رئیس جمهور آمریکا هدف برنامه واکسیناسیون را به «۱.۵میلیون واکسن در روز» افزایش داد

  • 1399/11/08

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اقدام برای شتاب بخشیدن به روند واکسیناسیون را پس از امضای فرمانی برای بالا بردن میزان خرید دولتی از تولید‌کننده‌های آمریکایی اعلام کرد.

بایدن هدف برنامه واکسیناسیون روزانه در آمریکا طی صد روز نخست ریاست‌جمهوری خود را به یک و نیم میلیون واکسن افزایش داد. در همین رابطه پیشرفتهایی در زمینه مذاکرات با کنگره بر سر بسته کمک مالی ۱۹۰۰هزار میلیارد دلاری دیده می‌شود.

رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که کشور در موقعیت حساسی قرار دارد و تصویب کمک مالی ضروری است. وی در عین‌حال احتمال استقبال از لایحه‌یی محدودتر برای تصویب سریع‌تر را رد کرد.

بسته محرک مالی شامل برنامه ملی واکسیناسیون، کمک به بازگشایی مدارس، پرداخت مستقیم ۱۴۰۰دلار به افراد و کمک مالی به دولتهای ایالتی و محلی است.

وی گفت: «من فکر می‌کنم که ما ممکن است بتوانیم به جای روزانه یک میلیون دُز به… رقم روزانه یک و نیم میلیون دُز برسیم؛ اما ابتدا باید هدف‌مان مبنی بر یک میلیون دُز در روز را برآورده کنیم».

هفته گذشته میزان واکسیناسیون روزانه در آمریکا از یک میلیون دز فراتر رفت.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت انتظار دارد تا بهار امسال، واکسن به‌صورت گسترده در اختیار شهروندان آمریکایی قرار بگیرد و بتوان تا تابستان به ایمنی جمعی، که به همه‌گیری پایان می‌دهد، دست پیدا کرد.

بایدن به شهروندان آمریکایی هشدار داد که ممکن است پیش از مشاهده تغییرات عمده، ۶۰۰ تا ۶۶۰هزار نفر جان‌شان را از دست بدهند.

دولت فدرال آمریکا تا روز یکشنبه، بیست و چهارم ژانویه، ۴۱.۴ میلیون دُز واکسن را در مناطق و ایالت‌های مختلف توزیع کرده است که از این میزان، ۲۱.۸ میلیون دُز – یا حدود ۵۳درصد از مجموع واکسنهای توزیع‌شده – مصرف شده است. حدود ۳.۲میلیون نفر هر دو دز لازم را دریافت کرده‌اند که این رقم کمی کمتر از ۱درصد جمعیت کل کشور است.

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، تاکنون بیش از ۴۲۰هزار نفر در آمریکا جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.