عربستان خواستار شرکت در هر گونه مذاکرۀ بین‌المللی با رژیم ایران شد

  • 1399/11/21

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان

فیصل بن فرحان، وزیر خارجهٔ عربستان سعودی، در نشست اضطراری اتحادیهٔ عرب که در قاهره برگزار شد ایران اتمی را تهدیدی علیه خاورمیانه خواند و گفت: «توسعهٔ برنامهٔ اتمی و موشک‌های بالستیکی رژیم ایران موجودیت کل خاورمیانه را به خطر می‌اندازد».

وی افزود: «یکی از خطرناک‌ترین تهدیدهایی که منطقهٔ ما با آن روبه‌رو است نقض مداوم قوانین، منشورها و هنجارهای بین‌المللی از سوی رژیم ایران است که امنیت و ثبات کشورهای ما را دائماً تهدید و در امور داخلی آنها دخالت می‌کند و با حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در بسیاری از کشورهای عرب آشوب و انشقاق و ویرانی به بار می‌آورد». (رادیو فرانسه)

سایت وزارت‌خارجه فرانسه روز ۱۸بهمن سخنان رئیس‌جمهور این کشور در روز پنجشنبه ۱۶بهمن در شورای آتلانتیک درباره ضرورت مذاکره اتمی با رژیم به‌خاطر نزدیک شدن رژیم به بمب هسته‌یی و پرداختن به موشکهای بالستیک و ثبات منطقه را منتشر کرد.

امانوئل ماکرون در گفتگویی با این بنیاد فکری در مورد مذاکرات اتمی با رژیم آخوندی گفت: «من معتقدم که ما باید مذاکره جدیدی را با رژیم ایران به سرانجام برسانیم و رئیس‌جمهور بایدن نقشی اساسی دارد، نخست به این دلیل که آنها رژیم ایران اکنون نسبت به قبل از امضای برجام در ژوئیه ۲۰۱۵ به بمب هسته‌یی بسیار نزدیکتر است؛ دوم، به این خاطر که ما باید به موشکهای بالستیک نیز بپردازیم و سوم این‌که ما باید به ثبات منطقه هم بپردازیم و باید راهی پیدا کنیم که در این بحثها عربستان سعودی و اسراییل را درگیر کنیم، زیرا آنها از شرکای اصلی منطقه هستند».

رئیس‌جمهور فرانسه تأکید کرد: «این دستور کار جامع اکنون باید مورد مذاکره قرار گیرد اما حل این مشکل بدون اطمینان از این‌که همه کشورها با این دستور کار جدید موافقت کنند غیرممکن است».

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.