دیوید آلبرایت: لغو تحریم‌های رژیم ایران یک کار خطرناک است

  • 1399/11/19

دیوید آلبرایت

دیوید آلبرایت

دیوید آلبرایت رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی روز ۱۷بهمن در مصاحبه‌یی درباره برنامه اتمی رژیم آخوندی گفت: «لغو تحریم‌ها یک کار خطرناک است و در واقع در جلوگیری از کسب سلاح اتمی توسط رژیم ایران یک گزینه ناکارآمد است».

وی افزود: «فکر نمی‌کنم صرف این‌که ما به برجام بپیوندیم بتوانیم به برنامه تسلیحات اتمی این رژیم هم بپردازیم. این به تنهایی کافی نیست… عجله در پیوستن مجدد به برجام موجب تضعیف تلاش آژانس اتمی می‌شود. ساده‌اندیشانه است انتظار داشته باشیم با لغو تحریم‌ها، رژیم ایران تمدید قابل توجه غروب اتمی را مورد مذاکره قرار بدهد، محدودیت‌هایی را بر برنامه موشک بالستیک‌اش بپذیرد یا فعالیت‌های منطقه‌یی‌اش را مهار کند».

دیوید آلبرایت بنیانگذار و رئیس مؤسسه علوم و مطالعات بین‌المللی و از بازرسان آژانس اتمی در مصاحبه‌یی که در سایت اودیو بوم روز جمعه ۱۹دی منتشر شده است، در پاسخ به سوال «زمان تا اتمی شدن برای هسته‌یی رژیم ایران چگونه است؟» گفت: «زمان آن است که چگونه باید با رژیم ایران برخورد کرد و بتوان به توافقی رسید که به تهدیدات از طرف این رژیم می‌پردازد.»

دیوید آلبرایت افزود: «در رابطه با ساختن بمب اتمی، رژیم ایران در حال حاضر برنامه‌یی ندارد که تسلیحات اتمی درست کند اما مطمئناً برنامه‌اش را دارد که برای اینکار آمادگی کسب کند. فکر می‌کنم آنها قبلش نیاز دارند یک تست اتمی کنند تا به سلاح اتمی برسند. در این نقطه زمانی آنها احتمالاً یک تست زیرزمینی اتمی ظرف ۶ تا ۹ماه انجام بدهند که کل خاورمیانه را شوکه خواهد کرد. بنابراین فکر می‌کنم تهدیدی که از طرف ایران هست کاملاً قابل توجه است، اما در عین‌حال فکر کنم مردم باید دقت کنند بازگشت به این توافق شاید بدترین کاری هست که می‌شود کرد».

سوال – ترور فخریزاده که گمان می‌رود رئیس برنامه مخفی اتمی ایران بوده، اهمیت این نقش او و این‌که فقدان او در صحنه فعلی چه تاثیری بر ابعاد نظامی برنامه اتمی دارد آیا این باعث نشده که خیلی از مغزها در این رابطه کنار بکشند؟

دیوید آلبرایت گفت: «بعد از این‌که او کشته شد من با خیلی‌ها صحبت کردم… آنها او را پدر برنامه اتمی ایران توصیف می‌کنند که جالب است که او تقریباً نامریی بوده است تا این‌که کشته شد.

فکر می‌کنم یکی از نکاتی که در مصاحبه‌ها معلوم شد او کسی بود که از سالهای ۱۹۰۰ این برنامه را سرپرستی کرده است در حالی‌که خودش پشت صحنه بود.

هر موقع که چنین کسی را از دست می‌دهید عواقبی دارد، او ویژگیها مدیریتی داشت، چون در ایران کمبود چنین مدیریتی هست که دستگاه را متحد نگهدارد و بنابراین فکر کنم فقدان فخریزاده قابل توجه است».

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.