راهبند کرونا ترک بر می‌دارد

  • سخن روز
  • 1399/11/12

سخن روز

سخن روز

کرونا در ایران هر روز و هر ساعت قربانی می‌گیرد. به گفتهٔ متخصصان و مقامات حکومتی پیک چهارم هم در راه است و «کلاف سردرگم کرونا در ایران حالا پیچیده‌تر می‌شود» (روزنامهٔ حکومتی همدلی ۱۱بهمن) روحانی هم اعتراف می‌کند: «اگر یک مقدار از فضای آبی به فضای عادی برویم، شرایط ما خیلی سخت می‌شود. این بسیار می‌تواند خطرناک باشد» (۱۱بهمن). در چنین شرایطی «مطالبه ملی مردم خرید واکسن مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است» (محبوب‌فر- عضو ستاد حکومتی مقابله با کرونا-۱۱بهمن) و «مردم در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «خرید واکسن»، خواستار خرید واکسن هستند» (روزنامهٔ حکومتی آرمان ۱۱بهمن).

 

در چنین وضعیتی آخوند روحانی برای توجیه نخریدن واکسن، به‌ویژه واکسنهای مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی، در جلسهٔ ستاد کرونا تلاش کرد مظلوم‌نمایی کند که: «ما تنها هستیم. همین الآن که می‌خواهیم واکسن تهیه کنیم چه مشکلاتی داریم! عبور از پیچ‌های مختلف! دنیا که این‌طور نیست! ما با مشکلات ویژه‌یی روبر هستیم» (۱۱بهمن).

البته روحانی به‌عمد یادآوری نمی‌کند مشکل نه خرید واکسن، نه تحریم، نه موانع بانکی و نه هیچ پیچ دیگر است؛ بلکه اصلی‌ترین مانع و پیچ، شخص خامنه‌ای است که صریحاً فرمان داده: «ورود واکسنهای کرونا از آمریکا و انگلیس ممنوع» (۱۹دی).

 

صداها از درون نظام

اما در شرایطی که «کرونا خیلی بیش از آمارهایی که مسئولان بیان می‌کنند به همه ما نزدیک است» (آرمان-۱۱بهمن) و «ایران وارد موج چهارم بیماری کرونا شده» (محبوب‌فر-۱۱بهمن)، فضاحت ممنوعیت خرید واکسنهای معتبر خارجی با بهانه‌های سخیف و مسخره موج بسیار گسترده‌یی از خشم و نفرت اجتماعی برانگیخته که هر روز هم سنگین‌تر می‌شود. ابعاد این موج چنان است که اکنون در درون ساختار حاکمیت نیز بازتاب پیدا کرده و مهره‌ها و کارگزاران رژیم با اعتراف ضمنی به فاجعهٔ ناشی از وارد نکردن واکسن معتبر، تلاش می‌کنند خودشان را از برابر این موج کنار بکشند. یکی می‌گوید بحران کنونی «نیاز به واکسیناسیون سراسری از طریق واکسنهای مطمئن و مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت را گوشزد می‌کند» و با طعنه به فرمان احمقانهٔ خامنه‌ای می‌گوید این مسأله «به یک معضل تبدیل شده است» (روزنامه حکومتی آرمان ۱۱بهمن)؛ دیگری تأکید می‌کند: «تنها راه برون‌رفت از وضعیت موجود و رهایی از قرار گرفتن در پیک‌های متناوبِ حمله ویروس کرونا، آغاز هر چه سریع‌تر عملیات واکسیناسیون عمومی است» (محبوب‌فر-۱۱بهمن)؛ آن یکی هم سیاست سردرگم کردن مردم توسط روحانی و خامنه‌ای، که هر روز دربارهٔ خرید و واکسن حرفهای چند پهلو و متناقض می‌زنند را «وسواس نامعقول» نامیده و با کنایه می‌گوید: «صدها نفر پیوسته به‌دلیل کرونا می‌میرند، (اما) انگار داخل میوه‌فروشی هستیم و می‌خواهیم از میان واکسن‌ها با صرفه‌ترش را بخریم!» (روزنامهٔ حکومتی مستقل ۱۱بهمن) و بعد هم با لگدی به خامنه‌ای، هشدار می‌دهد: «تحریم کردن انواع واکسن‌ها، نه تنها چاره‌ساز نیست، بلکه جامعه بیش از این تحمل ضررهای حاصل از آن را ندارد» (همان منبع). یکی واکسن روسی که سران نظام وعدهٔ واکسیناسیون مردم با آن را می‌دهند را زیر سؤال می‌برد و می‌گوید: «چرا سراغ واکسنی (روسی) برویم که تأییدیه بهداشت جهانی ندارد و درباره آن اطلاعات دقیقی در دسترس نیست؟»، سپس یادآوری می‌کند: «منتقدان می‌گویند اعتمادی به این واکسن ندارند و باید سراغ موارد مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی رفت!» (روزنامهٔ حکومتی شرق ۱۱بهمن)؛ و آن یکی هم که خود رئیس کمیسیون بهداشت مجلس نظام است می‌گوید: «من هم واکسن روسی تزریق نخواهم کرد!» (شهریاری-۱۱بهمن)؛ آن یکی هم انگشت اتهام را به سمت خامنه‌ای می‌گیرد که «اگر مقامات نظام واکسنهای تأیید شده سازمانهای جهانی را خریداری نمی‌کنند، چگونه واکسن روسی را که مورد تأیید همگان نیست، قابل استفاده می‌دانند؟» (آرمان-۱۱بهمن) و بعد هم زیراب واکسن ادعایی داخلی روحانی را هم می‌زند که «مقامات حتی اعلام کردند واکسنهای ساخت داخل را قرار نیست به تأیید جایی برسانند!» (همان منبع).

