دیوید آلبرایت: باید در مقوله اتمی با رژیم ایران برخورد کرد و به توافقی رسید که به تهدیدات این رژیم بپردازد

  • 1399/10/21

دیوید آلبرایت

دیوید آلبرایت

دیوید آلبرایت بنیانگذار و رئیس مؤسسه علوم و مطالعات بین‌المللی و از بازرسان آژانس اتمی در مصاحبه‌یی که در سایت اودیو بوم روز جمعه ۱۹دی منتشر شده است، در پاسخ به سوال «زمان تا اتمی شدن برای هسته‌یی رژیم ایران چگونه است؟» گفت: «زمان آن است که چگونه باید با رژیم ایران برخورد کرد و بتوان به توافقی رسید که به تهدیدات از طرف این رژیم می‌پردازد.»

دیوید آلبرایت افزود: «در رابطه با ساختن بمب اتمی، رژیم ایران در حال حاضر برنامه‌یی ندارد که تسلیحات اتمی درست کند اما مطمئناً برنامه‌اش را دارد که برای اینکار آمادگی کسب کند. فکر می‌کنم آنها قبلش نیاز دارند یک تست اتمی کنند تا به سلاح اتمی برسند. در این نقطه زمانی آنها احتمالاً یک تست زیرزمینی اتمی ظرف ۶ تا ۹ماه انجام بدهند که کل خاورمیانه را شوکه خواهد کرد. بنابراین فکر می‌کنم تهدیدی که از طرف ایران هست کاملاً قابل توجه است، اما در عین‌حال فکر کنم مردم باید دقت کنند بازگشت به این توافق شاید بدترین کاری هست که می‌شود کرد».

 

سوال – ترور فخریزاده که گمان می‌رود رئیس برنامه مخفی اتمی ایران بوده، اهمیت این نقش او و این‌که فقدان او در صحنه فعلی چه تاثیری بر ابعاد نظامی برنامه اتمی دارد آیا این باعث نشده که خیلی از مغزها در این رابطه کنار بکشند؟

دیوید آلبرایت گفت: «بعد از این‌که او کشته شد من با خیلی‌ها صحبت کردم… آنها او را پدر برنامه اتمی ایران توصیف می‌کنند که جالب است که او تقریباً نامریی بوده است تا این‌که کشته شد.

فکر می‌کنم یکی از نکاتی که در مصاحبه‌ها معلوم شد او کسی بود که از سالهای ۱۹۰۰ این برنامه را سرپرستی کرده است در حالی‌که خودش پشت صحنه بود.

هر موقع که چنین کسی را از دست می‌دهید عواقبی دارد، او ویژگیها مدیریتی داشت، چون در ایران کمبود چنین مدیریتی هست که دستگاه را متحد نگهدارد و بنابراین فکر کنم فقدان فخریزاده قابل توجه است».