آرمین لاشِت به‌عنوان رئیس جدید حزب دموکرات مسیحی آلمان برگزیده شد

  • 1399/10/28

آرمین لاشِت، متحد مرکل، رهبر حزب دموکرات مسیحی شد

آرمین لاشِت، متحد مرکل، رهبر حزب دموکرات مسیحی شد

حزب دموکرات‌مسیحی آلمان رئیس جدید خود را انتخاب کرد. آرمین لاشِت که متحد آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور محسوب می‌شود، گوی سبقت را از دو رقیب دیگر خود ربود.

حزب دموکرات‌مسیحی آلمان روز شنبه ۲۷دیماه در همایشی حزبی که برای نخستین بار به‌صورت کنگره‌ای ویدیویی برگزار شد، آرمین لاشِت را به‌عنوان رئیس جدید این حزب برگزید.

در نخستین دور رأی‌گیری که به‌شکل دیجیتالی انجام گرفت، آرمین لاشِت و فریدریش مرتس بیشترین آرا را به خود اختصاص دادند. نوربرت روتگن، سومین نامزد در این رأی‌گیری در همان دور نخست حذف شد.

در دور دوم رأی‌گیری لاشت توانست ۵۲۱رأی کسب کند و با ۵۵ رأی بیشتر از مرتس به ریاست حزب دموکرات‌مسیحی آلمان انتخاب شود.

 

لاشت ۵۹ساله در حال حاضر رئیس دولت ایالتی نوردر این وستفالن (پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان) است، از متحدان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان شناخته می‌شود. در سال۲۰۱۵ که مرکل به‌خاطر سیاست‌هایش در مورد پناهجوپذیری مورد انتقاد قرار گرفته بود، لاشت از او پشتیبانی کرد. تحلیلگران معتقدند که لاشِت از بین نامزدان چهره‌ای است که بیشتر از دیگران راه و روش مرکل را ادامه خواهد داد.

 

آسوشیتدپرس، روز ۲۶دی در مورد انتخاب رهبر جدید حزب دموکرات مسیحی آلمان به‌عنوان جانشین آنگلا مرکل نوشت: بزرگ‌ترین حزب سیاسی آلمان روز شنبه رهبر جدیدی را انتخاب خواهد کرد و برنده آن در جایگاه جانشین آنگلا مرکل به‌عنوان صدراعظم بعدی این کشور جلودار اقتصادی اروپایی خواهد بود.

فارغ از نتیجه آن، برگ جدیدی برای آلمان و اروپا ورق خواهد خورد، جایی که رهبری ثابت قدم و پایدار خانم مرکل برای ۱۵سال گذشته ثابت بوده است. وی به‌خاطر حفظ اتحاد اروپا در بحرانهای مکرر و اخیراً به‌خاطر رسیدگی ماهرانه‌اش به اپیدمی ویروس کرونا در سال گذشته، اعتبار کسب کرد…

رای‌دهندگان آلمانی در ۲۶سپتامبر دولت جدیدی را انتخاب خواهند کرد و بر اساس نظرسنجی توسط (Infratest/Dimap) در هفته گذشته، اتحادیه دموکرات‌مسیحی محافظه‌کار خانم مرکل هم‌چنان مشهورترین حزب این کشور باقی مانده است.

خانم مرکل این حزب را به‌مدت ۱۸سال رهبری کرد و در ۲۰۱۸ استعفا داد…

از آنموقع، سه مرد برای سمت رهبری رقابت کرده‌اند. اما هیچ کاندید جلودار از بین آنها بیرون نیامد.

آسوشیتدپرس نوشت: آرمین لاشت فرماندار پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان، راین-وستفالیا شمالی از سال۲۰۱۷، در فوریه گذشته کاندیداتوری خود را اعلام کرد و با وزیر بهداشت ینس اسپان (Jens Spahn) که در یک نظرسنجی در اواخر دسامبر به‌عنوان مشهورترین سیاستمدار آلمان بالاتر از صدراعظم رتبه به‌دست آورد مساوی شد.

آقای اسپان در سال۲۰۱۸ دنبال سمت رهبری حزب بود، اما این دور، او تعهد پشتیبانی از آقای لاشت را داد…