روحانی؛ بن‌بست آن روی سکهٔ دروغ و فریب

  • سخن روز

  • 1399/10/06

سخن روز

سخن روز

آخوند روحانی روز ۶دی در ستاد حکومتی کرونا صحبت کرد. حرفهای او ملغمه‌ای بود از تناقض‌گویی در مورد خریدن یا نخریدن واکسن معتبر کرونا؛ تا جایی که شنونده در نهایت نمی‌فهمد که نظام آخوندی قصد خرید واکسن دارند یا ندارد؟

روحانی از یک‌طرف می‌گوید: «آقای نمکی مراقبت کنند آن روزی که ما واکسن را خریدیم و وارد کشور شد. ». . و درست در این لحظه که شنونده گمان می‌کند نظام قصد خرید واکسن دارد، روحانی می‌گوید: «ما حاضر نیستیم مردم ما دورهٔ آزمایشی یک واکسن جدید باشند!»؛ از یک‌طرف می‌گوید: «رسانه‌های ضد (نظام) می‌گویند ما دنبال واکسن نیستیم و نظام مشکلات پول و بانک دارد»؛ و چند جمله بعد می‌گوید: «هیچ کس تردید نکند در واکسن و… موردی پیدا نمی‌کنید که ما چیزی بخواهیم از خارج خریداری کنیم، آنجا خباثت و رذالت آمریکا را نبینیم!»؛ یک جا می‌گوید: «اگر واکسن مورد اعتمادی باشد، حتماً ما خریداری می‌کنیم، پولش را منتقل می‌کنیم، با هر شرایطی هم که باشد!»؛ و بلافاصله اضافه می‌کند: «گفتند پول خرید واکسن باید به یک بانک آمریکایی واریز شود. ما چطور به دزد اعتماد کنیم؟ هیچ جا نمی‌شود به شما اعتماد کرد!».

آخوند روحانی که حتی در بین باندهای رژیم به «روباه بنفش» شهرت دارد، شاید با این صحبت‌های دوگانه و گیج‌کننده فکر می‌کرد به هدفش، که بلاتکلیف گذاشتن مردم است، رسیده است، اما درست در همان لحظه که او در حال سخنرانی بود و رسانه‌های حکومتی لحظه به لحظه حرفهایش را منتشر می‌کردند، کاربران شبکه‌های اجتماعی ادعاهای وقیحانه و دجالگرانه او را به‌باد افشا و تمسخر سپرده و از رئیس‌جمهور ولایت فقیه با عناوینی مثل سردسته دزدها، شاه دزد، روباه و دروغگو نام بردند و از جمله نوشتند که دروغگوتر از او در دنیا نیست و دزدتر از شماها که جیب مردم را می‌زنید نداریم.

حتی خود مهره‌های رژیم در شبکه‌های حکومتی، در پیام‌های نوشتاری زیر سخنرانی روحانی نوشتند: «فقط روضه‌خوانی می‌کند»؛ «چرت و پرت می‌گوید»؛ «پولهای بورس رو دزدیدی کجا بردی؟ حالا وعدهٔ واکسن میدهی؟!»؛ (کانال تلگرام خبر فوری رژیم-۶دی۹۹).

ریشهٔ این دوگانه‌گویی

این دوگانه‌گویی و شیادی البته یک اقدام تاکتیکی نیست، بلکه از یک بن‌بست ذاتی و ماهوی در رژیم ولایت فقیه نشات می‌گیرد. همان رژیم قرون‌وسطایی که بنیانگذارش، خمینی دجال وقتی در پاریس بود، می‌گفت: من در سیاست کاری نخواهم داشت و به قم می‌روم و طلبگی می‌کنم؛ اما وقتی بر روی امواج انقلاب ضدسلطنتی مردم ایران سوار شد و آن انقلاب را ربود، حاکمیت ولایت‌مطلقهٔ فقیه را پایه‌گذاری کرد و گفت: «حفظ نظام اوجب واجبات است!»؛ و با همین تئوری ۱۲۰هزار را اعدام کرد و زندگی چند نسل از مردم ایران را در جنگ و فقر و اختناق تباه ساخت.

