی اتحاد کرونا و ولایت، . نه‌تنها از واکسیناسیون خبری نیست، بلکه به اعتراف روزنامه‌های خود رژیم «رفتار مدیران (حکومتی) به‌گونه‌یی است که انگار دل آنها برای افزایش آمار مرگ و میر و افزایش مبتلایان کرونا تنگ شده و چشم دیدن منفی شدن آمار مبتلایان را ندارند!» (روزنامهٔ حکومتی همدلی-۱۲ اسفند۹۹)؛ چرا که خامنه‌ای از کرونا با عنوان «فرصت» نام برد که «تبدیل می‌شود به نعمت» (۱۳فروردین۹۹). وضعیتی که باعث شده در نخستین روزهای سال نو برخلاف جهان «تعداد شهرهای قرمز و نارنجی ما افزایش پیدا کرده و در حال حاضر مجموعاً ۵۱شهر در وضعیت نارنجی و قرمز قرار دارند. کرونا در بوشهر روند صعودی دارد. وضعیت در ارومیه با توجه به‌روند افزایشی ممکن است قرمز شود» (حریرچی، معاون وزیر بهداشت رژیم-۳فروردین). ضمن این‌که رئیسی سخنگوی ستاد حکومتی کرونا هم می‌گوید «اعلام می‌کنم که در ۳۱استان ویروس جهش‌یافته انگلیسی در حال گردش هست» (تلویزیون شبکه ۱ رژیم ۳فروردین۹۹) و رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تهران می‌گوید «مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستانها افزایش یافته و با ادامه این روند تا دو هفته دیگر بیمارستانها اشباع خواهد شد و از اواخر فروردین آمار فوتیها بالا خواهد رف» (همان منبع).

سیاست کلان تلفات خامنه‌ای

یک سال سیاست قرار دادن مردم در قتلگاه کرونا تحت نام جنایتکارانهٔ «ایمنی گله‌ای»، از خودداری از قرنطینه تا بازگشایی‌های زودرس، با هدف کسب درآمد برای نظام جهت هزینه کردن برای دستگاه سرکوب و صدور تروریسم، تا اعلام بی‌پرده و جنایتکارانهٔ ممنوعیت ورود واکسنهای معتبر توسط خامنه‌ای (۱۹دی۹۹)، باعث شده اکنون کمتر خانواده‌ای در ایران یافت می‌شود که یک چند تن از اعضای خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست نداده و داغدار نباشد. مردمی که می‌بینند «در واکسیناسیون حتی از همسایگان کشورهای عقب‌افتاده‌مان هم عقب‌افتاده‌تریم!» (روزنامهٔ حکومتی آرمان-۱۶ اسفند)،

اما خامنه‌ای باد می‌کارد و طوفان درو خواهد کرد. چرا که یک سال همدستی با ویروس کرونا برای کشتار و زمینگیر کردن مردم ایران جهت مقابله با قیام، چنان نفرت و خشم افزوده‌ای در این جامعه عاصی ذخیره کرده، که مانند سیلی عظیم پشت سد کرونا تا امروز متوقف بوده، اما این سد دیگر یارای نگه‌داشتن این سیل بنیان‌کن را ندارد. چرا که از یک‌سو کرونا به یمن واکسیناسیون در جهان در تمامیت خود رو به‌مهار است و در تحلیل نهایی ایران نیز نمی‌تواند با سیاست‌های آخوندها، به‌صورت جزیره‌ای جدا باقی بماند؛ از سوی دیگر گسترش اعتراضات سراسری اقشار مختلف مردم طی ۳ماه گذشته در شهرهای ایران و قیام بزرگی هم‌چون قیام مردم ستمدیدهٔ بلوچ، نمودهایی از سرریز کردن این سیل سهمگین از سد کروناست. سیلی که وقتی سد کرونا را بشکند و جاری شود، بسا فراتر از قیام آبان ۹۸ تمامی ساختار رژیم جنایت و رذالت آخوندی را در هم خواهد شکست.

این همان وضعیتی است که رهبر مقاومت، مسعود رجوی در پیام (اول فروردین) خود ترسیم کرد: «راستی پشتگرمی خامنه‌ای با این همه دروغ و دغل و حرف‌های پوشال و میان‌تهی به چیست؟ در یک‌کلام به فرصت و نعمت کرونا برای زمینگیر کردن مردم، به کلان تلفات و سپر انسانی برای دور کردن خطر قیام. پس نباید در برابر کرونا تسلیم بشویم. باید روزی نو و فصلی نو در جنگ با هر دو ویروس منحوس کرونا و ولایت آغاز کنیم. نباید تسلیم شد. باید بپا خاست و به هر قیمت شورش و قیام کرد. نباید اجازه داد طلسم کرونا آن‌چنانکه ولایت منحوس می‌خواهد راهبند قیام بشود و مردم را زمینگیر کند. برای همین خامنه‌ای با خرید واکسن از آمریکا و اروپا مخالفت کرد و زحمتکشان را به گفتهٔ خودشان به‌صورت گله‌ای به میدانهای مین کرونا فرستاد. اگر رژیم در سال۹۹ پشتوانه‌ٔ کرونا را نداشت، وضعیت به کلی متفاوت بود. اما در سال۱۴۰۰ چنین فرصت و میدان و پشتوانه‌ای برای خامنه‌ای و رژیمش متصور نیست. شورشگران و قیام‌آفرینان باید پیشی بگیرند»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.