مازوت در نیروگاهها و صنایع سنگین سپاه و بنیادهای وابسته به خامنه‌ای علت اصلی آلودگی هوای کلان‌شهرها

  • اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
  • 1399/10/15

شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

مازوت در نیروگاهها و صنایع سنگین سپاه و بنیادهای وابسته به خامنه‌ای علت اصلی آلودگی هوای کلان‌شهرها

خانم مریم رجوی: آخوندها ثروتهای مردم را در پروژه‌های اتمی، موشکی و تروریسم هدر می‌دهند و با مصرف مازوت، مرگ به ارمغان می‌آورند. آنها فقط به فکر بقای نظام هستند و جان و سلامتی مردم برایشان هیچ ارزشی ندارد

در حالی‌که آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ کشور به مرحله خطرناکی رسیده است و به‌گفته کارشناسان و متخصصان رژیم این آلودگی ضریب مرگ و میر در اثر کرونا را تا ۶برابر افزایش می‌دهد، فاشیسم دینی حاکم بر ایران در چارچوب سیاست‌های چپاولگرانه و جنایتکارانه خود نه هیچ محدودیتی برای منابع آلاینده می‌گذارد و نه حتی حاضر به تعطیلی موقت شهرهای بزرگ است.

۱. کلانتری رئیس سازمان محیط‌زیست رژیم گفت:«آلودگیهای گازوییل و مازوت مرگ ومیر کرونا را تا ۶برابر افزایش می‌دهد. در شهرهایی مثل تهران، کرج، مشهد، تبریز، اصفهان و قزوین به هیچ‌وجه نباید نیروگاه‌ها مازوت مصرف کنند» (سایت خبر فوری رژیم ۱۳دی). محسنی عضو کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت:«امسال به‌دلیل کرونا، موضوع آلودگی هوا باید جدی‌تر مورد توجه قرار گیرد چون برخی بعد از ابتلا به کرونا دچار بیماری ریوی شده و آنها نسبت به افراد عادی بیشتر در معرض خطر هستند.دولت وقتی شرایط هوای تهران به حد خطرناک رسیده نسبت به تعطیلی تهران اقدام کند» (ایسنا ۱۴دی).

۲. در مورد ابعاد آلودگی هوا گزارشهای حکومتی جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که آلودگی هوای شهرهای بزرگ برای همه مردم خطرناک است. سازمان هواشناسی روز ۱۵دی اعلام کرد هوای بسیاری از شهرهای صنعتی و پرجمعیت ایران، به‌خصوص تهران، اصفهان، کرج، قم، اراک، قزوین، تبریز و مشهد به‌شدت آلوده و برای تمام گروه‌های سنی «بسیار ناسالم» است (تسنیم- ۱۵دی ۱۳۹۹). بنا به یک رسانه حکومتی شاخص آلودگی هوا در مرکز تهران به عدد باور نکردنی ۵۰۰ رسیده است. شاخص ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوای ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوای بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است (تلگرام خبرهای فوری ۱۴دی).

۳. عامل اصلی این آلودگی خطرناک مصرف مازوت در نیروگاههای و صنایع بزرگ در چارچوب سیاست‌های چپاولگرانه رژیم آخوندی است. عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست، در مورد علت اصلی آلودگی هوا گفت: «کیفیت گازوییل مصرفی در کشور کاهش پیدا کرده و در عین‌حال برخلاف قانون هوای پاک و مصوبه ستاد کرونا، صنایع سنگین در حال سوزاندن مازوت هستند. معاون دادستان کل کشور به استانها بخشنامه داده تا کسی مانع سوزاندن مازوت نشود… یعنی کسی که باید قانون هوای پاک را اجرا کند، از نظر امنیتی به این نتیجه رسیده است که باید این مازوت سوزانده شود» (همدلی ـ‌۱۴دی ۱۳۹۹).

۴.رژیم طبق معمول تلاش می‌کند مانند شیوع کرونا تقصیر آلودگی هوا را به گردن مردم و تردد خودروها بیاندازد. زنگنه، وزیر نفت روز ۱۴دی گفت: «مایل نیستم مازوت مصرف شود، اما چاره‌ای نداریم… اگر مصرف برق کم شود مصرف مازوت هم کاهش می‌یابد و همه تجربه‌ها در بحث صرفه‌جویی مصرف گاز با اولویت برق هم باید اجرا شود». اما کارشناسان حکومتی تصریح می‌کنند که «بالارفتن CO۲ در شهر مربوط به منابع متحرک نیست، بلکه مربوط به منابع ثابت است» (تلویزیون حکومتی‌۱۱دی۹۹).

روزنامه حکومتی اعتماد نیز نوشت با توجه به منع تردد شبانه و کم شدن ترددها مسئولان قبول کرده‌اند که «متهم اصلی آلودگی هوای اصفهان آلاینده‌های ثابت و نه آلاینده‌های متحرکند. صنایع آلاینده‌ای که باید از حریم شهر خارج می‌شدند ولی متأسفانه به‌دلیل ساختار اقتصاد دولتی نه تنها از محدوده شهر خارج نشدند، بلکه طرح‌های توسعه آنها نیز در حال اجراست» (اعتماد، ۱۳دی).

۵.رژیم آخوندی برای غارت و چپاول بیشتر، به‌جای استفاده از سوخت گازی، مازوت را تبدیل به سوخت اصلی صنایع بزرگ و سنگین و نیروگاهها نموده است که عمدتاً در تیول سپاه پاسداران و بنیادهای تحت کنترل دفتر خامنه‌ای است. مازوت که در جریان پالایش نفت خام به‌دست می‌آید ارزان‌ترین ماده سوختنی است و رژیم غارتگر آخوندی با به کار گرفتن آن سودهای کلان و مضاعفی نصیب پاسداران و خامنه‌ای می‌کند.

خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران گفت رژیم ضدبشری آخوندها از یک‌سو سرمایه‌های مردم ایران را در پروژه‌های ضدملی اتمی، موشکی و صدور تروریسم هدر می‌دهند و از سوی دیگر با مصرف مازوت، برای همین مردم مرگ به ارمغان می‌آورند.آخوندها حاکم به تنها چیزی که می‌اندیشند بقای نظام منحوس ولایت فقیه است.برای آنها جان و سلامتی و رفاه مردم هیچ ارزشی ندارد.تا این رژیم بر سر کار است، نه تلاشی برای خرید واکسن می‌شود، نه از هوای سالم خبری هست و نه برای مهار خسارتهای سیل و زلزله چاره‌جویی می‌شود.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۵ دی ۱۳۹۹ (۴ ژانویه ۲۰۲۱)