واکنش قالیباف به موضع آنتونی بلینکن: اظهار نظر اخیر وزیر خارجه آمریکا در قبال ایران ناامید کننده بود

  • 1399/11/12

پاسدار قالیباف

پاسدار قالیباف

پاسدار قالیباف در جلسه روز یکشنبه ۱۲بهمن مجلس ارتجاع در واکنش به موضع آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: «موضع این دولت در قبال ایران ناامید کننده بود، دولت آقای بایدن به جای این‌که برای انجام تعهدات خود پیش‌شرط بگذارد، باید معلوم کند چگونه می‌خواهد تعهد رفع تحریم‌ها را به شکلی عملی لغو کند».

پاسدار قالیباف افزود: «اگر آمریکا اعتقادی به برجام دارد به جای شرط گذاشتن باید در عمل، پایبندی خود را به آن نشان دهد».

قالیباف گفت: «ما ساده نیستیم که دوباره وارد بازی اقدامات نقد در برابر وعده‌های نسیه(آمریکا) بشویم».

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز ۸بهمن در نخستین کنفرانس خبری خود گفت: «بایدن به‌وضوح گفته است  اگر رژیم ایران به متابعت کامل از برجام و التزاماتش برگردد؛ آمریکا هم همین کار را خواهد کرد».

وی افزود: «ما بعد این را به‌عنوان یک پلتفرم استفاده می‌کنیم تا با متحدان و همکارانمان به توافقی طولانی‌مدت‌تر و قوی‌تر  برسیم و هم‌چنین به برخی از موضوعات دیگر بپردازیم که عمیقاً در رابطه با رژیم ایران مسأله ساز بوده‌اند. اما مسیری طولانی تا آن نقطه داریم. رژیم ایران در حال حاضر در جبهه‌های مختلف، از برجام تبعیت نمی‌کند و تا وقتی تصمیم بگیرد که به متابعت بازگردد زمان می‌گیرد که این برای ما زمانی فراهم می‌کند تا ارزیابی کنیم که آیا رژیم ایران به التزاماتش عمل می‌کند یا خیر. بنابراین ما حداقل در چنین نقطه‌یی نیستیم. اما این‌که اگر ایران تصمیم بگیرد به متابعت بازگردد با این موضوع چه باید کرد باید به شما بگویم که ما تیمی قوی از کارشناسان می‌سازیم و چشم‌اندازهای متفاوتی روی این موضوع ارائه می‌کنیم».

جواد ظریف وزیر خارجه رژیم آخوندی روز ۱۰بهمن در کنفرانس خبری ترکیه با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه درباره اظهارت بلینکن وزیر خارجه آمریکا با سرخوردگی گفت: «آمریکا کشوری بوده که از برجام خارج شده و تعهدات را نقض کرده و الآن هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهداتش را اجرا کند. به‌محض این‌که تعهداتش را اجرا کند و ما نفع آن را ببینیم، ما نیز اجرا خواهیم کرد. ادعاهای مقامات جدید آمریکا مبنی بر بازگشت ایران به تعهدات، نه منطقی است و نه هیچگاه اجرا نمی‌شود».

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه ۱۰بهمن در پاریس به العربیه گفت: مذاکرات با رژیم ایران بسیار دقیق و سختگیرانه خواهد بود و ضروریست که متحدان ما در منطقه جزیی از این توافق باشند و این شامل عربستان سعودی خواهد بود.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت باید از تکرار اشتباهات صورت گرفته در توافق اتمی سال۲۰۱۵ جلوگیری شود.

جن ساکی سخنگوی کاخ‌سفید در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود در رابطه با گفتگوهای برجام گفت: «من نمی‌خواهم در مورد آن زمانبندی بدهم، ولی می‌توانم تصریح کنم که این نیازمند تبعیت رژیم ایران از الزامات توافق اتمی است. ما پیش از این گفتیم و من اینجا تکرار می‌کنم که بایدن معتقد است از طریق دیپلماسی آمریکا باید به‌دنبال طولانی‌تر کردن و تقویت محدودیتهای اتمی رژیم ایران باشد و به سایر موضوعات مورد نگرانی در رابطه با این رژیم، از جمله برنامه موشکهای بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌یی آن نیز بپردازد».

تخت روانچی، سفیر رژیم در سازمان ملل متحد در واکنش روز ۱۰بهمن گفت: «طرفی که باید تغییر مسیر دهد، آمریکا و نه ایران است. روانچی افزود: «پنجره بازگشت دوباره آمریکا به توافق هسته‌یی در حال بسته شدن است» و از دولت آمریکا خواست که «به‌سرعت اقدام کند» و تحریم‌های اقتصادی را لغو کند!

در همین روز واعظی رئیس دفتر آخوند روحانی گفت: «زمانی به‌تعهدات برجامی خود عمل می‌کنیم که مطمئن شویم اروپا و آمریکا به‌تعهدات خود عمل می‌کنند».

جان کربی سخنگوی جدید وزارت دفاع آمریکا در دولت بایدن در کنفرانس مطبوعاتی ۹بهمن گفت: «در مورد رژیم ایران فکر می‌کنم هم‌چنان یک بازیگر شرور در منطقه است و هم‌چنان از تروریسم در سراسر خاورمیانه حمایت می‌کند و هم‌چنان تهدید علیه شرکا و دوستان ما در آنجا اعمال می‌کند و هم‌چنان برنامهٔ فعال موشک بالستیک دارد و اخیراً سانتریفوژهای خود را به‌گردش در آورده است».

وی گفت: «از نقطه‌نظر وزیر دفاع ما هنوز در خاورمیانه و به‌طور مشخص در خلیج‌فارس منافع مهمی در ایستادن در مقابل راه‌اندازی اقدامات تروریستی رژیم ایران در سراسر منطقه داریم، همین اخیراً حملاتی علیه تأسیسات در عراق بوده که منطقاً ما آن‌را ناشی از شبه‌نظامیان شیعی مورد حمایت رژیم ایران می‌دانیم».