جیک‌سالیوان: اولویت حیاتی برای دولت بایدن مقابله با بحران روزافزون هسته‌یی رژیم ایران است

  • 1399/11/10

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک‌سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن اعلام کرد: «اولویت حیاتی برای دولت بایدن مقابله با بحران روزافزون هسته‌یی رژیم ایران است. رژیم ایران به انباشت میزان کافی از مواد هسته‌یی برای تولید سلاح اتمی نزدیک می‌شود».

جیک سالیوان روز جمعه ۱۰بهمن در کنفرانسی ویدیویی که توسط مؤسسه صلح واشنگتن برگزار شد، عنوان کرد: «رژیم ایران به‌سرعت به بمب هسته‌یی نزدیک می‌شود».

بایدن رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این گفته بود مایل به بازگشت به برجام است، اما این بازگشت «آسان» نخواهد بود.

مقام‌های رژیم ایران از جمله ظریف وزیر خارجه و تخت روانچی سفیر رژیم در سازمان ملل در پاسخ به اظهارات آنتونی بلینکن گفتند تنها زمانی آماده بازگشت به تعهدات خود هستند که آمریکا به برجام بازگردد و تحریم‌ها را لغو کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا اظهار داشت، برنامه هسته‌یی ایران به‌صورت چشمگیری طی چند سال گذشته توسعه یافته و به ساخت بمب اتمی نزدیک شده است.

وی گفت: «توانایی‌های موشکی ایران نیز رشد چشمگیری داشته و حمایت‌های ایران از گروه‌های نیابتی و تروریسم، حمله به اهدافی در کشورهای همسایه هم‌پیمان آمریکا و خود نیروهای آمریکایی و در مجموع، رفتارهای بدخواهانه رژیم ایران شدت گرفته است.

اگر با رژیم ایران بر سر چهارچوبی از برجام توافق کنیم، این اقدام بستری برای مهار تهدیدات دیگر ایران، از جمله برنامه موشکی ایجاد خواهد شد.

خبرگزاری رویترز از قول یک منبع دیپلماتیک گزارش داده که سالیوان روز پنجشنبه ۹بهمن با مقامات ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره برجام مذاکره کرده است.

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه ۱۰بهمن در پاریس به العربیه گفت: «مذاکرات با رژیم ایران بسیار دقیق و سختگیرانه خواهد بود و ضروریست که متحدان ما در منطقه جزیی از این توافق باشند و این شامل عربستان سعودی خواهد بود».

رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «باید از تکرار اشتباهات صورت گرفته در توافق اتمی سال۲۰۱۵ جلوگیری شود».

جواد ظریف وزیر خارجه رژیم آخوندی روز ۱۰بهمن در کنفرانس خبری ترکیه با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه درباره اظهارت بلینکن وزیر خارجه آمریکا با سرخوردگی گفت: «آمریکا کشوری بوده که از برجام خارج شده و تعهدات را نقض کرده و الآن هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهداتش را اجرا کند. به‌محض این‌که تعهداتش را اجرا کند و ما نفع آن را ببینیم، ما نیز اجرا خواهیم کرد. ادعاهای مقامات جدید آمریکا مبنی بر بازگشت ایران به تعهدات، نه منطقی است و نه هیچگاه اجرا نمی‌شود».