اکنون کشورهای جهان با شتاب به سمت واکسیناسیون عمومی و رایگان مردم پیش می‌روند و این موضوع از چشم مردم ایران پوشیده نیست؛ و «مردم هر روز می‌بینند کشورهای مختلف واکسن وارد می‌کنند؛ در حالی‌که ایران هنوز در چنبره حرفهای دو پهلوی مسئولان گرفتار است» (روزنامه حکومتی همدلی۶دی)؛ در این وضعیت مطالبهٔ عمومی واکسن تبدیل به پتانسیلی برای فوران خشم اجتماعی شده است. از این رو روحانی به صحنه می‌آید تا با این دوگانه‌گویی‌ها و ایجاد ابهام، پیامدهای خطرناک اجتماعی مطالبهٔ عمومی واکسن را مقداری فروبنشاند. تا جایی که رسانه‌های خود رژیم می‌گویند: «بسیاری ادعای خرید واکسن کرونا را به وعدهٔ سرخرمن تعبیر می‌کنند و معتقدند وعده‌های خرید واکسن کرونا هم تنها برای پایین کشیدن شعله فشارهای مردم برای خرید واکسن کروناست» (روزنامهٔ حکومتی همدلی-۶دی).

بن‌بست و سوزش از افشای دروغ‌ها

اکنون واکسن کرونا برای رژیم تبدیل به بحرانی جدید شده است. از طرفی خامنه‌ای و روحانی که سلامت و جان مردم ایران برایشان ارزش ندارد، حاضر نیستند تومانی از نهادهای وابسته به خامنه‌ای و دستگاههای سرکوب و غارت، مانند سپاه و بسیج بزنند و صرف خرید واکسن کرونا برای واکسیناسیون عمومی مردم ایران بکنند؛ از طرفی با پیامدهای خطرناک اجتماعی نخریدن واکسن روبه‌رو هستند.

بحرانی که در جنگ‌وجدال باندی بر سر غارت و چپاول ضرب شده و کارشناسان حکومتی را به اعتراف واداشته که: «در ایران خرید واکسن کرونا – مثل خیلی از امور دیگر- گرفتار کشمکش‌ها و جدل‌های سیاسی شده؛ از طرفی موجب ایجاد فضای نا‌امنی فکری و اضطراب اجتماعی در جامعه هم شده است» (روزنامه حکومتی آرمان-۶دی).

همین بن‌بست است که روحانی را واداشت با حقد و کین و سوزش بسیار نسبت به افشای شیادی‌ها و دروغهای رژیم، بگوید: «در مورد مسألهٔ واکسن هر روز رسانه‌های ضد نظام بهانه‌یی پیدا می‌کنند، خیلی هم پر رو هستند و تحریف می‌کنند… یک بساطی راه انداختند . تمام این تبلیغاتی که می‌شود تبلیغات نادرست و نارواست!» (۶دی).

البته بحرانها، به‌ویژه بحران مطالبهٔ ملی برای خرید واکسن، چنان رژیم ولایت را دچار لرزش هراس کرده، که دیگر نه تنها این شیادی‌ها و دوگانه‌گویی‌ها تاثیری بر مردم ندارد، بلکه خود مهره‌های رژیم هم اعتراف می‌کنند: «وضعیت مردم به‌شدت نابسامان است و روحانی خودش را به در و دیوار می‌زند تا با حاشیه‌سازی بلکه ذهن مردم را از اصل موضوع دور کند! (اما) هر دفعه که حرف می‌زند، تنها دعوایی (درون نظام) راه می‌اندازد!» (عنابستانی-عضو مجلس ارتجاع-۶دی۹۹).