حملات راکتی به سمت فرودگاه بغداد

  • 1399/11/04

حمله راکتی به نزدیکی فرودگاه بغداد

حمله راکتی به نزدیکی فرودگاه بغداد

گزارشها حاکی است بامداد روز شنبه چهارم بهمن فرودگاه بین‌المللی بغداد هدف سه راکت قرار گرفت که یکی از آنها به منطقه «حی الجهاد» در نزدیکی این فرودگاه اصابت کرد.

به گزارش العربیه این موشکها به سمت پایگاه ویکتوریا که نظامیان آمریکایی در آن حضور دارند، شلیک شده است. شبکه العربیه گفت این نخستین حمله راکتی به سمت نیروهای آمریکایی در دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن محسوب می‌شود.

در جریان حمله راکتی به فرودگاه بین‌المللی بغداد آژیر خطر در فرودگاه بغداد به صدا در آمده است. هنوز مقام‌های عراقی در خصوص جزئیات این حملات راکتی ابراز نظر نکرده‌اند.

 

روز ۴دی۹۹ وزارت کشور عراق از وجود طرحی مشکوک برای هدف قرار دادن فرودگاه بین‌المللی بغداد پرده برداشته است. رسانه‌های محلی، سندی را منتشر کردند که به‌گفته آنها از وزارت کشور به بیرون درز کرده است، مبنی بر این‌که این طرح، شامل تلاش برای هدف قرار دادن پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه بغداد در روزهای آینده بوده است .

عثمان الغنیمی وزیر کشور عراق در مصاحبه اختصاصی با العربیه فاش کرد که مقامات امنیتی، توطئه هدف قرار دادن مراکزی در بغداد و هیئت‌های دیپلماتیک را خنثی کردند. الغنیمی با بیان این‌که یکی از عاملان پرتاب راکت به طرف سفارت آمریکا دستگیر شده، گفت: «ما با دفاتر نمایندگی‌های دیپلماتیک برای محافظت از آنها در بغداد همکاری داریم».

 

در ۳۰ آذرماه سال جاری دست کم سه راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد، که ساختمانهای دولتی و سفارت‌خانه‌ها در آن قرار دارند، شلیک شد.

مقام‌های عراقی گفته بودند که سفارت آمریکا هدف این حملات بوده که سامانه و سپر دفاعی یکی از این راکتها را رهگیری کرد، اما دو راکت دیگر به مناطق مسکونی اصابت کردند.

روز دوشنبه ۲۶خرداد دو راکت به مقر نیرو های آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد اصابت کرد.
العربیه نوشت: دو راکت مقر حمایت لجستیک نیروهای آمریکایی را هدف قرار دادند، اما هیچ‌گونه جزئیاتی درباره قربانیان احتمالی این حمله گزارش نشد.