گزارشگر سازمان ملل: رژیم ایران با سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی وجوه گوناگونی از حقوق‌بشر را نقض کرده است

  • 1399/12/06

اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل

اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل

اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراقانونی، روز سه‌شنبه پنجم اسفند در یک گزارش ۴۵صفحه‌ای پیرامون ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط رژیم ایران نوشت: «رژیم ایران با سرنگون کردن هواپیما اوکراینی و ابهام‌آفرینی پس از آن وجوه گوناگونی از حقوق‌بشر را نقض کرده است».
وی در این گزارش مفصل با توجه به بررسیهای به‌عمل آمده نوشت: «اگر گزارش جمهوری اسلامی ایران را مبنا قرار دهیم، بسیاری از سؤال‌های ابتدایی پاسخ نخواهند گرفت و سیر وقایع روشن نخواهند شد. بدون ارائه پاسخ، سوءظن‌هایی از قبیل این‌که غیرنظامیان به عمد هدف قرار گرفته‌اند، هم‌چنان سر جای خودش باقی‌ خواهند ماند».

 

اگنس کالامار در گزارش خود با اعلام این‌که ایران گزارشی صحیح و صادقانه درباره این رویداد ارائه نداده است اضافه می‌کند «مقامات حکومت ایران خانواده‌های قربانیان را با تهدید به برنگرداندن بقایای عزیزانشان وادار به حمایت علنی از حکومت کردند و در روند مراسم‌های خاکسپاری دخالت کردند که این شامل جلوگیری ‌از برگزاری مراسم خاکسپاری خصوصی و در برخی موارد اصرار برای دفن قربانیان در بخش شهدای گورستان، بدون اجازه یا حضور خانواده‌هایشان می‌شد».

 

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی پیرامون سخنان اگنس کالامار که در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو بیان شد نوشت: «اگنس کالامار درباره گزارش خود به خبرنگاران گفته است، مسأله بسیار نگران‌کننده این است که توضیحات مقامات ایران در خصوص اشتباه یا اشتباهات صورت گرفته با هم جور در نمی‌آید. توضیحات مقامات ایرانی در خصوص وقایع سرنگونی این هواپیما مملو از تناقض است. این توضیحات با واقعیت‌ها، ارزیابی‌های فنی بسیاری از کارشناسان، مغایرت دارند.
اگنس کالامار در ادامه گفت،رژیم ایران چرا دروغ می‌گوید؟ زیرا راه دیگری برایش وجود ندارد».

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.