احکام بازداشت برای سرکردگان «کتائب حزب‌الله عراق» از جمله «ابوعلی العسکری»

  • 1399/10/09

شبه نظامیان وابسته به رژیم ایران در عراق

شبه نظامیان وابسته به رژیم ایران در عراق

الحره روز ۸دیماه درباره احکام بازداشت سرکردگان موسوم به کتائب حزب‌الله عراق نوشت: روز یکشنبه ۷دیماه دو مقام عراقی به سایت الحره گفتند قضاییه عراق ۴حکم دستگیری برای شخصیت‌های نظامی و غیرنظامی که با گروه‌هایی که به ساختمانهای دیپلماتیک و نظامی در بغداد و دیگر استانها، موشک زده‌اند، در ارتباط می‌باشند صادر کرد.

یک مقام امنیتی به سایت الحره خاطرنشان ساخت، «شخصیت‌های درگیر در این موضوع شامل سه رهبر «کتائب حزب‌الله» و یک شخصیت غیرنظامی می‌باشند». وی افزود، «این افراد با شخصی به نام ابوعلی العسکری رابطه دارند».

ابوعلی العسکری، از سرکردگان امنیتی کتائب حزب‌الله می‌باشد. العسکری در آخرین توئیتش، نخست‌وزیر عراق، مصطفی الکاظمی را به «بریدن گوشهایش مانند بز» تهدید کرد.

مقام امنیتی عراق به الحره گفت: «قضاییه همه را برانگیخته است و اکنون بعد از صادر شدن حکم دستگیری، آنها مورد پیگرد قرار می‌گیرند» وی افزود: «انتظار می‌رود که ابوعلی العسکری در حال حاضر خارج عراق باشد».

فعالان عراقی یک نسخه از مدرک صادره از سوی قضاییه عراق که به فرمان دستگیری العسکری اشاره دارد را منتشر کردند. در این مدرک از وی به نام «حسن مونس» نام برده شده است.

هیچ بیانیه رسمی در مورد این موضوع از طرف شورای عالی قضایی صادر نشده است.

یک منبع دولتی عراقی به سایت الحره گفت: «مدرک حکم قضایی مربوط به دستگیری العسکری صحت دارد».

وی هم‌چنین متهم است که مسئول کشته شدن هشام الهاشمی، کارشناس امنیتی است. الهاشمی اولین کسی بود که حساب توئیتری ابوعلی العسکری و اسم حسین مؤنس را به هم ربط داد و شدت اتهامات به او بعد از کشته شدن الهاشمی به حدی بالا گرفت که وی ناچار شد علناً این اتهامات را رد کند.