تیئو فرانکن: اسدالله اسدی مظنون به ترور در سلول بلژیک، یک جاسوس ارشد از آب در آمد

  • 1399/11/15

توئیت تیئو فرانکن شهردار و نماینده پارلمان و وزیر سابق پناهندگی و مهاجرت بلژیک

توئیت تیئو فرانکن شهردار و نماینده پارلمان و وزیر سابق پناهندگی و مهاجرت بلژیک

تیئو فرانکن شهردار و نماینده پارلمان و وزیر سابق پناهندگی و مهاجرت بلژیک، روز ۱۴بهمن با اشاره به مقاله‌یی در وبسایت vrt NWS در پیام توئیتری درباره دیپلمات تروریست رژیم آخوندی نوشت: ایرانی مظنون [اسدالله اسدی] به ترور در سلول بلژیک، یک جاسوس ارشد از آب درآمد.

روز گذشته ۴۰نماینده مجمع پارلمانی شورای اروپا و مجالس قانونگذاری ۲۱کشور در نامه‌یی به ریک دایمز ریاست مجمع، شارل میشل پرزیدنت اتحادیه اروپا و جوزپ بورل نماینده عالی در سیاست خارجی و امنیت نوشتند:

در اول ژوئیه ۲۰۱۸ در یک عملیات مشترک توسط پلیس، دادگستری و سرویسهای امنیتی کشورهای آلمان، فرانسه و بلژیک، پلیس آلمان اسدالله اسدی، دیپلمات شاغل در سفارت رژیم ایران در وین را دستگیر کرد.

تحقیقات نشان داد که اسدی به‌عنوان یک مأمور ارشد وزارت اطلاعات رژیم ایران در حال اجرای طرح حمله به گردهمایی سالانه شورای ملی مقاومت ایران در ویلپنت پاریس، با حضور ۱۰۰هزار نفر بود.

او می‌خواست این طرح را به همراه سه مأمور دیگر وزارت اطلاعات (امیر سعدونی، همسرش نسیمه نعامی و مهرداد عارفانی) که پناهندگی دریافت کرده بودند و بعداً در بلژیک ناسیونالیته گرفته بودند اجرا کنند.

در حالی‌که خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران هدف اصلی این حمله بود، در این گردهمایی شخصیتهای سیاسی بین‌المللی، هیأتهای پارلمانی و شخصیتهایی از اروپا و سراسر جهان حضور داشتند.

در صورت موفقیت، این بزرگترین حمله تروریستی در خاک اروپا و در اساس یک قتل‌عام می‌بود.

سرویس امنیت ملی بلژیک در فوریه ۲۰۲۰ گزارش داد این حمله توسط رژیم ایران طراحی شده و یک ابتکارعمل شخصی اسدی نبوده است. سرویس امنیت بلژیک هم‌چنین گفت اسدالله اسدی یک افسر وزارت اطلاعات رژیم ایران است که تحت پوشش دیپلماتیک در سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین پایتخت اتریش کار می‌کند.

سرویس امنیت ملی بلژیک در گزارشی دیگری اظهار داشت که اسدی دستگاه حاوی مواد منفجره را در یک پرواز تجاری از ایران به اتریش حمل کرده و مواد منفجره را دو روز قبل از حمله به امیر سعدونی و نسیمه نعامی تحویل داد.

روزنامه بلژیکی لالیبر در شماره ۱۲بهمن خود به پرونده اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم آخوندی و ۳تن از مزدوران جنایتکار همدست او پرداخت که قرار است روز پنجشنبه ۱۶بهمن حکم آن صادر شود.

این روزنامه بلژیکی نوشت: اسدالله اسدی، متهم پرونده، خیلی مسافرت می‌کرد. یک دفترچه سیمی ۲۰۰ برگی، که در آن تعداد غیرعادی آدرس نوشته شده یکی از اقلام تحویل شده به دادگاه است، اسدی از جانب دادستانی فدرال بلژیک و اداره امنیت کشور مأمور وزارت اطلاعات رژیم ایران شناخته می‌شود که «تحت پوشش دیپلماتیک» به‌عنوان دبیر سوم سفارت رژیم ایران در وین شاغل بود. اسدالله اسدی در مظان محکومیت به بیست سال زندان به‌خاطر سوءقصد علیه گردهمایی اپوزیسیون ایران در ویلپنت فرانسه قرار دارد. انتظار می‌رود دادگاه آنتورپ حکم خود را این هفته صادر کند.