آخوند روحانی؛ خطر موج چهارم کرونا و انداختن تقصیر گردن مردم

  • 1399/10/27

آخوند روحانی

آخوند روحانی

آخوند روحانی روز شنبه ۲۷دی در جلسه ستاد حکومتی کرونا با تأکید گفت: «بازگشایی‌ها به‌ویژه در مسایل فرهنگی و مذهبی می‌تواند انجام گیرد بشرط این‌که صددرصد دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود».

آخوند روحانی تقصیر فاجعه کرونا را به گردن مردم انداخت و گفت: «هر جا مردم پروتکل‌ها را رعایت نکردند، دچار مشکلات زیادی شدیم».

آخوند روحانی در مورد لغو برخی محدودیتها و شروع بازگشایی‌ها در دوران موج چهارم کرونا گفت: «نمکی نسبت به آینده ابراز نگرانی می‌کند، نسبت به این‌که ما دچار موج چهارم کرونا بشویم. ممکن است دو هفتهٔ دیگر هجوم به بیمارستانها شروع شود، بعدش هجوم به آرامستانها».

آخوند روحانی با اذعان به‌این‌که تا ۶ماه دیگر خبری از واکسن نیست گفت: «یک واکسن با یک کشور دیگر درست می‌کنیم که اواخر بهار در اختیار مردم قرار می‌گیرد، چند واکسن دیگر داخلی هم هست که تابستان در اختیار مردم قرار خواهد گرفت».

آخوند روحانی تأکید کرد: «بازگشایی‌ها به‌ویژه در مسایل فرهنگی و مذهبی می‌تواند انجام گیرد بشرط این‌که صددرصد دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود».

آخوند روحانی با وقاحت گفت: «از این‌که (در زمینهٔ کرونا) به رقم مرگ و میر دو رقمی رسیدیم، افتخار می‌کنیم!»

روحانی به فاجعهٔ آلودگی هوا و تاثیر آن بر گسترش کرونا اعتراف کرد و گفت: «وقتی هوا سرد است، باد نیست، باران نیست، وارونگی هوا ایجاد می‌شود و هوا نامناسب می‌شود که کمک می‌کند به گسترش ویروس».

نمکی وزیر بهداشت آخوند روحانی روز ۲۷دی در نامه‌یی به رحمانی وزیر کشور رژیم نوشت: «به‌شدت نگران خیز جدید بیماری و شروع موج چهارم با ارتفاعی به‌مراتب بیشتر از امواج قبلی بوده و هستیم».

تلویزیون حکومتی روز ۲۶دی درباره جلسه آخوند روحانی با کمیته‌های تخصصی ستاد کرونا گفت: در جلسه رئیس‌جمهور با رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد کرونا از بازگشایی مدارس برای دانش‌آموزان کلاسهای اول و دوم ابتدایی سخن گفته شد تصمیمی که در عین مخالفت وزیر بهداشت گرفته شده.

دکتر مردانی متخصص بیماریهای عفونی و عضو ستاد مقابله با کرونا هم گفته احتمال بروز پیک چهارم کرونا به‌دنبال بازگشایی‌ها وجود دارد. موضوعی که یک بار در اردیبهشت ماه هم تجربه کردیم و دیدیم که وقتی آمار را پایین آمد به‌سرعت مراکز آموزشی رستورانها مراکز خرید بازگشایی شد و آمارها هم به‌سرعت بالا رفت.

سوری ایپدمیولوژیست در تلویزیون حکومتی در مخالفت با بازگشایی‌ها گفت: «هنوز به کنترل اپیدمی نرسیده‌ایم بنابراین وضعیت هنوز به ثبات نرسیده بسیار شکننده است و هر گونه سیاست‌گذاری که بدون توجه کافی صورت بگیرد می‌تواند همه زحمات کشته شده را تا کنون خدای نکرده بر باد بده و هزینه بسیار هنگفتی را چه به‌لحاظ جانی چه به‌لحاظ اقتصادی به جامعه تحمیل بکند معمولاً وقتی ما در مسیر کنترل اپیدمی قرار می‌گیریم بعضاً ممکن است دچار یک خوشبینیهای کاذبی بشویم و همین بازگشت اپیدمی به شرایط قبلی موجب می‌شود».

روز جمعه ۲۶دی آخوند علم‌الهدی گفت: «ما بایست با این ویروس زندگی کنیم، تعطیل و محدودیت مشکل را اضافه می‌کند، راه زائر باز بشود زوار بیایند جریان اقتصادی شهر و استان به راه بیفتد».