دونالد ترامپ بسته کمکهای مالی کرونا را امضا کرد

  • 1399/10/08

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز ۸دیماه پس از حدود یک هفته، بسته کمکهای مالی ۹۰۰میلیارد دلاری برای کمک به کسانی که در اثر شیوع ویروس کرونا با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده‌اند را امضا کرد.

این بسته پیش‌تر در کنگره آمریکا به تصویب رسیده بود اما ترامپ گفته بود چنین طرحی نمی‌تواند به تمام آمریکایی‌ها به‌صورت یکسان کمکهای برابر ارائه کند و از امضای آن خودداری می‌کرد.

بسته «ارائه واکنش و تسکین اضطراری ویروس کرونا» بخشی از یک لایحه بزرگ‌تر است که حالا با امضای دونالد ترامپ از تعطیلی دولت در روز سه‌شنبه ۲۹دسامبر جلوگیری کرد.

دونالد ترامپ در بیانیه‌یی با اعلام این مطلب افزود: «من در حال امضای این لایحه برای بازگرداندن مزایای بیکاری، متوقف کردن اخراج، ارائه کمک‌هزینه برای اجاره مسکن، بازگشت کارگران صنعت هواپیمایی به کار و افزایش پول نقد بیشتر برای توزیع واکسن هستم».

دو برنامه مزایای بیکاری فدرال که در ماه مارس به‌عنوان بخشی از برنامه اولیه مقابله با کووید-۱۹ به تصویب رسیده بود، شنبه شب ۲۶دسامبر منقضی شده بود. بسته جدید روز ۲۱دسامبر در کنگره به تصویب رسید و مزایای مربوط را برای کسانی که از شیوع ویروس کرونا لطمات اقتصادی دیده بودند، افزایش داد.

دونالد ترامپ، ابتدا این لایحه را یک «رسوایی» خوانده بود و از امضای آن سر باز زد. اگر رئیس‌جمهور آمریکا از امضای این لایحه خودداری می‌کرد، بخشی از دولت فدرال تعطیل می‌شد و هم‌چنین میلیون‌ها آمریکایی از دریافت حقوق بیکاری خود محروم می‌شدند. او البته یکشنبه ۲۷دسامبر در حساب توئیتری خود اعلام کرد که خبرهای خوبی درباره بسته کمکی کووید در راه است.

در این طرح پیشنهاد شده به آمریکایی‌هایی که از کووید-۱۹ آسیب دیده‌اند ۶۰۰دلار پرداخت شود، آقای ترامپ اما به‌دنبال افزایش این مبلغ به بیش از ۲هزار دلار بوده است. این در حالیست که دموکرات‌های کنگره با این ایده موافق بودند و برعکس جمهوری‌خواهان از اعطای چنین مبلغی حمایت نکردند.

در بسته حمایتی جدید، از حکم تخلیه برای افرادی که نمی‌توانند اجاره خود را پرداخت کنند جلوگیری می‌شود. هم‌چنین وام‌های تضمینی به مشاغل کوچک برای احیای فعالیت‌های اقتصادی در نظر گرفته شده است.

رهبران دموکرات و جمهوریخواه در کنگره آمریکا از تغییر تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا استقبال کردند. میچ مک کانل رهبر جمهوریخواه مجلس سنا در حساب توئیتری خود نوشت: «من تصمیم رئیس‌جمهوری برای تخصیص میلیاردها دلار کمک به خانواده‌های آمریکایی را تحسین می‌کنم».

ترامپ هم‌چنین بر کاهش میزان کمکهای خارجی هم تأکید کرده بود که این خواسته با مخالفت دموکرات ها مواجه شد.

در پی امضای این مصوبه، آقای ترامپ در بیانیه‌یی گفت که مجلس سنا قرار است افزایش پرداخت به شهروندان را به ۲۰۰۰دلار را به رأی بگذارد و تحقیقات درباره تقلب در انتخابات را آغاز کند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان در بیانیه‌یی با استقبال از اقدام آقای ترامپ، از او و جمهوری‌خواهان کنگره خواست با دموکرات ها در مجلس نمایندگان برای تصویب طرح پرداخت کمک ۲۰۰۰ دلاری به شهروندان همکاری کنند.