نامه ۵سناتور جمهوریخواه به بایدن در مورد مذاکرات با رژیم ایران – اشتباهات گذشته را تکرار نکنید

  • 1399/12/11

سنای آمریکا

سنای آمریکا

سایت سنای آمریکا روز دوشنبه ۱۱ اسفند۹۹ نامه ۵ سناتور جمهوریخواه به بایدن در مورد مذاکرات با رژیم را منتشر کرد. سناتورها ریچ، اینهوف، روبیو، تومی و پورتمن در نامه‌یی به بایدن بر اتفاق‌نظر جهموریخواهان بر سیاست در رابطه با رژیم ایران تأکید کردند.

به گزارش سایت سنای آمریکا، اعضای بلند‌مرتبه سنا جیم ریش از آیداهو از کمیته روابط خارجی، جیم اینهوف از اکلاهما از کمیته نیروهای مسلح، مارکو روبیو از فلوریدا از کمیته اطلاعات سنا، پت تومی از پنسیلوانیا عضو کمیته بانکی سنا و راب پورتمن از اوهایو از کمیته امنیت داخلی امور دولتی با ارسال نامه‌یی برای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در شرایطی که دولت این کشور خواهان ورود به مذاکرات با رژیم ایران است، خط مشی جمهوریخواهان در مورد مقابله مؤثر با چالش مطرح شده توسط رژیم ایران را عنوان کردند:

به‌رغم توافق اولیه در مورد مقابله با رژیم ایران، تغییرات اساسی در سیاست ایالات متحده بین دولتهای جمهوریخواه و دموکرات انسجام آمریکا برای مقابله با چالش رژیم ایران را زیر سؤال می‌برد.

ما از شما می‌خواهیم که به‌دنبال حمایت واقعی دو حزبی در کنگره از سیاست ایالات متحده در مورد رژیم ایران باشید. در غیاب این سیاست، سیاست در قبال ایران بین دو حزب مثل توپ فوتبال دست به دست می‌شود و در تأمین امنیت منافع آمریکا و متحدانمان شکست خواهد خورد.

«رژیم ایران تهدیدی جدی برای امنیت ملی ایالات متحده و امنیت متحدان و شرکای ما در سراسر جهان است.»وقتی دولت شما رویکرد خود را در قبال رژیم ایران توسعه می‌دهد، این فرصت را دارد تا با یک جدول زمانی سنجیده، اجماع اساسی ایجاد کند و اطمینان حاصل کند که هر توافقنامه آینده منافع مهم امنیت ملی ایالات متحده را تأمین می‌کند و از تغییر بعدی در دولت جان سالم به در می‌برد. مردم آمریکا و متحدان و شرکای ما سزاوار این (بالا و پایینی‌ها) نیستند. ما منتظر رایزنی در این مورد بسیار مهم هستیم.»

 

بخشی از ترجمه متن نامه ۵ سناتور جمهوریخواه به بایدن در مورد مذاکرات با رژیم

سایت سنای آمریکا

سایت کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ۲۸فوریه ۲۰۲۱

اشتباهات گذشته را تکرار نکنید:

به‌رغم توافق اولیه در مورد مقابله با رژیم ایران، تغییرات اساسی در سیاست ایالات متحده بین دولتهای جمهوریخواه و دموکرات انسجام آمریکا برای مقابله با چالش رژیم ایران را زیر سؤال می‌برد. ما از شما می‌خواهیم که به‌دنبال حمایت واقعی دو حزبی در کنگره از سیاست ایالات متحده در مورد رژیم ایران باشید. ما از شما می‌خواهیم که به‌طور حقیقی برای سیاست آمریکا در رابطه با رژیم ایران به‌دنبال یک حمایت دو حزبی در کنگره باشید و می‌خواهیم که نظراتمان را برای یک سیاست مناسب و رو به جلو در قبال رژیم ایران نظراتمان را ارائه دهیم. در غیاب این سیاست، سیاست در قبال رژیم ایران بین دو حزب مثل توپ فوتبال دست به دست می‌شود و در تأمین امنیت منافع آمریکا و متحدانمان شکست خواهد خورد.

