بررسی راه‌کارهای پایان دادن به گروگانگیری رژیم ایران با حضور سه گروگان سابق

  • 1399/11/26

بری روزن، نزار زکا،  ژیو وانگ

بری روزن، نزار زکا، ژیو وانگ

روز جمعه ۲۴بهمن بری روزن، گروگان سابق در زمان حمله به سفارت آمریکا در تهران، نزار زکا، شهروند لبنانی و مقیم دائم آمریکا، و ژیو وانگ، محقق دانشگاه پرینستون، که هر دو در سال‌های اخیر از ایران آزاد شدند، طی جلسه‌یی در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن با هدف بررسی راههای پایان دادن به گروگان‌گیری، آزادسازی گروگانهای فعلی، و نحوه مذاکره با رژیم ایران شرکت کردند.

بری روزن در این جلسه در پاسخ به این‌که پرسش که چطور باید با گروگان‌گیری مقابله کرد گفت: «به نظر من نیاز است توافقی بین‌المللی میان آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها وجود داشته باشد که بگوید آنها هیچ‌گونه مذاکرات یا توافقی با رژیم ایران را – حتی اگر امکان رسیدن به توافق هسته‌یی وجود داشته باشد – نخواهند پذیرفت، تا زمانی که رژیم ایران تمامی گروگانها را آزاد کرده و هر گونه گروگان‌گیری را برای همیشه پایان دهد».

نزار زکا در پاسخ به این پرسش گفت: «سه نکته داریم که امیدواریم دولت فعلی آمریکا در مسأله گروگانها آنها را مدنظر قرار دهد: اول، با رژیم ایران هیچ‌گونه مذاکره‌ای نشود و هیچ مذاکره‌ای شروع نشود مگر این‌که تمامی گروگانها آزاد شده باشند. دلیلش این است که به‌محض این‌که سر میز مذاکره با رژیم ایران می‌نشینید، همین یک بُرد برای رژیم ایران است و تا وقتی که آنها گروگان دارند، نباید گذاشت آنها بُردی کسب کنند. دوم، در جریان مذاکرات که پروسه‌یی بی‌پایان با رژیم ایران است اگر هر گونه گروگانی گرفته شود، مذاکرات باید درجا قطع شود. و سوم، در صورت رسیدن به توافق و بعد از امضای آن، باید بندی برای بازگشت فوری تمامی اقدامات تنبیهی در صورتی که بار دیگر گروگان گرفته شود، وجود داشته باشد. و این راهی است که ما می‌خواهیم این الگوی گروگان‌گیری را که رژیم ایران از زمان انقلاب اجرا کرده است، متوقف کنیم».

ژیو وانگ که پس از امضای توافق هسته‌یی موسوم به برجام به ایران رفت و دستگیر شد گفت: «به نظرم بسیار مهم است که آمریکا و جامعه جهانی گردهم آمده و مکانیسمی پیدا کنند که گروگان‌گیر‌ها، به‌ویژه گروگان‌گیران مورد حمایت حکومت‌ها را پاسخگو کند. تا وقتی سازوکاری برای پاسخگو کردن آنها نداشته باشیم، نمی‌توانیم آن را متوقف کنیم». (باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن جمعه ۲۴بهمن).

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.