عفو بین‌الملل: زینب جلالیان، زن کرد ایرانی در زندان شکنجه می‌شود

  • 1399/11/14

زندانی سیاسی  زینب جلالیان

زندانی سیاسی زینب جلالیان

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۱۳بهمن درباره شکنجه زندانی سیاسی زینب جلالیان توسط دژخیمان خامنه‌ای نوشت: مأموران وزارت اطلاعات با ممانعت از دسترسی به امکانات بهداشتی زینب جلالیان زن کرد ایرانی، وی را با شکنجه مجبور به ارائه «اعتراف» فیلمبرداری شده می‌کنند.

عفو بین‌الملل افزود: ممانعت از دسترسی به امکانات بهداشتی باعث درد و رنج شدید وی شده است، به‌خصوص که وی دارای شرایط پزشکی جدی، از جمله مشکلات تنفسی بعد از کووید-۱۹ می‌باشد.

عفو بین‌الملل ۱بهمن۹۹ درباره سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی۱۳۹۶ نوشت: چرخه خون‌ریزی توسط رژیم ایران در زمان اعتراضات خیابانی باید متوقف شود.

عفو بین‌الملل افزود: در سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶، سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر بر ضرورت اجرای عدالت در حق دهها معترض از جمله کودکانی که توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران در سراسر کشور کشته شدند و خانواده‌های داغدیده آنها تأکید می‌کند. این سازمان هم‌چنین ضمن یادآوری بازداشت خودسرانه هزاران معترض در جریان اعتراضات، ارتکاب شکنجه و سایر رفتارهای غیرانسانی، بیرحمانه و تحقیرآمیز علیه بازداشت‌شدگان، جان باختن تعدادی از بازداشت شدگان در شرایط مشکوک، و صدور یا اجرای حکم اعدام برای تعدادی از معترضان به‌دنبال محاکمه‌های به‌غایت ناعادلانه، همبستگی خود با قربانیان را در مسیر حقیقت‌یابی و دادخواهی اعلام می‌کند.