یکم: ایالات متحده نیازمند یک استراتژی جامع است که تمام ابزارهای قدرت ملی را در خود داشته باشد. سیاست رژیم ایران در دولت شما باید بیش از یک مذاکره هسته‌یی باشد. ما در مورد اهداف استراتژیک سیاست ایالات متحده و ایران به اجماع نیاز داریم و باید منابع را بر این اساس تخصیص دهیم. به به‌طور خاص، ما معتقدیم که هدف استراتژیک ما متوقف کردن جاه‌طلبیهای هسته‌یی رژیم ایران و پایان دادن به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه و فراتر از آن است. برای موفقیت، هر گونه مذاکره با رژیم ایران باید با تلاش برای گسترش توافقنامه آبراهام، اطمینان از بازدارندگی کافی ایالات متحده در منطقه در برابر حملات بعدی، ادامه ایجاد شرکای بالقوه برای مقابله با تهدید رژیم ایران، حمایت از اصلاحاتی که حاکمیت منطقه را تقویت می‌کند، و تلاش برای یافتن ترتیبات امنیتی چند جانبه که حول شرکای همفکر ساخته شده است.

دوم، ایالات متحده نباید به برنامه جامع اقدام مشترک ۲۰۱۵ برجام بپیوندد. برجام هم‌چنان دارای ابهامات و مشکلات، از جمله زمانبندیهای مطلق، علاوه بر منع استفاده از سلاحهای متعارف و ممنوعیتهای موشکهای بالستیک است. توافق اصلی شامل «روز انتقال»در سال۲۰۲۳ و»روز خاتمه» در سال۲۰۲۵ بود. این تاریخهای مطلق لغو تحریم‌ها را برای رژیم ایران فراهم می‌کند، به سازمان ملل متحد (سازمان ملل) اختیار می‌دهد که محدودیتهای موشکی را بردارد و سرانجام سازمان ملل متحد از هر گونه مسئولیت در مورد برنامه هسته‌یی ایران تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بری می‌کند. این مهلت‌ها در توافق اولیه بسیار کوتاه و اکنون غیرواقعی هستند. هر توافقنامه‌ای در آینده باید حاوی این ممنوعیتها باشد و اطمینان حاصل کند که آنها به اندازه کافی طولانی هستند که تضمین کند رژیم ایران از این ابزار برای تهدید همسایگان خود استفاده نخواهد کرد.

سوم، دامنه هر توافقنامه‌ای با رژیم ایران باید به طیف گسترده‌یی از رفتارهای ایران شامل تروریسم منطقه‌ای، موشکهای بالستیک و بازداشت اتباع ایالات متحده بپردازد. جای تعجب نیست که نیروهای نیابتی رژیم ایران از جنایات مداوم اسد در سوریه حمایت می‌کنند، به سربازان و دیپلماتهای ما در عراق حمله می‌کنند، لبنان را تا مرز فروپاشی سوق داده‌اند، شرکای اسراییلی و خلیج‌فارس را تهدید می‌کنند و در بزرگترین فاجعه انسانی جهان در یمن شرکت می‌کنند. نمی‌توان انکار کرد که کمپین «فشار حداکثر»، برای فعالیت‌های بدخیم ایران هزینه‌ای را به این کشور تحمیل کرده است و اکنون به دولت شما اهرمی برای دستیابی به یک معامله بهتر با ایران ارائه می‌دهد.

ما می‌دانیم که نمی‌توان به رژیم ایران در عمل به تعهداتش اعتماد کرد. برنامه‌های دولت شما برای مقابله با موشکهای بالستیک و تروریسم منطقه‌یی در توافقنامه‌های بعدی، تکرار اشتباهات برجام است که توافقاتی که قولشان گرفته شد در عمل شکست خورد. به‌علاوه، اگر ایالات متحده در ازای تعهدات مرتبط با برنامه هسته‌یی رژیم ایران تخفیف مالی ایجاد کند، بعید است که ایالات متحده از اهرم کافی برای توافقنامه‌های بعدی برخوردار باشد. به‌طور همزمان باید به این مسائل پرداخته شود.

چهارم، ایالات متحده نباید فوریتهای ساختگی یا ضرب‌الاجلها را رعایت کند، بلکه باید یک رویکرد سنجیده و حساب شده با رژیم ایران اتخاذ کند. پیشرفتهای هسته‌یی اخیر رژیم ایران و انتخابات در پیش روی رژیم به‌عنوان دلایلی برای اقدام سریع مطرح می‌شود. ما نباید با عجله در پذیرش توافق ناقص دیگری، عدم رعایت تعهدات هسته‌یی ایران را به همان اندازه که هشدار دهنده است، پاداش دهیم. به همین ترتیب، صرف‌نظر از نتیجه انتخابات، هر توافقی از آخوندها عبور می‌کند. یک رویکرد سنجیده، همراه با اجماع سازگار، سرعت عمل را تعیین‌تکلیف می‌کند.

