عقب‌نشینی شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران در بغداد پس از تهدید نخست وزیر عراق

  • 1399/10/06

کاظمی نخست وزیر عراق

کاظمی نخست وزیر عراق

تلویزیون العربیه الحدث در ساعت ۲۲۰۰شب گذشته ۵دیماه طی یک خبر فوری اعلام کرد که شبه‌نظامیان تروریستی موسوم به عصائب در مقابل مقر امنیت ملی بغداد تجمع کرده و تهدید کرده‌اند که کاظمی تا ۴۸ساعت دیگر اگر سرکرده عملیات تهاجم به سفارت آمریکا به‌نام «حسام الزیرجاوی» را که به‌تازگی دستگیر شده آزاد نکنند، به تهاجمات دیگری مثل پرتاب موشک دست خواهند زد.
کاظمی نخست‌وزیر عراق پس از این تجمع شخصاً به خیابان رفت. وی گفت برای رویارویی با هر نوع اخلال در امنیت هستیم .
کاظمی در توئیتر خود نوشت دولت عراق، مسئول برقراری امنیت در کشور است و تلاش می‌کند اعتماد مردم به دستگاههای امنیتی و نظامی را برگرداند. کاظمی شب گذشته از دو منطقه در بغداد، پایتخت عراق دیدار کرد. او گفته است اجازه «ماجراجویی تازه‌ای» را نخواهد داد.

خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) روز شنبه ۶دی به نقل از سخنگوی شبه نظامیان موسوم به عصائب اهل الحق، این تجمع را تکذیب کرده و گفته است اعضای این گروه در بغداد حضور ندارند.

العربیه روز جمعه ۵دیماه در خبری نوشته بود: به سندی دست یافت که نشان می‌دهد گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق که از گروه‌های وابسته به تهران است، قصد بسیج نیروهای خود برای تجمع در نزدیکی یکی از مقرهای امنیتی حساس بغداد دارد.
منابع خبری العربیه گزارش کردند که این تجمع با هدف اعمال فشار بر دولت عراق برای آزادسازی تعدادی از اعضای این گروه شبه‌نظامی است که به اتهام حمله به سفارت آمریکا و منطقه الخضراء در بازداشت به سر می‌برند. ۶تن از نیروهای موسوم به عصائب در ارتباط با این پرونده در بازداشت به سر می‌برند.
گفته می‌شود که اعترافات یکی از بازداشت‌ شدگان می‌تواند پای اعضای دیگر عصائب اهل الحق را به این پرونده باز کرده و مقدمات بازداشت آنها را هم فراهم کند.
بر اساس اطلاعاتی که العربیه به دست آورده این فرد بازداشت شده، حسام الزیرجاوی از اهالی شهرک صدر است و در حال حاضر تحت بازجویی امنیتی قرار دارد.