نمودهای فوران آتشفشان

  • 1399/12/07

سخن روز

سخن روز

پس از شورش قهرمانانهٔ پنجم اسفند مردم سراوان، کماکان سیستان و بلوچستان در تب و تاب است. اکنون آتش خیزش و قیام نه تنها به مناطق اطراف سراوان مانند «سوران» و به خاش… بلکه از یک‌طرف به ۳۰۰کیلومتر آن‌سوتر به زاهدان مرکز استان و از طرف دیگر به ایرانشهر سرایت کرده است

و جوانان شورشگر زاهدان، ایرانشهر، خاش، کریم‌آباد، شیر آباد و قلعه بید و دیگر مناطق سیستان و بلوچستان به‌پا خاسته‌اند.

جوانان سرجنگل زاهدان با حمله به پایگاه سپاه با پاسداران وحشت‌زده درگیر شدند. شلیک پاسداران و درخواست نیروی کمکی آنها هم فایده نکرد و پایگاه سپاه توسط مردم تسخیر شد. مردم هم‌چنین جاده کورین زاهدان را بستند و پایگاه سپاه در کورین را تسخیر کردند و با ورود به‌پایگاه خودروی پاسداران را منهدم کردند. پاسداران از ترس به‌پشت بام پایگاه پناه بردند و شروع به‌تیراندازی به‌سمت مردم کردند؛ اما به‌رغم تیراندازیهای ممتد مزدوران، جوانان ایستادگی کرده و پایگاه را ترک نکردند. همزمان مردم روستای شورو از توابع کورین، پاسگاه این روستا را به تصرف خود درآوردند.

در زاهدان درگیری‌ها تا بامداد ۷اسفند ادامه داشت و پاسداران وحشت‌زده به‌صورت کور به هر سو شلیک می‌کردند، اما جوانان با برافروختن آتش‌های بزرگ، مسیر نیروهای سرکوبگر را بستند و آنها را کلافه کردند.

علاوه بر این، مردم در شهرهای زاهدان و ایرانشهر در حمایت از خیزش آتشین جوانان، اعتصاب کرده‌اند و کسبه و بازاریان مغازه‌های خود را بسته‌اند.

رژیم که در استیصال کامل نتوانست به‌رغم شلیک و کشتار و به میدان آوردن زرهی، قیام را مهار کند، دست به قطع اینترنت زد و برای ایجاد رعب، هلیکوپترها را بر فراز زاهدان به پرواز در آورد.

این آتش همه را می‌سوزاند؛ از اصول‌گرا تا اصلاح‌طلب!

شدت و گسترش خیزش سیستان و بلوچستان به حدی است که فرماندار وحشت‌زدهٔ رژیم در زاهدان اعتراف کرد جوانان «با سلاح سبک و نارنجک‌انداز به پاسگاه کورین و قلعه‌بید حمله کردند». در این حمله یک تن از نیروهای انتظامی کشته شد.

استاندار مفلوک سیستان و بلوچستان هم سراسیمه به صحنه آمد و در توجیه شلیک به مردم و کشتار آنها گفت: «در کجای دنیا به مقرهای نظامی و دولتی و حکومتی حمله می‌شود و حاکمیت اجازه می‌دهد تیری شلیک نشود؟!»؛ آنگاه با اشارهٔ ضمنی به جبهه برانداز که خیزش سیستان و بلوچستان شراره‌یی از آتش خشم سراسر مردم ایران است، گفت: «دشمنان نظام درصدد به‌خطر انداختن امنیت سیستان و بلوچستان هستند و به‌خاطر این هدف دست به‌هر کاری می‌زنند… باید جوانان خود را مراقبت کنیم که وارد بازی دشمن نشوند»؛ وی با اشاره به تهور جوانان شورشی و شدت خشم و خروش مردم گفت: «اکنون در فضایی هستیم که عقلانیت حاکم نیست، بلکه احساسات و هیجان غلبه دارد، باید هوشیار باشیم»؛ سپس به سردمداران و ایادی نظام تکه‌تکه آخوندی که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگر به جان هم افتاده‌اند، هشدار داد «اگر خدای نکرده اتفاق ناخوشایندی بیفتد، خشک و‌تر، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب و (همهٔ) مسئولان با هم می‌سوزند؛ دشمن در حال آتش‌افروزی است!» (موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان -۷ اسفند۹۹).

ویژگی‌های خیزش سیستان و بلوچستان

در قیام مردم دلیر بلوچ، ویژگیهای برجسته‌یی آشکار شد و واقعیتهای مهمی از وضعیت کنونی جامعه ایرانی مهر اثبات خورد.

۱- بار دیگر پتانسیل انفجاری جامعه ایران به منصهٔ ظهور رسید و همه به چشم دیدند که چگونه با یک جرقه، در زمانی کوتاه حریقی بزرگ درمی‌گیرد.

۲- رادیکالیسم این خیزش به حدی بود که برخلاف رویه‌های معمول که اعتراضات ابتدا با تجمع و شعار شروع می‌شود، این بار از همان ابتدا، حرکت اعتراضی مردم با حمله به پایگاههای سپاه و مراکز حکومتی آغاز شد.

۳- ورود عنصر سلاح و جوانان مسلح در ابعاد گسترده که باعث وحشت و درماندگی نیروهای سرکوبگر و تسخیر چندین پایگاه آنها به‌دست مردم شد.

۴- سرعت گسترش و سرایت آتش اعتراض و خیزش به شهرها و مناطق دیگر بسیار چشمگیر بود.

۵-حمایت گستردهٔ مردمی و اعتصابات اقشار مختلف مردم در پشتیبانی از خیزش، چتر ضروری اجتماعی خیزش‌ها را مهیا کرد.

۶- پوسیدگی و ناتوانی نیروهای سرکوبگر رژیم به تصویر کشیده شد. بار دیگر روشن شد نیروهای سرکوبگر محلی توان مهار خیزش شهرها را ندارند و رژیم مجبور است نیروی سرکوبگر را از شهرهای دیگر گسیل کند. امری که بیانگر بحران نیرویی رژیم است.

خیزش مردم و جوانان سیستان و بلوچستان، نمودی از انفجار عظیم در تقدیر سراسر ایران است. قیامی که ریش و ریشهٔ آخوندهای ستمگر و غارتگر را خواهد سوزاند و فردایی روشن و برپایی ایرانی آزاد و دموکراتیک و آباد و فارغ از هر گونه تبعیض و ستم را به تمامی مردم ایران، نوید می‌دهد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.