سی ان اس: ماه عسل بایدن با ایران سراب است

  • 1399/10/30

برنامه موشکی رژیم ایران

برنامه موشکی رژیم ایران

سایت کامنت سنترال انگلستان روز دوشنبه ۲۹دی در مطلبی به‌قلم دونالد فوربز نوشت: رئیس‌جمهور آینده بایدن، نباید وقت خود را برای بازگرداندن توافق هسته‌یی با ایران تلف کند. دونالد فوربز هشدار دارد که به ملاها یک اینچ داده شود یک مایل برمیدارند [یک امتیاز به ملاها بدهی، رویت سوار می‌شوند].

در ادامه مقاله آمده است: اگر ملاها هم‌چنان در قدرت بمانند، دیر یا زود رژیم ایران سلاح هسته‌یی تولید خواهد کرد و غرب هیچ کاری نمی‌تواند برای جلوگیری از آن بکند…

 

فوربز نوشت: شرایط اوباما بسیار مورد مطلوب رژیم تئوکراتیک بودند. او به ایران حق داد که بعد از ۲۰۲۵ به یک قدرت هسته‌یی تبدیل شود و تحریم‌هایی را برداشت که اقتصاد و اعتبار ملاها را فلج کرده بود، البته نه حفظ قدرت آنها را.

بایدن و مشاور امنیت ملی او جیک سالیوان گفته‌اند رژیم ایران باید به محدودیتهای غنی‌سازی اورانیوم در توافق اصلی برگردد که مدتهاست از آنها فراتر رفته است…

موشکهای بالستیکی، مشمول توافق ۲۰۱۵ نبودند اما رژیم ایران قابلیت خود را در این زمینه نیز توسعه داده است. وی می‌گوید، با توجه به نگرانی‌های همسایگان تهران، بایدن ممکن است مجبور شود که در مذاکرات بعدی خود با ملاها موشکها را وارد کند…

فوربز به خطای دیگر اوباما اشاره کرد و نوشت، اوباما حتی تلاش هم نکرد توافق ۲۰۱۵ خود را به سنا برساند جایی که دمکراتها و هم‌چنین جمهوریخواهان مخالف بودند.

وی هم‌چنین نوشت، بایدن در موقعیت مشابهی قرار خواهد گرفت اما با این پیچیدگی که رژیم ایران یک متقلب اثبات شده است و نباید به او اعتماد شود که پای قراردادهایش بماند…

 

فوربز درباره فعالیت‌های موشکی رژیم ایران نوشت، ایران مسلح به موشکلهای بالستیکی با کلاهک هسته‌یی، قدرت باجگیری هنگفتی بر روی اروپا و هم‌چنین همسایگانش خواهد داشت.

وی در پایان به بهترین گزینه درباره رژیم ایران اشاره کرد و نوشت: بهترین تضمین ما تغییر رژیم در تهران و شاید حتی تنگ‌تر کردن تحریم‌ها خواهد بود.

 

شایان ذکر است که دونالد فوربز یک خبرنگار کارکشته و بازنشسته است که برای خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس، و رویترز کار کرده است. وی هم‌چنین خبرنگار ارشد در لهستان، مجارستان و یوگسلاوی بود.