اعتراف روزنامه حکومتی: ۲۰میلیون ایرانی کرونا گرفته‌اند

  • بهداشت و درمان
  • 1399/12/23

کرونا در ایران

کرونا در ایران

روزنامه حکومتی اعتماد به تاریخ ۲۳اسفند در مورد چهارمین موج نظرسنجی‌های پژوهشگاه وزارت به‌اصطلاح ارشاد رژیم که در نیمه بهمن امسال انجام شده است نوشت: «۵۲درصد مردم در حد زیاد و خیلی زیاد نگران مبتلا شدن خود یا خانواده‌شان به این بیماری هستند. ۱۸ درصد گفته‌اند که خودشان مبتلا شده‌اند. این درصد فقط برای افراد بالای ۱۸سال است که حدود ۷۲میلیون نفر هستند. اگر برای کل جمعیت این را محاسبه کنیم احتمالاً ۱۵میلیون نفر در کشور مبتلا شده‌اند. البته عدد واقعی احتمالاً بیش از این است. بنابراین با آخرین ارزیابی‌ها که حدود ۲۰میلیون نفر را مبتلا شده می‌دانند، همخوانی دارد. ۱.۵ درصد اعلام کرده‌اند از اعضای خانواده آنان کسی بر اثر کرونا فوت کرده است. می‌توان گفت که مرگ‌ومیر واقعی کرونا حدود ۱۵۰هزار نفر است که تقریباً ۲.۴ برابر ارقام رسمی است که این نسبت بارها اعلام شده است».

در واقع این روزنامه حکومتی به ابعاد جدیدی از تلفات گسترده انسانی در ایران اشاره می‌کند که آخوندهای حاکم عامدانه آن را لاپوشانی می‌کنند. بر اساس آخرین گزارشات سازمان مجاهدین خلق ایران تا روز جمعه ۲۲اسفند ۱۳۹۹ آمار جانگداز جان‌باختگان کرونا در ۵۱۸شهر از ۲۳۰هزار و ۱۰۰نفر بیشتر است. بنابراین هر چند این روزنامه حکومتی به همه ابعاد مرگ‌ومیر در ایران اشاره‌ای نکرده است اما دست کم نشان می‌دهد که آمار ارائه شده توسط مقامات رژیم یک دروغ بزرگ است.

شیوع گسترده‌تر کرونا با ویروس‌های جهش‌یافته

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «هر فرد ناقل در ویروس کلاسیک ووهان می‌توانست ۱.۲ نفر را مبتلا کند اما این رقم در ویروس انگلیسی ۲.۳ است. به تدریج خوشه‌های جدید ویروس در تهران شکل می‌گیرد و با تلفیق آنها طغیان جدیدی شکل می‌گیرد. هم‌چنین ویروس جهش‌یافته مرگ و میر بالاتری ایجاد می‌کند و مطالعات ما در تهران نیز همین موضوع را نشان می‌دهد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۲اسفند).

توکلی، معاون ستاد کرونا در تهران گفت: «حدودا بین ۲۶۰ تا ۳۰۰ بستری روزانه در بیمارستانهای استان داریم و موارد سرپایی هم بین ۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰نفر هستند. نسبت بستری بیماران در ICU نسبت به گذشته مقداری بیشتر شده است و می‌توان گفت آنهایی که بستری می‌شوند بدحال‌تر هستند. از طرفی درصد بستری افراد زیر ۱۰سال به ۱۱درصد رسیده است؛ در حالی که پیش از این و در ماه‌های قبل این درصد کمتر بود. موارد کرونای جهش‌یافته همان‌گونه که در کشور پخش است، در استان تهران هم مشاهده شده است. مبتلایان به این نوع از ویروس برای دریافت مراقبت بیمارستانی تفاوت چندانی با سایرین ندارند، اما به‌نظر می‌رسد شاید بخشی از افزایش بستری افراد زیر ۱۰سال با کرونای انگلیسی مرتبط باشد» (ایسنا ۲۲اسفند).

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.