رویترز: نگرانی مشترک وزیران خارجه سه کشور اروپایی و آمریکا درباره اقدامات رژیم ایران + بیانیه مشترک

  • 1399/11/30

وزیران خارجه سه کشور اروپایی و آمریکا

وزیران خارجه سه کشور اروپایی و آمریکا

خبرگزاری رویترز درباره گفتگوی سه کشور اروپایی و آمریکا درباره برجام امروز پنجشنبه ۳۰بهمن نوشت: انگلستان می‌گوید، وزیران خارجه سه کشور اروپایی و آمریکا نگرانی مشترک خود در رابطه با اقدامات رژیم ایران جهت تولید غنی‌سازی اورانیوم ۲۰درصد و فلز اورانیوم را ابراز کردند.

بیانیه مشترک وزاری خارجه آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا:

سایت وزارت‌خارجه آلمان ۳۰بهمن۹۹: 

… در رابطه با ایران، آمریکا و کشورهای E۳ در پایه‌یی‌ترین منفعت امنیتی خود اشتراک نظر دارند. این‌که رژیم بر پیمان عدم تکثیر سلاحهای هسته‌یی بماند و اطمینان حاصل شود که ایران هرگز به سلاح هسته‌یی دست پیدا نمی‌کند…

کشورهای E۳ از تمایل آمریکا به بازگشت به راه‌حلهای دیپلماتیک در مورد ایران استقبال می‌کنند…

کشورهای E۳ و آمریکا بر هدف مشترکشان مبنی بر بازگشت ایران به پیروی کامل از تعهدات برجامی‌اش تأکید کردند. بلینکن این سخنان پرزیدنت بایدن را مجدداً تکرار کرد: «اگر ایران تعهدات برجامی‌اش را مجدداً به‌طور کامل برآورده کند، آمریکا نیز در همان سطح انجام خواهد داد. آمریکا آماده است که وارد مذکرات مناسب و شایسته‌ای با ایران بشود».

در همین رابطه کشورهای E۳ و آمریکا از ایران می‌خواهند انجام اقدامات جدید را متوقف کند، به‌خصوص در زمینه توقف پروتکل‌های الحاقی و ایجاد هر گونه محدودیت برای بازرسان آژانس. کشورهای E۳ و آمریکا به اتفاق تأکید کردند که تصمیم برای محدود کردن دسترسی آژانس بسیار خطرناک است…

آنها از ایران خواستند که به عواقب چنین اقدامات مخاطره انگیزی فکر کند، به‌خصوص الآن که فرصت جدیدی برای گفتگوهای دیپلماتیک به‌وجود آمده است.

کشورهای E۳ و آمریکا نگرانی مشترک خود را در مورد اقدامات اخیر ایران مبنی بر تولید اورانیوم ۲۰% و هم‌چنین فلز اورانیوم ابراز داشتند. هیچگونه توجیهی برای استفاده‌های غیرنظامی از چنین اقداماتی معتبر نیست. کارخانه اورانیوم سازی یک گام جدی برای توسعه سلاحهای هسته‌یی است.

(در قسمت دیگری از این بیانه تمایل کشورهای اروپایی و آمریکایی برای برگشت به برجام به‌منظور تقویت و زماندار کردن آن و به بررسی نگرانی‌های امنیتی بیشتر این کشورها پیرامون برنامه‌های موشکی و فعالیت‌های منطقه‌یی رژیم اشاره شده است.)

وزرا هم‌چنین از رژیم ایران خواستند شهروندان کشورهای متبوعشان را که به‌طور خودسرانه زندانی کرده آزاد کند و آنها را به خانواده‌هایشان برگرداند. آنها هم‌چنین نگرانی شدید خود را از نقض جدی حقوق‌بشر جاری در ایران ابراز داشتند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.