الیوت آبرامز: چهار دلیل برای اعمال فشار حداکثری بر رژیم ایران؛ اتمی، تروریزم، موشکی و نقض حقوق‌ بشر

  • 1400/01/02

الیوت آبرامز

الیوت آبرامز

الیوت آبرامز نماینده ویژه سابق آمریکا برای ایران در مصاحبه‌یی با تلویزیون سی اسپین به‌تاریخ ۲۹ اسفند۹۹ در مورد سیاست دولت بایدن در قبال رژیم ایران گفت: «اگر تحریم‌ها را لغو کنیم دیگر اهرم فشاری برای برنامه موشکی و سوءرفتار رژیم ایران در منطقه نداریم».

آبرامز گفت: به‌ ۴دلیل باید اهرم فشار حداکثری بر رژیم ایران برداشته نشود. اول برنامه اتمی رژیم ایران هست که به‌نظر می‌رسد یک برنامه سلاح اتمی باشد. ما می‌دانیم که آرشیو اتمی اسراییل تمام این اطلاعات سلاح اتمی را به‌دست آورد.

ما دیده‌ایم از جمله در آفریقای جنوبی که وقتی تصمیم به ساخت سلاح اتمی نداشته باشند چه رفتاری می‌کنند مانند زمان ماندلا. در برزیل و آرژانتین هم دیده‌ایم.

اما این رفتاری نیست که ما از رژیم ایران می‌بینیم. اسراری را در برنامه اتمی از حتی آژانس هم مخفی می‌کند، بر غنی‌سازی اورانیوم اصرار می‌ورزد حتی تهدید کرده که تا ۶۰درصد غنی‌سازی می‌کند که تنها برای سلاح اتمی کاربرد دارد.

دوم حمایت رژیم ایران از گروه‌های تروریستی و دخالت‌های در عراق و لبنان و سوریه و یمن را می‌بینید.

سوم برنامه موشکی رژیم ایران

و چهارم سرکوب در داخل و نقض حقوق‌بشر در ایران است. نوامبر ۲۰۱۹ را به یاد داریم که صدها نفر کشته و هزاران نفر به زندان انداخته شدند.

الیوت آبرامز افزود: سیاست ترامپ که فشار حداکثری نام داشت معنایش این بود که ما از رژیم ایران خواسته بودیم کارهایی بکند که نمی‌خواست انجام بدهد. ما فکر کردیم برجام یک توافق پر از نقیصه بود که با غروب اتمی نسبتاً کوتاه به مرور برای رژیم ایران داشتن یک برنامه اتمی را مشروع می‌کرد…

در برابر ۴سال که نه تنها این فشار اعمال می‌شد بلکه این فشار، افزایش هم می‌یافت تا رژیم ایران به پای میز مذاکره بیاید و هدفش رسیدن به یک توافق جامع اتمی بود که حمایت رژیم ایران از گروه‌های تروریستی منطقه و برنامه اتمی و برنامه موشکی را شامل می‌شد…

الیوت آبرامز در رابطه با تصمیم دولت بایدن برای بازگشت به برجام گفت: فکر کنم دو نقیصه عمیق در این سیاست هست و فکر نمی‌کنم جواب داشته باشد.

اول این‌که اگر به برجام بازگردیم و تحریم‌ها را لغو کنیم و رژیم ایران هم متابعت کند، دیگر اهرم فشاری که داریم را نخواهیم داشت تا بر رژیم ایران در رابطه با برنامه موشکی و سوءرفتارش در منطقه فشار وارد کنیم و دیگر حتی نمی‌تواند برجام را طولانی‌تر با غروب اتمی طولانی‌تر و قویتر کرد…

نقیصه دوم این سیاست این است که بایدن مفروض گرفته که رژیم ایران به برجام بازمی گردد و ظریف هم گفته است باز می‌گردد. اما برای من اصلاً روشن نیست که آنها بخواهند به برجام بازگردند…

گامهایی که رژیم ایران در نقض برجام برداشته به سلاح اتمی می‌انجامد و در شرایطی که اگر در یکی از این حملات توسط شبه‌نظامیان تحت حمایت رژیم ایران آمریکایی‌ها کشته شوند این برای دولت دشوار خواهد بود.

آبرامز درباره سرکوب و نقض حقوق بشر در داخل ایران گفت: رژیم ایران برای حفظ قدرت مجبور شده از نیروی قهر استفاده کند و شهروندان خودش را به تعداد قابل توجه بکشد. این رژیم نمی‌تواند یک انتخابات واقعی برگزار کند.

ما در ۱۹نوامبر دیدیم که یک قیام وسیع در بسیاری از بخشهای ایران رخ داد و این در شمال تهران بلکه یک قیام سراسری بود که البته آنها بیرحمانه سرکوب کردند.

کسانی که این رژیم را اداره می‌کنند این تمایلشان برای کشتن جهت در قدرت ماندن را تغییر نداده‌اند.

در محاسباتی که هست یک حلقه مفقوده هست و این مردم ایران است و من امیدوارم که ما و اروپایی‌ها بدانیم که اینها در آنجا هستند و در هر مذاکره و توافقی که با این رژیم می‌شود نباید مردم ایران را تنها بگذاریم و یا فراموش کنیم.

ما برای مردم ایران باید بیش از آنچه می‌کنیم انجام دهیم تا به مردم ایران در مبارزه‌شان و در مقاومتشان و جنگشان برای دموکراسی که برایش چندین دهه است تلاش می‌کنند کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.