 

جنایت خامنه‌ای و روحانی در برخورد با کرونا و واکسن چنان رسوا شده که خود مهره‌ها و کارگزاران حکومتی زبان باز می‌کنند و ضمن یادآوری فاجعهٔ کرونا و این‌که «افراد زیادی بر اثر کرونا جان باختند»، دروغ‌ها و آمارسازیهای حکومتی را یادآوری و برملا می‌کنند که «جهانپور به‌عنوان سخنگوی (پیشین) وزارت بهداشت آمارها را به‌صورت کاذب و اشتباه اعلام می‌کرد» و در شرایط «اوج بحران کرونا» و انبوه قربانی از مردم ایران «یکسری آمار چرت را در انظار عموم اعلام می‌کرد» و «هیچ‌کس هم از او بازخواست نمی‌کرد» (روزنامهٔ حکومتی جهان صنعت ۱۱بهمن).

 

از رژیمی ضدبشری و ضدانسانی که تنها و تنها هدفش حفظ نظام به‌هر قیمت است و در این مسیر کرونا را هم متحد خود برای مقابله با قیام می‌داند، طبعاً نباید انتظار واکسن و سیاستی مشخص و اصولی برای حفظ جان مردم در برابر کرونا داشت. مانور‌ها و دروغ‌درمانی‌های چنین رژیمی تنها باعث می‌شود این‌گونه فضاحت و رسوایی از درون خودش فوران کند.

اما این واقعیت که مردم ایران خواهان واکسیناسیون عمومی با واکسنهای معتبر و مورد تأیید هستند، این واقعیت که جامعه بسان بشکه‌یی باروت از خشم و نفرت، در انتظار جرقه‌ای برای انفجار است؛ این واقعیت که «مردم از نظر روحی و روانی تحت فشار هستند، یک فشار روحی و روانی بزرگ» (روحانی-۱۱بهمن)، برای نظام بسیار خطرناک است و «امری است که بر اضطراب‌ها می‌افزاید» (آرمان-۱۱بهمن)؛ چرا که می‌دانند دور نیست سیل مردم به جان آمده و محرومان و ستمدیدگان در خیابان‌ها جاری شود و تمامی بساط فساد و جنایت حاکمیت آخوندی را از خاک میهن، پاک بروبد.