ند پرایس: هدف ما طولانی‌مدت‌تر کردن و تقویت ضمایم توافق برجام و پرداختن به فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران است

  • 1399/12/08

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس در کنفرانس مطبوعاتی روز ۷اسفند به خبرنگاران گفت: «در صورت رسیدن به توافق، سپس ما از آنجا برای طولانی‌مدت‌تر کردن و تقویت ضمایم این توافق اقدام می‌کنیم و خواهیم دید که این کف است نه سقف. توافقاتی که بعد از آن به سایر فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران می‌پردازد که ما در مورد آنها با متحدان و شرکای نزدیکمان مذاکره می‌کنیم».

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در پاسخ به سؤالی گفت: «بگذارید شفاف بگویم. تهران تحت فشار قابل ملاحظه تحریم آمریکا و فراتر از آن قرار دارد. من دیروز گفتم که برای ما چالش هسته‌یی رژیم ایران فوری است. من درباره پیوستن فوری آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک صحبت نمی‌کنم بلکه این کار برای ما مثل یک تاکتیک است تا به هدف استراتژیک دست‌یابیم. هدف این است که مطمئن شویم رژیم ایران هرگز نتواند تحت هیچ شرایطی به سلاح هسته‌یی دست یابد».

پرایس افزود: بایدن چه در مقام رئیس‌جمهوری و چه پیش‌تر به‌عنوان کاندیدا این موضوع را به صراحت گفته بود. او تأکید کرد که راه مؤثر در این زمینه، دیپلماسی است. به همین دلیل است که ما راه تاکتیکی را روی میز قرار دادیم که «پیروی در برابر پیروی» است، یعنی اگر رژیم ایران به‌طور کامل به تعهدات خود در قالب برجام عمل کند، آمریکا نیز آماده خواهد بود که اقدامی مشابه انجام بدهد. بنابراین ما به‌خاطر منافعی که در خطر است روی این چالش متمرکز هستیم.

البته این منافع خیلی روشن هستند. ایران از توافق اتمی فاصله گرفته است و برنامه اتمیش را پیشرفته کرده است به شیوه‌یی که در زمانی که در متابعت کامل بود غیرممکن بود. ما راجع به این می‌توانیم به شیوه‌های مختلف صحبت کنیم. من راجع به این در اینجا به‌لحاظ زمان گریز اتمی صحبت کرده‌ام که زمانی است که ایران برای توسعه مواد قابل انشقاق (شکاف‌پذیر) مکفی برای سلاح اتمی در صورتی که تصمیم به ساخت سلاح اتمی بگیرد داشته باشد.

وقتی که ایران در متابعت کامل با برجام بود این زمان گریز ۱۲ماه بود و این زمان مطابق برجام طولانی‌تر بود. طی مدت چند ماه قبل از این‌که آن توافق عملی شود در ۲۶ژانویه در روز اجرایی.

ند پرایس درباره حمله به خاک عربستان گفت: عربستان یک شریک کلیدی ما در بسیاری از اولویتهاست. ما البته خیلی روشن بوده‌ایم که ما حملات به خاک عربستان که از یمن ناشی شده‌اند و توسط تروریستهای حوثی بوده را محکوم می‌کنیم. ما کماکان در کنار شرکای عربستانی‌مان می‌ایستیم که از خودشان نسبت به این حملات ظالمانه دفاع می‌کنند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.