آغاز بزرگترین کمپین تزریق واکسن کرونا در هندوستان

  • 1399/10/27

شروع واکسیناسیون در هندوستان

شروع واکسیناسیون در هندوستان

هند از روز شنبه ۲۷دی بزرگترین کمپین واکسیناسیون سراسری ضد کرونا را برای ۳۰۰میلیون نفر آغاز می‌کند. قرار است تا تابستان سال جاری صدها میلیون نفر واکسن کرونا دریافت کنند.
هدف هند این است که یک میلیارد و ۳۰۰میلیون نفر را در مقابل کووید۱۹ واکسینه کند. این طرح در کنار چین، بزرگترین واکسیناسیون عمومی جهان خواهد بود. برای آغاز این طرح تاکنون میلیون‌ها دوز از دو واکسن تولیدی به نام‌های کوویشیلد و کوواکسین به نقاط مختلف این کشور ارسال شده است.

قرار است کارکنان بخش‌های درمانی و مشاغل حیاتی در کنار افراد در معرض خطر، اولین گروه دریافت کننده واکسن باشند. فرایند واکسیناسیون کرونا نخست شامل حال ۳۰میلیون فرد شاغل در عرصه بهداشت و درمان در هند خواهد شد.
سپس ۲۷۰میلیون نفر از شهروندان این کشور که بالای ۵۰سال سن دارند یا بیماریهای مزمن با شرایط زمینه‌ای خطرناک دارند، واکسینه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه حدود ۱۵۰هزار امدادگر برای اجرای این کمپین عظیم آموزش و دوره دیده‌اند. دولت هند اعلام کرده که واکسیناسیون شهروندان این کشور رایگان خواهد بود و همه آنها واکسینه خواهند شد؛ برنامه‌یی که اجرای آن با توجه به جمعیت ۱.۳میلیارد نفری هند از لحاظ تجهیزات نیز چالشی بزرگ محسوب می‌شود.

واکسیناسون قرار است علاوه بر بیمارستانها و مراکز پزشکی، در مدارس، سالنهای اجتماعات محلی، دفاتر شهرداری و حتی سالن‌ها و دفاتر عروسی صورت گیرد. هدف دولت هند این است که تا ماه اوت آینده – هفت ماه دیگر – دست کم ۳۰۰میلیون نفر از مردم این کشور را واکسینه کند.

در بزرگ‌ترین کمپین تزریق واکسن کرونا در هند دو واکسن به کار گرفته می‌شود. این دو محصول عبارتند از واکسن «کویشیلد»که شرکت انگلیسی – سوئدی آسترازنکا آن را تولید کرده و واکسن کوواکسین که ساخته شرکت داروسازی هندی بهارات بایوتک است.
واکسن کویشیلد در انگلستان در روند واکسیناسیون شهروندان این کشور مورد استفاده قرار گرفته و نگهداری آن برخلاف واکسن بیون‌تک فایزر در دمای بالاتر هم ممکن است. ۵۰میلیون دوز از این واکسن در خود هند تولید شده و آماده بهره‌برداری است.