لی زلدین: برجام در پرداختن به فعالیت‌های خطرناک رژیم ایران شکست خورد

  • 1399/10/15

لی زلدین نماینده کنگره آمریکا

لی زلدین نماینده کنگره آمریکا

لی زلدین نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در مقاله‌ای که فاکس نیوز به‌تاریخ یکشنبه ۳ژانویه آنرا منتشر کرد ضمن تأیید سیاست‌های دولت ترامپ در فشار حداکثری بر رژیم ایران و خروج از برجام؛ بازگشت به این توافق را نادرست و خطرناکتر از تصمیم اصلی اولیه برای امضای آن در سال۲۰۱۵ توسط دولت اوباما دانست.

وی در مقاله خود ضمن بررسی عملکرد رژیم ایران طی سالهای گذشته و نقض موارد تعهدات خود نوشت: «برجام در پرداختن به سایر فعالیت‌های خطرناک رژیم ایران شکست خورد. این موارد شامل تعهد رژیم ایران برای سرنگونی دولتهای خارجی، تأمین مالی تروریسم، آزمایش غیرقانونی موشکهای بالستیک قاره‌پیما، و… است. علاوه بر این، رژیم ایران به ناحق شهروندان آمریکایی را زندانی می‌کند و درگیر رفتارهای شرورانه دیگری نیز می‌باشد.
در زمان دولت ترامپ، کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، این رژیم را فلج کرد، خلافت داعش را نابود کرد، تروریستها، قاسم سلیمانی و ابوبکر البغدادی، را به‌قتل رساند و اقدامات قاطع دیگر را بدون شروع درگیری نظامی جدید در نقاط دیگر جهان انجام داد.»

نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در ادامه مقاله خود با برشمردن فعالیت‌های مخرب و تروریستی رژیم ایران در منطقه اضافه می‌کند: «ما غالباً تذکر می‌دهیم که چالشهایی که با آنها روبه‌رو هستیم نه تنها فعالیت‌های هسته‌یی ایران بلکه بسیاری از فعالیت‌های شرورانه غیرهسته‌یی آن است.
چگونگی پاسخ آمریکا و دیگران به ایران و نیروهای نیابتی آن در گذشته و اقداماتی که دولت ما در آینده انجام خواهد داد، سرنوشت این وضعیت پیچیده و در جریان را رقم خواهد زد. به همین دلیل است که آمریکا باید زیرک، آگاه، قوی و استراتژیک باشد.
ایران زبان ضعف را فهم نمی‌کند، فقط زبان قدرت را می‌فهمد. استفاده از زور و اقدام نظامی باید همیشه آخرین گزینه ممکن باشد، اما باید آن را روی میز نگهداریم – نه به این دلیل که ما جنگ می‌خواهیم، بلکه به این دلیل که می‌خواهیم جلوی آن را بگیریم.»

وی در پایان مقاله خود ضمن رد بازگشت به توافق برجام توسط دولت جدید آمریکا نتیجه‌گیری می‌کند: «تلاش برای ورود مجدد برجام ۲۰۱۵ همان‌طور که هست «احتمالا اشتباه محاسبه ویرانگری» خواهد بود.
ما باید از موضع قدرت به رژیم ایران نزدیک شویم و به‌خاطر سیاست داخلی، احساسات حزبی یا هوی و هوس ناآگاهانه تسلیم نشویم. ما باید به درس‌های چندین سال گذشته توجه کنیم. ما باید درک کنیم که دشمن ضعیف و ناامید، رژیم ایران است».