رافائل گروسی: آژانس به‌دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر در ایران است

  • 1399/12/24

رافائل گروسی  رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با وبسایت ژاپنی نیکی گفت: غنی‌سازی اورانیوم رژیم ایران به سطح بحرانی نزدیک می‌شود. آژانس به‌دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر در ایران است.

سایت نیکی ژاپن روز یکشنبه ۲۴اسفند نوشت: رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌دنبال شروع مجدد بازرسیهای گسترده از تأسیسات اتمی رژیم ایران است در حالی که این کشور اورانیوم را به سطحی غنی‌سازی می‌کند که به آن اجازه تولید تسلیحات می‌دهد.

رافائل گروسی در مصاحبه با نیکی (ژاپن) روز جمعه ۲۲اسفند گفت: «تولید اورانیوم با سطوح بالاتر غنی‌سازی، رژیم ایران را به سطوحی نزدیک می‌کند که استفاده تولید نظامی آنرا نمی‌توان در نظر نگرفت».

رژیم ایران در ماه ژانویه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت در نظر دارد اورانیوم را تا غلظت ۲۰درصد غنی‌سازی کند و ماه گذشته تبعیت از پروتکل توافق ۲۰۱۵ تهران با قدرتهای بزرگ را که اجازه بازرسیهای سر زده و سایر اقدامات نظارتی را می‌داد، بحال تعلیق درآورد.

سطح ۲۰درصد مهم است زیرا که بعد آن حد، غنی‌سازی اورانیوم به سطح غلظت درجه تسلیحاتی، ساده‌تر می‌شود. گروسی این تعلیق را وضعیت فوق‌العاده خواند.

رئیس دیدبان اتمی سازمان ملل گفت: «اگر بخواهید تضمین معتبری داشته باشید که هیچ انحراف نظامی در کار نباشد «روشن است که شما نیاز به حضور بازرسیهای قاطع دارید».

گروسی گفت: «رژیم ایران کمی کمتر از ۲۰ کیلو گرم اورانیوم ۲۰درصدی دارد اما آنها ۳۰۰۰ کیلو گرم اورانیوم غنی شده تولید شده در سطوح پایین‌تر دارند. لذا این مقدار در حال افزایش است».

این دیپلمات آرژانتینی به نیکی گفت: «آنها توانمندیهایشان را برای غنی‌سازی با وارد کردن عملی تجهیزات بیشتر افزایش می‌دهند».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشورتهای فنی خود با رژیم ایران را در ماه آوریل شروع خواهد کرد. یکی از زمینه‌های تمرکز، حضور ذرات اورانیوم در تأسیسات اعلام نشده است. در این نقطه گروسی گفت پاسخ‌هایی که رژیم ایران تاکنون داده «بلحاظ فنی معتبر نبوده است».

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.