پنجم، دولت بایدن باید در مشاوره‌های گسترده و رسمی با کنگره، اسراییل و شرکای ما در خلیج‌فارس شرکت کند. تأیید کنگره این اطمینان را می‌دهد که توافق آینده در طول دولتهایی که می‌آیند پابرجا می‌ماند. عدم موفقیت دولت اوباما در حصول اطمینان از اجماع دو حزبی در تأیید برجام، معامله را دوره ریاست‌جمهوری یک جمهوری خواه محکوم به شکست کرد. در جبهه منطقه‌ای، دیدگاههای اسراییل و کشورهای خلیج‌فارس باید در مرکز رویکرد دولت باشد و دولت باید نگرانی‌های واقعی کسانی را که در زیر سایه تهدید رژیم ایران زندگی می‌کنند، در نظر بگیرد. در همه این موارد، مشاوره‌ها باید بیش از یک کار سطحی باشد. آنها باید رسمی، گسترده و پاسخگوی کسانی که منافعشان با ما مشترک است باشند. رایزنیهای کنگره تاکنون این استاندارد را نداشته‌اند. و ما همیشه باید به‌خاطر داشته باشیم که بدون در نظر گرفتن آنچه ما یا هر ملت دیگری انجام می‌دهیم، اسراییل درک خودش را از تهدید دارد و با وجود این هر توافقی که طرفهای دیگر، از جمله آمریکا به آن برسند، او را به سمت تصمیمی می‌کشاند در رابطه با رژیم ایران متناسب با حفاظتش باشد.

ششم، تحت هیچ شرایطی ایالات متحده نباید به‌عنوان پیش‌شرط مذاکرات موافقت خود را با هر گونه تخفیف مالی از جمله تخفیف تحریم‌ها یا تلاش برای تسهیل انجماد وجوه ایران در سایر کشورها، اعلام کند. کمکهای برجام درس های سختی راجع به اولویتهای هزینه‌های ایران به ما آموخت. به‌رغم وعده‌هایی که رژیم برای رفع مشکلات اقتصادی خود از تخفیفهای تحریم‌ها استفاده می‌کند، رژیم در عوض بودجه‌یی را به بودجه دفاعی خود و تأمین نیروهای نیابتی‌اش در منطقه اختصاص داد. تخفیف تحریم‌ها به جای تقویت اعتدال، فعالیت بدخیم رژیم ایران را تقویت کرد. علاوه بر این، رژیم به سرکوب وحشیانه مردم ایران ادامه داده است.

لازم به ذکر است که رژیم ایران شروع به آزمایش دولت شما و عقب‌راندن مرز سرخ‌ها کرده‌اند تا تحمل شما را در مورد خباثت‌شان بررسی کند. روز دوشنبه، ۱۵فوریه، رژیم باعث پرتاب ۱۴موشک علیه تأسیسات ایالات متحده در عراق شد که باعث کشته شدن یک پیمانکار و جراحت شدید آمریکایی‌ها شد. سه روز بعد، در تاریخ ۱۸فوریه، دولت شما اعلام کرد که با رژیم ایران مذاکره خواهد کرد. در مقابل، آخوندها اعلام کردند که در ۲۲فوریه غنی‌سازی را افزایش می‌دهند و در ۲۳فوریه اعلام کردند که بازرسیهای زود هنگام توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ممنوع می‌کنند. واضح است که این برای آزمایش دولت شماست. رژیم ایران تهدیدی جدی برای امنیت ملی ایالات متحده و امنیت متحدان و شرکای‌مان در سراسر جهان است. همان‌طور که دولت شما رویکرد خود را در قبال رژیم ایران توسعه می‌دهد، فرصتی است تا پایه‌گذاری یک جدول زمانی سنجیده، ایجاد یک اجماع اساسی و حصول اطمینان از این‌که هر توافقنامه‌ای در آینده منافع حیاتی امنیت ملی ایالات متحده را برطرف در نظر می‌گیرد و دستخوش تغییر در دولت بعدی نمی‌شود. مردم آمریکا و متحدان و شرکای ما سزاوار کمتر از این نیستند. ما مشتاقانه منتظر مشاوره در این مورد بسیار مهم هستیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.